Χρυσή γενιά για… χάλκινο μετάλλιο

Πάλεψε, αλλά στις λεπτομέρειες η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε με 60-55 από τη Σερβία στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Ικονίου. Με Κροατία την Κυριακή για το χάλκινο.

Μια μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Ικονίου έχασε η Εθνική Εφήβων. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έχασε με 60-55 από τη Σερβία και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό της Κυριακής (18:30) απέναντι στην Κροατία που έχασε με 74-67 από την Τουρκία στον άλλο ημιτελικό.

Η αστοχία στα τρίποντα (1/18) και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (17 επιθετικά οι αντίπαλοι) σε συνδυασμό με τον περιορισμό της δράσης του Χαραλαμπόπουλου στοίχισαν στην Εθνική, που είχε κορυφαίο τον Δημήτρη Σταμάτη με 22 πόντους.

Οι δύο ομάδες βάδιζαν από την αρχή σε τεντωμένο σχοινί, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Η Εθνική που προηγήθηκε με τέσσερις νωρίς (3-7) βρέθηκε προσωρινά στο -2 (11-9) και έκλεισε προπορευόμενη το πρώτο δεκάλεπτο (11-14) με βασική αιχμή τον Μήτογλου. Το πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου ήταν εφιαλτικό για την Ελλάδα, που με κακές επιλογές και αστοχία στην επίθεση, δέχτηκε ένα 12-0 από τη Σερβία που χάρη κυρίως στους Τζόκοβιτς και Ντόκοβιτς έφτασε στο 23-14. Χρειάστηκε να περάσουν 4:52 για να σπάσει το ρόδι με γκολ-φάουλ ο Σταμάτης (23-17) και να αφυπνιστεί η Εθνική μειώνοντας αρχικά στους τρεις (23-20) και προσπερνώντας με τέσσερις διαδοχικές βολές του Χαραλαμπόπουλου στη συνέχεια (27-28) για να λήξει το πρώτο μέρος σε απόλυτη ισορροπία, 28-28.

Οι ισορροπίες ήταν πολύ λεπτές στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου (36-36), αλλά στη συνέχεια η Σερβία είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση κι έφτασε στο 45-38. Με δύο τρίποντα του Τζόκοβιτς, οι «πλάβι» έφτασαν και στο 52-42 οκτώμισι λεπτά πριν το τέλος, αλλά η Εθνική μείωσε κατά το ήμισυ στα τέσσερα λεπτά (54-49). Το τρίποντο του Σταμάτη στα 46’’ πριν το φινάλε μείωσε στους τρεις (58-55) κι έδωσε νέες ελπίδες στην ελληνική ομάδα, αλλά μετά το επιθετικό φάουλ του Ντόκοβιτς, ο Χαραλαμπόπουλος απέτυχε να ισοφαρίσει σε νέα προσπάθεια για τρεις και οι Σέρβοι με 2/4 βολές πήραν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 11-14, 28-28, 46-40, 60-55.

Σερβία (Μπούτσαν): Πένο, Σίμιτς, Όστοϊτς 5, Τζόκοβιτς 21 (2), Μαρίνκοβιτς 2, Ντόκοβιτς 13 (1), Λαζάρεβιτς 16, Πάβλοβιτς, Ραντοβάνοβιτς 1, Βούτσετιτς 2.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Κόνιαρης 5, Κώττας, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 9, Μουράτος, Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 22 (1), Παπαγιάννης 10, Χαραλαμπόπουλος 9.