Ο πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής, Σπύρος Καπράλος, στην ομιλία του πριν από την τελετή, έκανε την αυτοκριτική του και κάλεσε τους επιχειρηματίες να έρθουν ακόμα πιο κοντά στα Ολυμπιακά αθλήματα και να στηρίξουν τους αθλητές, ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο το 2020.

O κ. Καπράλος αναφέρθηκε και στην ανάγκη να βρεθούν περισσότεροι αθλητές στις διοικήσεις των ομοσπονδιών, τόνισε ότι πρέπει να μπει όριο ηλικίας και θητείας στους παράγοντες, ενώ κάλεσε την Πολιτεία να καταβάλλει τα χρωστούμενα πριμ.


Αναλυτικά, οι αθλητές και οι αθλήτριες που τιμήθηκαν από την ΕΟΕ:

Σάββας Θώμογλου (κολύμβηση) – χάλκινο μετάλλιο στο θερινό φεστιβάλ Ολυμπιακών ημερών

Απόστολος Παπαστάμος (κολύμβηση) – χρυσό μετάλλιο στο θερινό φεστιβάλ Ολυμπιακών ημερών

Δήμητρα Μπιτσικώκου (τάε κβον ντο) – αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κορασίδων

Αργύρος Σοφοτάσιος (τάε κβον ντο) – χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων

Άρτεμις Κεφαλίδου (σκοποβολή) – χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νεανίδων

Μαρία Μπόζη, Ραφαηλίνα Κλωναρίδου (ιστιοπλοϊα) – χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νεανίδων

Γιάννης Σγουρόπουλος (πινγκ πονγκ) – χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων

Μίλτος Τεντόγλου (στίβος) – χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων

Ιωάννα Δεσύλλα (τάε κβον ντο) – χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκο πρωτάθλημα Κ21

Γιάννης Καλανταρίδης, Χρήστος Στεργιάκας (κωπηλασία) – χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό Κ23

Γιάννης Πιλίδης (πάλη) – χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων και χάλκινο στο παγκόσμιο παίδων

Βαγγέλης Γαλιατσάτος (άρση βαρών) – πέντε μετάλλια σε ευρωπαϊκό και παγκόσμιο πρωτάθλημα

Εθνική ομάδα Νέων (μπάσκετ) – χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Εθνική ομάδα Νέων (υδατοσφαίρισης) – χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα

Δημήτρης Παπαδημητρίου (ιστιοπλοΐα) – χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο και ευρωπαϊκό νέων

Βασιλεία Καραχάλιου (ιστιοπλοϊα) – χάλκινο μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Βούλα Παπαχρήστου (στίβος) – χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό κλειστού στίβου

Ανδρέας Βαζαίος (κολύμβηση) – δύο αργυρά μετάλλια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25αρας

Κώστας Φιλιππίδης (στίβος) – αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου

Βύρωνας Κοκκαλάνης (ιστιοπλοϊα) – αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Παναγιώτης Μαγδανής, Λευτέρης Κόνσολας, Σπύρος Γιάνναρος, Νίνο Νικολαΐδης (κωπηλασία) – χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο

Μαρία Πρεβολαράκη (πάλη) – δύο χάλκινα μετάλλια σε ευρωπαϊκό και παγκόσμιο πρωτάθλημα

Λευτέρης Πετρούνιας (γυμναστική) – χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα

Κατερίνα Στεφανίδη (στίβος) – χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και στο ευρωπαϊκό κλειστού

Αποδοχή Cookies
Το site sport-fm.gr χρησιμοποιεί cookies. Προχωρώντας στο περιεχόμενο, συναινείτε με την αποδοχή τους. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ