Βόλεϊ

Το μπλοκ του ΠΑΟΚ «καθάρισε» τον Φοίνικα

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 σετ τον Φοίνικα Σύρου στην Πυλαία στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα ημιτελικά της Volley League και έκανε το 1-0 στη σειρά με τους «πειρατές».

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με άριστο μπλοκ 3-1 σετ τον Φοίνικα Σύρου στην Πυλαία στον πρώτο μεταξύ ημιτελικό της Volley League και προηγείται 1-0 στη σειρά, θέλοντας ακόμα δύο νίκες για να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος, με το δεύτερο ματς της σειράς να έχει προγραμματιστεί για την ερχόμενη Παρασκευή πάλι στο "Παλατάκι".

Ο ΠΑΟΚ πήρε 16 πόντους από το μπλοκ του. Στο τέταρτο σετ, ο Φοίνικας προηγήθηκε 17-13, αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε την «ανατροπή» και με επίθεση του Κουμεντάκη και λάθος επίθεση του Πέτερλιν επικράτησε 27-25.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-9, 21-12, 25-18
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-21

3ο σετ: 6-8, 13-16, 16-21, 23-25

4ο σετ: 6-8, 13-16, 21-18, 27-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 56 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 2 άσσοι, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 25-18, 25-21, 23-25, 27-25 σε 123΄

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 18π. (15/31, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 62%υπ., 57%αρ.), Ουτσίκοφ 3 (2/14, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 12 (9/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πελεκούδας 13 (8/12, 5 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκιόν 9 (6/18, 3 μπλοκ, 62%υπ., 38%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 52%υπ., 48%αρ.), Τερζής, Σακόγλου 14 (13/26, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 5 (3/5, 2 μπλοκ, 70%υπ., 50%αρ.)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Στεφανίδης 2 (1/4επ., 1 άσσος, 33%υπ., 11%αρ.), Χήρας 3 (2/7, 1 μπλοκ), Μαρούλης, Γιορντάνοφ 18 (17/38, 1 μπλοκ), Πέτερλιν 21 (17/44, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γάτσης 6 (4/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 40%υπ., 30%αρ.), Ιλιτς 1 (1/2), Λιντς 5 (4/7, 1 μπλοκ, 60%υπ., 30%αρ.), Πεντίδης 1 (1/3), Σούρδι 1 (1/1), Ηλίας

Ντανιέλε Ρίτσι: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα της Σύρου για το παιχνίδι. Κατά τη διάρκεια της χρονιάς και κυρίως προς το τέλος της σεζόν έχουμε πάρει πολλές βοήθειες από τον πάγκο μας. Σήμερα ειδικά, ο Σακόγλου και ο Σαφράνοβιτς έδωσαν πολλά στην ομάδα, παρόλο που ο τελευταίος ήταν τραυματίας στα προηγούμενα ματς».

Οσκαρ Κάσμαρτσικ: «Είμαστε στεναχωρημένοι από το αποτέλεσμα. Δεν είχαμε την αποφασιστικότητα που έπρεπε για να πάρουμε τη νίκη. Χρειαζόταν λίγο μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο που, όμως, είχε πολλά "τρωτά" σημεία.

Δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες που είχαμε. Ελπίζω να το κάνουμε στον δεύτερο αγώνα. Οι παίκτες μου είδαν σήμερα πως μπορούν να νικήσουν τον ΠΑΟΚ και πιστεύω πως την Παρασκευή θα είμαστε πιο έτοιμοι και πιο αποτελεσματικοί».