Βόλεϊ

Χρυσά κορίτσια του Ολυμπιακού σε χρυσό σετ!

Στον τελικό του Challenge Cup για πρώτη φορά στην ιστορία τους πέρασαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού, αφού παρά την ήττα με 3-0, πήραν με 15-13 το χρυσό σετ απέναντι στην Ενισέι στη Ρωσία.

Ιστορικός θρίαμβος για τον Ολυμπιακό. Αν και έχασε με 3-0 από την Ενισέι γνωρίζοντας την πρώτη φετινή ευρωπαϊκή του ήττα, πήρε με 15-13 το χρυσό σετ και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό του Challenge Cup. Τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάσεβιτς έδειξαν χαρακτήρα, καθώς επέστρεψαν από το 12-10 στο σετ που έκρινε την πρόκριση.

Παρά το αρκετά καλό ξεκίνημα στο πρώτο σετ (9-10) οι «ερυθρόλευκες» δέχτηκαν ένα επί μέρους σκορ 11-2 και το έχασαν με 25-21.

Το δεύτερο σετ ήταν το χειρότερο για τις πρωταθλήτριες Ελλάδος, που το έχασαν… νωρίς, καθώς κυνηγούσαν από την αρχή (10-2) και τελικά η Ενισέι επικράτησε 25-11.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα από κάθε προηγούμενο έχοντας προβάδισμα (6-10), ωστόσο οι Ρωσίδες αντέδρασαν (16-13) και έφτασαν στο 25-23.

Τα πάντα κρίθηκαν στο χρυσό σετ, όπου η ελληνική ομάδα μπήκε αποφασισμένη, προηγήθηκε από νωρίς με διαφορά (3-8), αλλά η Ενισέι ισοφάρισε (9-9) και πέρασε μπροστά (12-10). Οι «ερυθρόλευκες» όμως είχαν τον τελευταίο λόγο και επικράτησαν 15-13.

Στον τελικό ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει μία εκ των Μπούρσα ή Πάλμπεργκ Σβέριν, με την τουρκική ομάδα να είναι το μεγάλο φαβορί έχοντας κερδίσει με 3-1 στο πρώτο ματς στη Γερμανία κα φιλοξενώντας τη ρεβάνς. Οι τελικοί έχουν ήδη οριστεί για τη Μεγάλη Τετάρτη και την Κυριακή του Πάσχα.

Τα σετ: 25-21, 25-11, 25-23, 13-15.