Βόλεϊ

Το πάλεψε ο Παναθηναϊκός, ιστορική νίκη για Ηρακλή Χαλκίδας

Ισοφάρισε δύο φορές, όμως δεν κατάφερε, τελικά, να πάρει το δίποντο ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ηττήθηκε 3-2 σετ από τον Ηρακλή Χαλκίδας στο Μετς, στην ένατη αγωνιστική της Volleyleague.

Την πρώτη του νίκη επί του Παναθηναϊκού πανηγύρισε ο Ηρακλής Χαλκίδας στο Μες, επικρατώντας 3-2 σετ στην ένατη αγωνιστική της Volleyleague.

Με τον Βραζιλιάνο, Μότα, να είναι ο κορυφαίος του ματς, η ομάδα της Χαλκίδας προηγήθηκε δύο φορές στα σετ, με τους «πράσινους» να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν ισάριθμες. Στο τάι μπρέικ έγινε μεγάλη μάχη, με τον Παναθηναϊκό να μένει κοντά μέχρι το 8-10, ενώ από κει και πέρα οι Χαλκιδαίοι πάτησαν γκάζι και πήραν την ιστορική νίκη, που τους ανέβασε στην τέταρτη θέση, ισόβαθμους με Φοίνικα Σύρου και Νίκη Αιγινίου.

5ο σετ: 4-5, 8-10, 9-12, 11-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 47 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (15-25, 25-17, 16-25, 25-22, 11-15) σε 114'

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 14 (8/12 επ., 6 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Μπέλος 13 (10/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 15 (13/32 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 32% άριστες), Πανταλέων 7 (2/8 επ., 5 μπλοκ), Μπολζάνι 12 (10/30 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 38% άριστες) / Γκούζντα (λ, 75% υπ. - 42% άριστες), Κουμιώτης, Ένσινγκ 2 (2/8 επ.).

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Τάπια 4 (1/13 επ., 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 9 (4/12 επ., 5 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 11 (9/22 επ., 2 μπλοκ, 70% υπ. - 30% άριστες), Τσολάκος 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Μότα 27 (22/46 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 42% άριστες), Γκελίνσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 87% υπ. - 53% άριστες), Αμαριανάκης, Αδάμ, Κοντούλης 2 (2 άσσοι).