Κύπρος

Του έκοψε τη φόρα ο «Ελέ»

«Στοπ» στον ΑΠΟΕΛ έβαλε η ΑΕΚ Λάρνακας, η οποία με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο στον πάγκο, οδήγησε τους πρωταθλητές Κύπρου στην πρώτη «γκέλα» του φετινού πρωταθλήματος.

Σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να φύγουν νικητές, ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ Λάρνακας αναδείχτηκαν τελικά ισόπαλοι με 1-1, στην 3η αγωνιστική της Α' Εθνικής Κύπρου.

Οι πρωταθλητές Κύπρου γνώρισαν την πρώτη απώλεια βαθμών στην έδρα τους στο φετινό πρωτάθλημα, κόντρα στο δυναμικό σύνολο του Δημήτρη Ελευθερόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 36' με τον Μυτακίδη, ενώ ο Αλωνεύτης με μια φοβερή ενέργεια στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας, ο Απόλλωνας επικράτησε της Ομόνοιας με... «ψυχρολουσία».

Το γκολ του Σανγκού στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης αιφνιδίασε τους φιλοξενούμενους, που δεν κατάφεραν να αντιδράσουν.