Βόλεϊ

Την… έσπασε ξανά στην ΑΕΚ ο Ολυμπιακός!

Με φοβερή εμφάνιση στο κλειστό της Ν. Φιλαδέλφειας ο Ολυμπιακός έσπασε την έδρα της ΑΕΚ με 3-0 σετ και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της Α1 βόλεϊ γυναικών, μένοντας μια νίκη μακριά απ’ το νταμπλ.

Όπως και πέρυσι ο Ολυμπιακός, «έσπασε» το πλεονέκτημα έδρας της ΑΕΚ στο τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι στη σειρά των τελικών της Α1 βόλεί γυναικών, επικρατώντας με 3-0 σετ στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας.

Οι «ερυθρόλευκες» με εμφάνιση… κορυφής έκαναν το 2-1 στα ματς των τελικών και πήραν το πλεονέκτημα για τον τίτλο, που θα επιδιώξει να «καθαρίσει» στον τέταρτο τελικό στο κλειστό του Ρέντη.

Παρότι ο κόσμος της ΑΕΚ έδωσε για ακόμα μια φορά δυναμικό "παρών" στο κλειστό του Ιωνικού, δεν κατάφερε να σταματήσει τον Ολυμπιακό, που πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο πρώτο σετ. Μπήκαν στο παιχνίδι με ένα σερί 5-0 και κράτησαν… αποστάσεις μέχρι και το φινάλε του πρώτου σετ, κάνοντας άνετα το 1-0.

Στο δεύτερο σετ άρχισε να μυρίζει… ντέρμπι, με τις «κιτρινόμαυρες» να ανεβαίνουν σταδιακά και να περιορίζουν τον αντίπαλο, όμως και πάλι δεν κατάφεραν να απαντήσουν, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 2-0, ενώ με τον ίδιο τρόπο σημειώθηκε και το τελικό 3-0 σετ.

Η ΑΕΚ θα προσπαθήσει να αντιστρέψει την εις βάρος της κατάσταση μακριά απ’ την έδρα της, ενώ ο Ολυμπιακός θα ψάξει τη νίκη που θα του δώσει το νταμπλ στον τέταρτο τελικό που θα γίνει στο κλειστό του Ρέντη την ερχόμενη Κυριακή (27/4).

Τα σετ: 17-25, 17-25, 20-25

AEK (Ρουμελιώτης): Φερνάντεθ 6 (5/12 επ., 1 άσο), Ιβάνοβα (0/3 επ., 17% υπ. – 00% άριστες), Γιακουμή 5 (3/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γιόσοβιτς 5 (5/26 επ.), Τοτσίδου 4 (4/16 επ., 30% υπ. – 15% άριστες), Ρόγκα –λ (46% υπ. – 38% άριστες) / Κρουκ 8 (5/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 21% άριστες), Λαδένη 1 (1/2 επ., 50% υπ. – 00% άριστες), Καββαθά 1 (1/1 επ.)

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 15 (8/9 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 9 (5/15 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Κις 11 (7/27 επ., 2 μπλοκ), Μονζόνι 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 5 (3/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Κονόμι – λ (47% υπ. – 35% άριστες) / Κωνσταντίνου, Τέζα, Λαμπρούση