Euroleague

Της το… φύλαγε!

Την… άτυπη ρεβάνς για τις δύο ήττες στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας πήρε η Άλμπα, νικώντας με 66-59 στο Τελ Αβίβ τη Μακάμπι, ενώ παράλληλα παρέμεινε «ζωντανή» για την πρόκριση στα προημιτελικά.

«Ζωντανές» τις ελπίδες της για την πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας διατήρησε η Άλμπα, καθώς επικράτησε με 66-59 στην έδρα της Μακάμπι, ενώ παράλληλα πήρε και την άτυπη ρεβάνς για τις δύο ήττες στην κανονική περίοδο.

Κορυφαίος από τους Γερμανούς ήταν ο ΜακΛίν με 18 πόντους, με τον Μπάνιτς να προσθέτει άλλους 11. Από την «ομάδα του λαού» -που ήταν σε τραγικό επιθετικό βράδυ- πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντέβιν Σμιθ με 17 πόντους.

Κλειστό ματς χωρίς υψηλό ρυθμό ήταν στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να ήταν αρκετά προσεκτικές στην άμυνα, αλλά τη Μακάμπι να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-15). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 7-0 και ξέφυγαν με +8 (23-15). Ωστόσο, περίπου στα μισά η Άλμπα Βερολίνου με «μπροστάρη» τον Μπάνιτς μπήκε ξανά στο παιχνίδι (26-23), με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει την «ομάδα του λαού» να προηγείται 36-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Άλμπα πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς εκμεταλλευόμενη την αστοχία της Μακάμπι έκανε ένα επιμέρους σκορ 2-10, πηγαίνοντας στο +8 (38-45). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, μειώνοντας στους τέσσερις πόντους (44-48), αλλά το καλάθι του ΜακΛίν, διαμόρφωσε το 44-50.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, η Μακάμπι πίεσε και έφερε το ματς ξανά από την αρχή (53-53). Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους, με την Άλμπα να πηγαίνει στο +5 (53-58) στα μισά. Περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος, ο Πάργκο μείωσε στον πόντο (57-58), με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να πάρει… φωτιά. Παρ’ όλα αυτά, οι Γερμανοί δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους, παίρνοντας τη νίκη με 66-59!

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 36-35, 44-50, 59-66.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Πάργκο 7 (2), Χάινς, Σμιθ 17 (1), Ραντλ 8, Λίναρτ 15 (2), Τάιους, Οχαγιόν, Σχορτσανίτης 12, Αλεξάντερ.

Αλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ 5 (1), Κινγκ 4 (1), Τάμπου 5 (1), Βάργκας, Μπάνιτς 11, Ρέντινγκ 9 (1), Ουόλφαρτ, Ρένφροου 5 (1), Χάμοντς 8 (2), ΜακΛίν 18, Ραντόσεβιτς 1.