Στίβος

Χαλαρά τρίτος ο Τσάκωνας στο Λιλ

Με χαλαρή κούρσα ο Λυκούργος Τσάκωνας πήρε την τρίτη θέση στα 200μ., μετά τη μεγάλη χθεσινή του επίδοση στα προκριματικά, στο Ευρωπαϊκό ομάδων του Λιλ.

Την τρίτη θέση στα 200μ. κατέκτησε ο Λυκούργος Τσάκωνας, στην τέταρτη κούρσα που έδωσε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων που γίνεται στο Λιλ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής συνέχισε τις σταθερές εμφανίσεις, μετά τον σπουδαίο χθεσινό χρόνο που του έδωσε το εισιτήριο για το παγκόσμιο του Λονδίνου.

Με χρόνο 20.59 πήρε την τρίτη θέση και κατέκτησε εννιά πολύτιμους βαθμούς για την Ελλάδα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στα 200μ. ανδρών:
inner

Με αξιοπρεπή παρουσία συνδύασε την πρώτη του συμμετοχή ο Ιάσωνας Θανόπουλος στη δισκοβολία. Ο νεαρός αθλητής έμεινε στην ενδέκατη θέση με 54.40μ,. συνεχίζοντας τις σταθερές εμφανίσεις.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα στη δισκοβολία Ανδρών:
inner

Το ατομικό του ρεκόρ βελτίωσε ο Ανδρέας Δημητράκης στα 3.000 μ. με 8.16.63, επίδοση που του έδωσε την 10η θέση.