Τένις

Το ‘χασε ξανά η Λένα!

Δεύτερη φορά μέσα σε μια εβδομάδα που η Λένα Δανιηλίδου φτάνει στην πηγή, αλλά δεν πίνει νερό!

Δεν τα κατάφερε ξανά η Λένα Δανιηλίδου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έπαιξε δεύτερο συνεχόμενο τελικό στο διπλό, μετά από αυτόν στο Μπαντ Γκαστέιν –σε διάστημα μιας εβδομάδας- όμως και πάλι στάθηκε άτυχη.

Με συμπαίκτρια την Αλεξάντρα Κρούνιτς ηττήθηκε 2-1 σετ (4-6, 7-6, 10-4) από τις Ιρίνα Μπούριατσοκ (Ουκρανία) / Οκσάνα Καλασνίκοβα (Γεωργία) στο Μπακού κι έχασε την ευκαιρία να πανηγυρίσει τον τέταρτο τίτλο της καριέρας της στο διπλό και πρώτο μετά το 2011 στο Ουζμπεκιστάν.

Μάλιστα, η ήττα ήρθε με… σκληρό τρόπο, αφού το ελληνοσερβικό δίδυμο πήγε να κάνει την έκπληξη, παίρνοντας το πρώτο σετ, όμως στη συνέχεια, οι αντίπαλοί του ανέβασαν την απόδοσή τους, ήταν πιο ψύχραιμοι σε κομβικά σημεία και κατέκτησαν το τρόπαιο με ανατροπή, ύστερα από 1 ώρα και 49 λεπτά.