Βόλεϊ

Θα έχει δύσκολο έργο…

Δύσκολη αναμένεται να είναι η αποστολή του Πανναξιακού για πρόκριση στον πρώτο γύρο του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών μετά την ήττα με 1-3 σετ στη Λευκορωσία από τη Μιντχάσκα.

Ο Πανναξιακος έχασε 1-3 σετ από τη Μιντχάσκα Μινσκ στη Λευκορωσία, στο πλαίσιο του πρώτου μεταξύ τους αγώνα για τα προκριματικά του Challenge Cup βόλεϊ των γυναικών και θα έχει δύσκολο έργο σε δύο εβδομάδες στη Νάξο για να «ανατρέψει» το σκορ και να προκριθεί στον πρώτο γύρο της διοργάνωσης, αφού πλέον χρειάζεται, τουλάχιστον, νίκη με το ίδιο σκορ ή με 3-0 σετ.

Ανάλογο ξεκίνημα είχαν και τα δύο πρώτα σετ, όπου ο Πανναξιακός βρέθηκε πίσω στο 9-5, αλλά με ένα σερί 5-0 η ελληνική ομάδα προηγήθηκε στο σκορ. Ακολούθησε μεγάλη μάχη, με τις Ναξιώτισσες να ξεφεύγουν με 23-20 και να μην πανικοβάλλονται στο 23-23, για να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ με το 24-26.

Στα δύο τελευταία σετ, όμως, η νησιώτικη ομάδα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό και γνώρισε τη φυσιολογική ήττα, έχοντας και τη σημαντική απουσία της Αφροδίτης Λαδένη.

«Παίξαμε ένα καλό ματς, ιδιαίτερα στα δύο πρώτα σετ. Είχαμε καλή υποδοχή, είχαμε συγκέντρωση, αλλά δεν τελειώσαμε κάποιες φάσεις στο πρώτο σετ, με αποτέλεσμα να το χάσουμε, όμως συνεχίσαμε έτσι και στο δεύτερο σετ και, με μεγάλη συγκέντρωση, το πήραμε. Η Μιντχάσκα είναι μια ψηλή και έμπειρη ομάδα κι εμείς, όταν άλλαξε ρυθμό, παίζοντας πλέον με πολύ λίγα λάθη, δεν είχαμε υπομονή, ενώ χάσαμε πολλές εύκολες μπάλες.

Για τον Πανναξιακό, είναι πολύ σημαντικό το ότι παίξαμε ένα τέτοιο ματς και, στο γήπεδό μας με τον κόσμο στο πλευρό μας, είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να παίξουμε στο "χρυσό" σετ και να διεκδικήσουμε την πρόκριση», τόνισε ο Ζόραν Κόβαζιτς.

Τα σετ: 25-22, 24-26, 25-16, 25-18

Μιντχάσκα (Χούλεβιτς): Γκαλκίνα 7 (5/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ραχμάν 17 (14/37 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Τουπίκινα 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Σιλαντσίγεϊβα 17 (12/32 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ. 39% υπ. – 28% άριστες), Μπαρίσεβιτς 13 (10/20 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κούτσκο 11 (10/28 επ., 1 άσο), Μαρκουσκάγια –λ (44% υπ. – 16% άριστες) / Κανάνοβιτς, Χαρνάβετς 8 (4/5 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ)

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Σαλούστρου 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Διώτη 15 (13/45 επ., 2 άσοι, 29% υπ. – 09% άριστες), Τσέσλιαρ 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 21% άριστες), Εμμανουηλίδου 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 27 (23/56 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (48% υπ. – 14% άριστες) / Πολίτη –λ, Κιουτσούκη 1 (1 μπλοκ), Γιόβιτς 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Πασσιά

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης