Βόλεϊ

Χαλαρά μετά το ντέρμπι οι «αιώνιοι»

Στο μεταξύ τους ντέρμπι η ένταση ήταν στο τέρμα, όμως Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός συνέχισαν με χαλαρές νίκες κόντρα σε Μαρκόπουλο και Ηλιούπολη αντίστοιχα, για την 8η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Στο ρελαντί πήραν τις νίκες μετά το μεταξύ τους ντέρμπι Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός, που επικράτησαν 3-0 σετ κόντρα σε Ηλιούπολη και Μαρκόπουλο αντίστοιχα, στα ματς που ολοκλήρωσαν την όγδοη αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Στο πρώτο χρονικά ματς ο Παναθηναϊκός, δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία, με το Μαρκόπουλο να αγωνίζεται χωρίς την Μερκάντο, η οποία αναχώρησε για το Εκουαδόρ, λόγω της απώλειας της μητέρας της.

Οι πράσινες εκμεταλλεύτηκαν την βασική απουσία του ΑΟΜ και επέστρεψαν στις νίκες που την κρατούν στην κορυφή της βαθμολογίας.
Τα σετ: 25-18, 25-13, 25-17
Με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη στο ντέρμπι «αιωνίων» ο Ολυμπιακός «εξαφάνισε» την Ηλιούπολη, παίρνοντας με χαρακτηριστική ευκολία τα δύο πρώτα σετ.

Στο τρίτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό, και έμειναν «ζωντανές» μέχρι το 22-22, όμως οι ερυθρόλευκες έδειξαν πιο έμπειρες για το τελικό 3-0 σετ.

Τα σετ: 11-25, 8-25, 23-25