Βόλεϊ

Τσέχοι για Εθνικό, Γαλλίδες για Πανναξιακό

Η Φάτρα Ζλιν θα είναι η αντίπαλος του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στους «16» του Challenge Cup βόλεϊ των ανδρών και η Λε Κανέτ θα αντιμετωπίσει τον Πανναξιακό αντίστοιχα στους «16» των γυναικών.

Η τσέχικη ομάδα κατάφερε να προκριθεί την Πέμπτη κόντρα στην Γκρόνινγκεν, νικώντας και στην Ολλανδία 3-2 σετ, ενώ στην Τσεχία είχε νικήσει με το ίδιο σκορ.

Προπονητής της είναι ο Ρόμαν Μάτσεκ και δεν έχει στη σύνθεσή της κάποιο παίκτη εκτός της χώρας της Κεντρικής Ευρώπης. Ξεκίνησε την πορεία της από το CEV Cup, αλλά έπεσε πάνω στην πανίσχυρη Ντιναμό Μόσχας.

Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην Τσεχία στις 14 Ιανουαρίου και η ρεβάνς μια εβδομάδα αργότερα στην ακριτική πόλη.

Η Λε Κανέτ ξεκίνησε στο CEV Cup, όπου έπεσε πάνω στη Γαλατάσαραϊ, που απέκλεισε και τον Ολυμπιακό από την ίδια διοργάνωση. Η Γαλατά νίκησε στην Τουρκία 3-0 σετ. Στη ρεβάνς της Γαλλίας, η Γαλατά πήρε τα δύο πρώτα σετ και εξασφάλισε την πρόκριση.
Η Λε Κανέτ συνέχισε στο Challenge Cup, όπου αντιμετώπισε την ισραηλινή Χάποελ Κφαρ Σαμπά, την οποία νίκησε στη Γαλλία 3-0 σετ αρχικά και με το ίδιο σκορ στο Ισραήλ.

Προπονητής της είναι ο Ρικάρντο Μαρκέσι που ήταν στη Σκαβολίνι Πέζαρο.

Οι αγώνες με τον Πανναξιακό θα γίνουν 14 και 21 Ιανουαρίου, σε Νάξο και Κάννες αντίστοιχα.