Ιταλία

Υπάρχει… ζωή στην Ίντερ! (video)

Επιτέλους χαμόγελα στην Ίντερ! Ύστερα από πέντε ματς που αγνοούσαν τι εστί τρίποντο, οι «νερατζούρι» πέρασαν απ’ την έδρα της Κιέβο (2-0) και δεν έχασαν την επαφή τους με τις ευρωπαϊκές θέσες.

Δεν είναι δα και τόσο «τελειωμένη» η Ίντερ! Οι παίκτες του Μαντσίνι -πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα ως τεχνικός της ομάδας- επικράτησαν σχετικά εύκολα 2-0 της Κιέβο και ύστερα από πέντε αγώνες... απογοήτευσης, το χαμόγελο επανήλθε στα χείλη τους.

«Τρελό» ρυθμό είχε το ματς στα πρώτα του λεπτά, με την Κιέβο να μην κλείνεται, να απειλεί δις τον Χαντάνοβιτς (ειδικά το ένα πολύ δύσκολο), αλλά… φαινόταν πως οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να δημιουργήσουν εστίες… φωτιές στους αντιπάλους τους.
Κι όταν αυτοί δε μπόρεσαν να διώξουν την μπάλα απ’ την άμυνά τους, ήρθε ο Κόβατσιτς στο 19’ ανοίξει το σκορ για την Ίντερ και να θέσει τις βάσεις της νίκης.

Και μπορεί οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος να μπήκαν με διάθεση να ισοφαρίσουν, ωστόσο πάνω στην… πίεσή τους, ήρθε ο Ρανόκια με ωραίο γυριστό να στείλει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα και να γράψει το τελικό 0-2. Άλλωστε στα εναπομείναντα περίπου 35 λεπτά, οι μετέπειτα νικητές δεν επέτρεψαν σχεδόν καμία απειλή και μάλλον εύκολα πήραν τους τρεις βαθμούς, που τους ανέβασε στους 20 και παράλληλα υποχρέωσαν την Κιέβο στην πρώτη της ήττα ύστερα από πέντε ματς.