Πόλο

Το έσωσε στο τέλος ο Ολυμπιακός

Με αντεπίθεση στο β’ ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πήρε ισοπαλία 9-9 από την Μπρέσια στην Ιταλία, στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ πόλο ανδρών.

Με γκολ του Φουντούλη 24’’ πριν από το τέλος, ο Ολυμπιακός απέσπασε ισοπαλία 9-9 στην έδρα της Μπρέσια, για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τους Ιταλούς να προηγούνται 5-2 στο ημίχρονο και 7-5 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου αντεπιτέθηκε στην τελευταία περίοδο (όπου έχασε και πέναλτι με τον Μάλιαρακ) και πήρε έστω την ισοπαλία.

Υπενθυμίζεται ότι η Μπαρτσελονέτα (είναι στον ίδιο όμιλο με τους Πειραιώτες) ως διοργανώτρια του Final-6, προκρίνεται απευθείας στην τελική φάση. Η ελληνική ομάδα θα διεκδικήσει ένα από τα δύο εναπομείναντα εισιτήρια.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-0, 2-3, 2-4.

Μπρέσια: Ρίτσο 2, Πρεσιούτι 3, Παγκάνι 1, Μποντεγκά 2, Νόρα 1.

Ολυμπιακός: Μάλιαρακ 2, Ντόσκας 1, Βλαχόπουλος 1, Φουντούλης 3, Μυλωνάκης 1, Δελακάς 1.