Υπάρχει ελπίδα…

Χαμόγελα στον Ίκαρο ο οποίος επικράτησε, στην προτελευταία αγωνιστική της Α1 μπάσκετ, του Κολοσσού με 96-88 και σε συνδυασμό με την ήττα του Πανελευσινιακού διατήρησε της ελπίδες του για παραμονή.

Δικαίωμα στο… όνειρο για τον Ίκαρο. Η ομάδα της Χαλκίδας νίκησε στην έδρα της τον Κολοσσό με 96-88, στο πλαίσιο της 25ης –και προτελευταίας- αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών και σε συνδυασμό με την ήττα του Πανελευσινιακού από τον ΚΑΟΔ, ελπίζει σε παραμονή στην κατηγορία.

Η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ χρειάζεται πλέον νίκη στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ στο ματς της 26ης αγωνιστικής και ταυτόχρονες ήττες Πανελευσινιακού και Ηλύσιακού με τους οποίους ισοβαθμεί στους 32 βαθμούς.

Όσο για το ματς με τους «θαλασσί»; Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, είχαν τον έλεγχο και έφτασαν στο επιθυμητό αποτέλεσμα με κορυφαίο τον Άσκα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ελαφρώς καλύτερα εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του αντιπάλου και πήραν γρήγορα προβάδισμα 7 πόντων (13-6). Όμως το μειονέκτημά τους στα ριμπάουντ και τα 3/8 τρίποντα έδωσαν την ευκαιρία στον Κολοσσό να μειώσει σε 25-21 στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Ίκαρος κατάφερε να αποκτήσει εκ νέου διαφορά επτά πόντων (37-30) στη συνέχεια, αλλά τα πολλά του σφάλματα (6) τον «πρόδωσαν». Δέχθηκε επιμέρους 13-3 (40-43) και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -1 (42-43).

Οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ επέστρεψαν ορεξάτοι από τα αποδυτήρια, πίεσαν, ανάγκασαν σε πολλά λάθη τους «θαλασσί» (7) και με ένα 12-3 μετέτρεψαν στην τρίτη περίοδο το 57-56 σε 69-59 με τον Τσαρ να μειώνει σε 69-62 με τρίποντο στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στην περίοδο που απέμενε πλησίασαν σε 88-83 καθώς το ματς έφτανε στο φινάλε αλλά ο Ίκαρος με αποφασιστικότητα και σοβαρότητα πήρε τη νίκη με 96-88.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 42-43, 69-62, 96-88

Ίκαρος Χαλκίδας (Γιαπλές): Ρόμπερσον 15, Γούνταλ 3 (1), Άσκα 26 (9 ριμπάουντ), Σάτον 14 (1), Γκαγκαλούδης 17 (3), Σπανός 5 (1), Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 16 (6 ριμπάουντ), Μπέμπης, Ντουζίδης, Περσίδης

Κολοσσός (Κουταλιανός): Παπαντωνίου 5 (1), Τσαρ 11 (3), Ματσαμάς, Γεωργαλλής, Χόπκινς 28 (4), Σμιθ 14, Στεφανίδης 2, Σίμπσον 5, Κακαρούδης 16 (2), Πάντιτς 2, Δανας, Νάτζφεϊ 5 (1)