Τράβηξε… κουμπούρια

Μπαμ-μπαμ καθάρισε ο Ολυμπιακός στην Κρήτη. Με τον Βαλντές να πετυχαίνει το γρηγορότερο χατ-τρικ στην ιστορία οι ερυθρόλευκοι σάρωσαν 4-1 τον Εργοτέλη στο Ηράκλειο.

Μέσα σε δεκατρία λεπτά ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το παιχνίδι στην Κρήτη.

Οι ερυθρόλευκοι… σάρωσαν με 4-1 τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο με τον
Βαλντές να είναι ο πρωταγωνιστής του αγώνα.

Ο Παραγουανός πέτυχε μέσα σε 13 λεπτά τρία τέρματα, δηλαδή, το γρηγόρότερο χατ-τρικ στην ιστορία, οδήγησε τους Πειραιώτες σε ένα εύκολο βράδυ.

Ο Κάμπελ με πέναλτι το άλλο γκολ του Ολυμπιακού. Ο Ιμπραϊμ μείωσε σε 4-1.

Το παιχνίδι…
Ο Εργοτέλης μπορεί να ήθελε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του αλλά κάτι τέτοιο δεν το κατάφερε…

Μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα ένα λάθος της άμυνας της κρητικής ομάδας ήταν αρκετό για να... καταστραφούν τα πάντα.

Ο Βαλντές ήταν στην κατάλληλη θέση για να δεχθεί την… πάσα και να πλασάρει ψύχραιμα τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη ανοίγοντας το σκορ.

Ο Ολυμπιακός χωρίς να φορτσάρει κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του λίγο αργότερα. Ο Παραγουανός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του Εργοτέλη, είδε την μπάλα από την πάσα του Σέποβιτς να φτάνει μπροστά του και αυτό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων για δεύτερη φορά.

Ο Βαλντές όμως δεν σταμάτησε εκεί… Στο 13ο λεπτό πέτυχε χατ-τρικ δεχόμενος την εξαιρετική ασίστ του Πέρες.

Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν όποτε ήθελαν στην αντίπαλη εστία και έτσι το τέταρτο τέρμα ήταν κάτι… λογικό να επιτευχθεί. Στο 32ο λεπτό ο Πέρες ανατράπηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο Κάμπελ ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Ο Εργοτέλης μείωσε σε 4-1 στο 55ο λεπτό με τον Ιμπραϊμ να πιάνει ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ.

Οι Κρητικοί ανέβηκαν στη συνέχεια του αγώνα και δημιούργησαν φάσεις στην εστία του Μέγιερι, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι η άμυνα του Ολυμπιακού χαλάρωσε αρκετά. Ωστόσο δεν κατάφεραν να σημειώσουν άλλο τέρμα.

Εργοτέλης (Μ. Ουζουνίδης): Στοϊκοβιτς, Τζανακάκης, Αμπντούλ Αζίζ, Μεχία (46’ Σαρρής), Αντελέγιε, Καρντόζο (46’ Κοζορώνης), Χαντί, Ιμπραϊμ, Μπουχουλάκης, Μονακέλο (71’ Διαμαντάκος), Μπανιτμπανγκά.

Στον πάγκο: Αθανασίου, Ρέντζας, Κουτρης, Κοζονώρης, Διαμαντάκος, Αναστασάκος, Σαρρής.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Μέγιερι, Τόρες, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μαρκάνο (58’ Παπάζογλου), Μπονγκ, Σάμαρης, Εντινγκά (46’ Μασάντο), Κάμπελ, Πέρες, Σέποβιτς, Βάλντες (72’ Βέργος)

Στον πάγκο: Ρομπέρτο, Πελέ, Μασάντο, Παπάζογλου, Φουστέρ, Χολέβας, Βέργος.

Διαιτητές: Μήτσιος, Αλεξέας, Κουλα.