Oλλανδία

Τετράστερη Τβέντε

Τη δεύτερη νίκη της στο ολλανδικό πρωτάθλημα πέτυχε η Τβέντε, που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, συνέτριψε 4-1 εκτός έδρας την ουραγό Χέρακλες για την 6η αγωνιστική.

Συνέχεια στην ανοδική της πορεία έδωσε στην ολλανδική Eredivisie η Τβέντε, που επικράτησε 4-1 στην έδρα της Χέρακλες για την 6η αγωνιστική και σκαρφάλωσε προσωρινά στη πέμπτη θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της ομάδας στο πρωτάθλημα και η πρώτη εκτός έδρας. Την ίδια ώρα, η γηπεδούχος παρέμεινε χωρίς βαθμό και στη τελευταία θέση του πίνακα.

Ο αγώνας άρχισε ιδανικά για την Χέρακλες, που προηγήθηκε με τον Βέγκορστ στο 16ο λεπτό. Το γκολ αφύπνισε τους φιλοξενούμενους, που αντέδρασαν άμεσα και σε είκοσι λεπτά, «καθάρισαν» ουσιαστικά την υπόθεση. Αρχικά ο Καστάνιος ισοφάρισε στο 24΄, ενώ στο 43΄ο ίδιος παίκτης και στο 44΄ο Ζίιγετς διαμόρφωσαν το 3-1 του ημιχρόνου. Το… κερασάκι στην τούρτα, έβαλε για την Τβέντε ο Μοκχτάρ στο 74ο λεπτό.

Αναλυτικά η 6η αγωνιστική:

Παρασκευή 19/9

Βίλεμ - Μπρέντα 2-1 (13’ Σαχάρ, 90+1’ Μπράμπερ - 42’ Μάτιτς)

Σάββατο 20/9

Εξέλσιορ - Ντόρντρεχτ 1-1 (51’ Αουσάρ - 85’ Γκόσενς)
Ντεν Χάαγκ - Γκόου Αχέντ Ιγκλς 1-1 (84’ Κράμερ - 60’ αυτ. Ντέρικ)
Φίτεσε - Χέρενφεϊν 1-1 (29’ Προύπερ - 23’ Ουθ)

Κυριακή 21/9

Χέρακλες - Τβέντε 1-4 (16΄ Βέγκορστ-24΄,43΄ Καστάνιος, 44΄ Ζίιγετς, 74΄ Μοκχτάρ)