Τρίτωσε το καλό για Κηφισιά!

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στη Basket League ΣΚΡΑΤΣ πανηγύρισε η Νέα Κηφισιά, που επικράτησε 63-54 του Απόλλωνα Πατρών στο «Ζηρίνειο». Κορυφαίος ο Κακιούζης με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Η νίκη επί του Ολυμπιακού ήταν μόνο η αρχή… Ακολούθησε άλλη μια επί του Πανελευσινιακού και το τρίτο «θύμα» της Νέας Κηφισιάς ήταν ο Απόλλων Πατρών. Η ομάδα των βορείων προαστίων νίκησε εύκολα με 63-54 τους Αχαιούς στο «Ζηρίνειο» για την 4η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και φιγουράρει, έστω και προσωρινά, στην κορυφή της βαθμολογίας. Κορυφαίος ήταν ο Μιχάλης Κακιούζης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ των ηττημένων, αλλά και της αναμέτρησης ήταν ο Μοχάμεντ Ελ Αμίν, που είχε 22 πόντους.

Το ματς:

Η ομάδα των βορείων προαστίων ξεκίνησε με το πόδι στο… γκάζι, αφού μετά την πρώτη ισοπαλία 2-2, βρέθηκε στο 5ο λεπτό να προηγείται 13-2, «τρέχοντας» ένα σερί 11-0. Στο ίδιο διάστημα, οι Πατρινοί έμειναν χωρίς καλάθι και από νωρίς βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ. Πολύ γρήγορα, όμως, επέστρεψαν στο παιχνίδι, αφού με οδηγούς τους Αργυρόπουλο (6π.) και Ελ Αμίν (5π.), μείωσαν σε 15-11 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -5 (22-17). Από πλευράς γηπεδούχων, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ψαθάς (6π.) και Ντέιβις (5π.). Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Κακιούζης και η Νέα Κηφισιά έφτασε στο +10 (30-20), περίπου 7 λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον καλό ρυθμό που είχαν στην επίθεση και σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα, «άνοιξαν» κι άλλο τη διαφορά, που έφτασε στο +14 (41-27) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ άστοχοι, έχοντας 6/15 δίποντα και 1/12 τρίποντα.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, οι Αχαιοί έκαναν μια προσπάθεια και μείωσαν στο -9 (43-34) στο 23’, αλλά φαινόταν ότι τη… μπαγκέτα του ρυθμού την κρατούσαν οι γηπεδούχοι. Πολύ γρήγορα αποκατέστησαν την τάξη και η διαφορά επανήλθε πάνω από τους δέκα πόντους (50-39) στο 26’ και (53-41) στο 28’. Ο Κακιούζης είχε ήδη κάνει double-double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων, «όαση» ήταν ο Ελ Αμίν, που είχε φτάσει τους 18. Αν και υπήρχε άλλο ένα δεκάλεπτο, τίποτε δεν έδειχνε ότι μπορούσε να αλλάξει και η Νέα Κηφισιά να χάσει τη νίκη. Παίζοντας με περισσή ψυχραιμία και ενίοτε με το… χρονόμετρο, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασαν στη νίκη πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 63-54, αφού στο τέλος επήλθε μια φυσιολογική χαλάρωση.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 41-27, 55-41, 63-54.

Νέα Κηφισιά (Η. Παπαθεοδώρου): Ρεμεκούν 5, Καυκής , Γιούιν 2, Λιακόπουλος 8 (4ασ.), Πόποβιτς, Πεσάκοβιτς 2, Μαυροειδής 6, Ψαθάς 8, Κακιούζης 12 (13ρ.), Τσαλδάρης 5, Ντούβνιακ 5, Ντέιβις 10 (6ρ.).

Απόλλων Πατρών. (Ν. Βετούλας): Αργυρόπουλος 10 (3ασ.), Γκάλογουεϊ , Πεν 7 (8ρ.), Φιτζπάτρικ 7 (7ρ.), Αντωνάκης, Μπατής 8 (3ασ.), Ελ Αμίν 22, Πελεκούδας, Μολφέτας.

Επιμέλεια: Τάσος Νικολόπουλος