«Τρένο» οι Παίδες! (video)

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην δεύτερη φάση του Ευρωπαϊκού η Εθνική Παίδων, καθώς επικράτησε στην παράταση 68-65 της Λιθουανίας.

Έστω και δύσκολα, σε ελληνικά χέρια κι αυτό το ματς! Στην πρεμιέρα της στην δεύτερη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, η Εθνική Παίδων επικράτησε 68-65 της Λιθουανίας, με τη νίκη να έρχεται στην παράταση.

Οι διεθνείς ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα του αγώνα και μάλιστα πήραν… κεφάλι στο σκορ με 13-4. Οι Λιθουανοί προσπαθούσαν να μειώσουν, όμως η επίθεση λειτουργούσε πολύ καλά και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +9 για την Ελλάδα (23-14). Οι αντίπαλοί μας σιγά-σιγά… ξυπνούσαν με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με την διαφορά στους τέσσερις πόντους υπέρ της Εθνικής, 35-31. Κι όχι μόνο μείωσαν, αλλά στο 30’ ήταν αυτοί που προηγούνταν στο σκορ, με το 52-47, βάζοντας δυσκολίες στους παίκτες του Μανουσέλη.

Σε ένα κακό τέταρτο δεκάλεπτο, με πολύ αστοχία και από τις δύο πλευρές, οι «δικοί μας» Παίδες κατάφεραν 1 λεπτό πριν το φινάλε να ισοφαρίσουν σε 60-60 και τις δύο ομάδες να οδηγηθούν στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, όπου η ευστοχία και η ψυχραιμία στις βολές χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Παπαγιάννης με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ double double έκαναν και οι Σκουλίδας, Χαραλαμπόπουλος με 11 πόντους-11 ριμπάουντ και 12-10 αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 14-23, 31-35, 52-47, 60-60 Παρ: 65-68

Λιθουανία: Στακελιούνας, Ντιενίνις 7, Αντρουσκεβίτσιους 10(2), Μπελιάουσκας 15(5), Σβαμπάρις 4, Σεντέκερσκις 2, Μπιρούτις, Βάρνας 16(2), Στομα, Εχόντας, 11.

Ελλάδα (18/30, 19/48, 4/20, 52 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 17 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα): Κόνιαρης 14, Ντουζίδης, 1, Καμάρας 3(1), Φλιώνης, Μιχαλούτσος, Πεφάνης, Σκουλίδας 11 (2/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Ψυχίδης, Φραγκιαδάκης 3, Μουράτος 5, Παπαγιάννης 19 (10 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 12(1/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ)