Ισπανία

Την κοψοχόλιασε ο… Ερνέστο! (video)

Η Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε έβαλε πολύ δύσκολα στην Μπαρτσελόνα, η οποία –τελικά- κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και με 2-1 να παραμείνει στο κόλπο για το πρωτάθλημα.

Λίγο έλλειψε ο Ερνέστο Βαλβέρδε και η Αθλέτικ Μπιλμπάο του να βάλουν τέλος στα όνειρα της Μπαρτσελόνα για την κατάκτηση του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι Καταλανοί είδαν τον Αντούριθ να ανοίγει το σκορ για τους Βάσκους στο Καμπ Νου και να τους βάζει σε σκέψεις για τον εφετινό τίτλο.

Ωστόσο, παρά την προσπάθεια και την καλή εμφάνιση των παικτών του Βαλβέρδε η Μπαρτσελόνα έκανε τα… δύσκολα, εύκολα!

Ό,τι δεν κατάφερε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κατάφερε να το πετύχει μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 72ο λεπτό ο Πέδρο με κοντινή προβολή μετά από ατομική προσπάθεια του Άλβες και γύρισμα του Αλέξις ισοφάρισε και στο 74ο ο Μέσι με εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή έδωσε… κεφάλι στο σκορ στην ομάδα του η οποία –τελικά- πήρε και τη νίκη.

Η Μπαρτσελόνα διατήρησε τη διαφορά από την κορυφή και την Ατλέτικο στους τέσσερις βαθμούς και συνεχίζει να έχει ελπίδες για τίτλο.