Αγγλία

Τους κάρφωσαν στον τοίχο!

Πραγματικά «σφυριά» αποδείχθηκαν οι παίκτες της Γουέστ Χαμ με τη Μάντσεστερ Σίτι! Η εξαιρετική ομάδα του Αλαρντάις κάρφωσε 2-1 τους «πολίτες» και τους έφερε με την πλάτη στον τοίχο για τον τίτλο.

Από πού της ήρθε δεν κατάλαβε η Μάντσεστερ Σίτι στην έδρα της Γουέστ Χαμ!

Συνεχίζοντας τις εξαιρετικές της εμφανίσεις, η ποιοτική ομάδα του Αλαρντάις απέδειξε ότι δικαιούται να κοιτάζει ψηλά, καθαρίζοντας 2-1 τους «πολίτες»!

Και πώς να μην το κάνει όταν -αντιμετωπίζοντας μια απ’ τις διεκδικήτριες του τίτλου- όχι μόνο δεν ψάρωσε, αλλά τη στρίμωξε για τα καλά στο πρώτο ημίχρονο. Βάζοντας ένα γκολ με τον Αμαλφιτανό (από γύρισμα πάρε-βάλε του Βαλέντσια) και χάνοντας ευκαιρίες και για ένα δεύτερο.

Αντέχοντας, δε, στην ασφυκτική πίεση της Σίτι στο δεύτερο ημίχρονο (κι έχοντας σύμμαχο τα δοκάρια που σταμάτησαν σουτ των Αγουέρο-Τουρέ) μπόρεσε να τους χτυπήσει ξανά, όταν ο Σακό συνέχισε για έκτη (!) συνεχόμενη αγωνιστική να σκοράρει.

Μπορεί λοιπόν ο Σίλβα ν’ απάντησε αμέσως (με ωραίο σουτ) αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να κάνει θρίλερ τα τελευταία λεπτά. Γιατί η Γουέστ Χαμ άντεξε ως το τέλος και πανηγυρίζοντας την τέταρτη νίκη της στα πέντε τελευταία ματς (σ.σ. έχει χάσει μόνο στο «Ολντ Τράφορντ) και σκαρφαλώνοντας στην τρίτη θέση, πλησίασε σε απόσταση αναπνοής τη σημερινή της αντίπαλο.