Χάντμπολ

Θα έχει δύσκολο έργο η ΑΕΚ…

Δύσκολο έργο θα έχει η ΑΕΚ για την πρόκριση στον τελικό του φετινού Challenge Cup χάντμπολ ανδρών, αφού έχασε 22-27 από τη Μαδέιρα στην Πορτογαλία στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Η Μαδέιρα νίκησε την ΑΕΚ 27-22 στην Πορτογαλία στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό του Challenge Cup χάντμπολ ανδρών και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς στη Νέα Φιλαδέλφεια το Μεγάλο Σάββατο.

Η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω με 3-0, όμως κατάφερε να μειώσει σε 4-3. Ο Γιάκομπσεν ισοφάρισε 6-6 με πέναλτι και ο Βραζάλιτσα έκανε το 6-7. Eνα σερί 3-0 των Πορτογάλων έφερε το 9-7 και το 10-8 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με 14-10 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και η ΑΕΚ μείωσε σε 14-12, όμως οι Πορτογάλοι με νέο σερί έφτασαν στο 17-12. Η Μαδέιρα έφτασε στο 22-16 και στο 23-17 και αργότερα στο +8, όμως ο Γιάκομπσεν κατάφερε να μειώσει στο τέλος τη διαφορά.

ΜΑΔΕΪΡΑ- ΑΕΚ 27-22 (12-10 ημχ.)
ΜΑΔΕΪΡΑ (Φιντάλγκο): Σίλβα, Λίμα, Σοάρες 1, Μάρτινς, Ριμπέιρο 9, Σάντος 2, Καρβάλιο, Λαντίμ, Νογκέιρα 4, Σόουζα 2, Μιράντα, Σεμέδο 4, Πενέδα 4, Καπντεβίλ, Περέιρα 1
ΑΕΚ (Γραμματικός): Ζαμπούνης 1, Νικολαϊδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 6, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 6, Παπαδιονυσίου, Δομπρής 1, Μυλωνάς 4, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 1, Βραζάλιτσα 2
Διαιτητές: Κάνμπρο- Κίλκο (Σουηδία), Παρατηρητής: Ντουμπεντού (Γαλλία), Δίλεπτα : 4-5, Πέναλτι: 1/1-4/6