Βόλεϊ

Το πάλεψε, αλλά αποκλείστηκε ο ΠΑΟΚ

Δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή κόντρα στην Σκρα Μπελχατόφ ο ΠΑΟΚ, που ηττήθηκε με 3-1 σετ και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Champions League βόλεϊ ανδρών.

Εκτός συνέχειας του Champions League βόλεϊ ανδρών έμεινε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος γνώρισε την δεύτερη ήττα του από την Σκρα Μπελχατόφ, στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης.

Οι Θεσσαλονικείς το πάλεψαν μέχρι το τρίτο σετ, όμως οι Πολωνοί εκμεταλλεύτηκαν άψογα το 3-0 σετ του πρώτου ματς στη Θεσσαλονίκη και επιβεβαίωσαν την υπεροχή τους, προχωρώντας στην επόμενη φάση.

Κορυφαίος για την Σκρα αναδείχτηκε ο Κούρεκ, με 23 πόντους, ενώ για τον δικέφαλο του Βορρά ξεχώρισε ο Σωτηρίου με 11 πόντους, εκ των οποίων ένας ήταν άσος και δύο μπλοκ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε νωθρά στο ματς, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να προηγηθούν εύκολα, όμως αντέδρασαν στη συνέχεια και ισοφάρισαν με 25-21. Στο τρίτο σετ η Σκρα έβαλε τέλος στα όνειρά της ελληνικής ομάδας με 25-15, με δεδομένο ότι ήθελε νίκη με «καθαρό» σκορ (3-0 ή 3-1) για αν συνεχίσει και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το τέταρτο σετ.

Η ευρωπαϊκή περιπέτεια του ΠΑΟΚ θα συνεχιστεί στο CEV Cup, όπου στην φάση των «16» θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Νόβι Παζάρ-Ομόνοια.