Τον... καθάρισε

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο ΚΑΟΔ, ο οποίος νίκησε τα Τρίκαλα 62-57 στη Δράμα, στο ντεμπούτο του Κώστα Μέξα ως πρώτος προπονητής στην Α1.

Με το… δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα ο ΚΑΟΔ, ο οποίος νίκησε 62-57 στην… καυτή έδρα του τα Τρίκαλα. Πρώτος σκόρερ των Δραμινών ήταν ο Τζόνσον με 12 πόντους, με τους Χρυσικόπουλο και Λο να προσθέτουν άλλους 10. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ίνγκραμ με 13 πόντους.

Στο ξεκίνημα ο ΚΑΟΔ ήταν ανώτερος και πιο εύστοχος από τα Τρίκαλα και έτσι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-11, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα στα εννιά τρίποντα. Στη δεύτερη περίοδο οι Δραμινοί ξέφυγαν λίγο πριν από το ημίχρονο, καθώς τα Τρίκαλα συνέχισαν να είναι άστοχα και έτσι η ομάδα του Κώστα Μέξα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με έξι πόντους (29-23).

Στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι βρισκόντουσαν σταθερά μπροστά στο σκορ. Από εκεί και πέρα, η Δράμα άρχισε να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο και η ομάδα του Φλεβαράκη μπήκε ξανά στο παιχνίδι, φέρνοντας το ματς στον πόντο 41-39 (29΄). Το τέλος της περιόδου εν τέλει τελείωσε 42-39 (30΄).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΚΑΟΔ ξανά… πήρε μπρος και στο 35΄ ξέφυγε με 12 πόντους (56-44), με τον Τζόνσον να φτάνει τους 12 πόντους. Από εκείνο το σημείο και συγκερκιμένα στο 38΄η Δράμα «κλείδωσε» τη νίκη, καθώς λίγο πριν το τέλος η διαφορά ήταν σταθερά στους 10.

Τα δεκάλεπτα:15-11, 29-23, 42-39, 62-57

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 3, Βασόγιεβιτς 4, Τζόνσον 12 (2), Γεωργάκης 3, Άτκινς 4, Όντομ 7 (1), Σπυριδωνίδης, Μαρκ Μισέλ 4, Ζάρας 5, Ρομπ Λο 10 (1), Χρυσικόπουλος 10 (2), Κολοβής, Βουλγαρόπουλος.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 13 (1), Τρέισι 6, Μπόουι 4, Κούπκοβιτς 9 (2), Πάνος 2, Σπανός, Καμαριώτης, Δεληγιάννης 7, Ματαλόν 4, Βαρυτιμιάδης, Κάντζι 7 (1).

Επιμέλεια: Μαρσέλ Κατσάνι