Βόλεϊ

Τώρα «τρέχει» ο Ολυμπιακός

Θα «ιδρώσει» για να προκριθεί στο δεύτερο γύρο του CEV Cup βόλεϊ των γυναικών ο Ολυμπιακός μετά την ήττα στο πρώτο ματς του πρώτου γύρου από τη Λιναμάρ με 3-1 σετ στην Ουγγαρία.

Ο Ολυμπιακός έχασε με 1-3 σετ στην Ουγγαρία από τη Λιναμάρ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας βόλεϊ των γυναικών και θα χρειαστεί νίκη με το ίδιο σκορ ή με 3-0 σετ στη ρεβάνς του Ρέντη σε δύο εβδομάδες, ώστε να ελπίζει για την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδος έπεσαν αμαχητί στο πρώτο και στο τέταρτο σετ, πάλεψαν στα άλλα δύο, παίρνοντας το δεύτερο, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν στο ματς μετά το 22-17 του δεύτερου σετ, όταν με μια πολύ μεγάλη «ανατροπή» πήραν το σετ με 27-25. Όλα έδειχναν ότι θα προηγηθούν, αφού στο τρίτο σετ ήταν μπροστά με 22-20. Ωστόσο, ένα 4-0 σερί των γηπεδούχων διαμόρφωσε το 24-22 και τους χάλασε τα σχέδια.

Τα σετ: 25-16, 25-27, 25-23, 25-13

Λιναμάρ (Νεντέλκοβιτς): Σόκμαρι 21 (19/44 επ., 2μπλοκ, 39% υπ. – 32% άριστες), Κλέμεντ 14 (8/16 επ., 6 μπλοκ), Τάλας 4 (3/7 επ., 1 άσο), Μπόντναρ 8 (4/6 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Σος 8 (7/22 επ., 1 μπλοκ), Μάτιτς 23 (20/36 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 25% άριστες), Μόλτσανι -λ (50% υπ. – 30% άριστες) / Ζπιν -λ, Ιλιές, Φαμπιάν, Νάγκι

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Εμμανουηλίδου 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 9 (7/35 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ. – 17% άριστες), Μαλασάι 14 (12/36 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 27% άριστες), Λαμπρούση 9 (5/12 επ., 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 12 (11/37 επ., 1 μπλοκ), Κονόμι -λ (68% υπ. – 29% άριστες) / Κοκκινάκη 2 (2/2 επ., 67% υπ. – 33% άριστες), Γιώτα 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Τέζα