Βόλεϊ

«Χρυσή» πρόκριση για ΠΑΟΚ

Έστω και στο «χρυσό» σετ, ο ΠΑΟΚ νίκησε 15-13 την BBSK στην Κωνσταντινούπολη και πήρε την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ βόλεϊ ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε στο «χρυσό» σετ 15-13 την BBSK στην Πόλη στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ βόλεϊ ανδρών και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τη Φρανκφούρτη, 7/11 στην Πυλαία και 13/11 στη Γερμανία.

Οι Τούρκοι ισοφάρισαν το σκορ της πρώτης αναμέτρησης στην Πυλαία με 3-2 σετ στην κανονική διάρκεια, όμως στο «χρυσό» σετ οι παίκτες του Σέρτζιου Στάνκου διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα με +1 και +2 και στην τελευταία επίθεση ο Τζούριτς με μπλοκ έδωσε την πρόκριση στον «Δικέφαλο».

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Χιμένες με 19 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Τζούριτς με 18 και 45% στην επίθεση. Για τους Τούρκους, μεγάλη ζημιά έκανε και σε αυτό το παιχνίδι ο Τόι με 21 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ ήταν σαν να μην εμφανίστηκε στο πέμπτο σετ. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 7-3 μετά από λάθος του Χιμένες, με τον Στάνκου να κάνει αλλαγές. Οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και οι Τούρκοι επικράτησαν με 3-2 σετ.

Στο «χρυσό σετ», έγινε μεγάλο ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-5 μετά από λάθος των Τούρκω, που ισοφάρισαν σε 6-6 με επίθεση του Τόι. Με χαμένη επίθεση του ίδιου, οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με 8-10. Με μπλοκ άουτ του Χιμένες, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 10-13, αλλά οι Τούρκοι με μπλοκ μείωσαν σε 12-13. Ο ΠΑΟΚ ήταν ψύχραιμος στις τελευταίες φάσεις και πήρε τελικά την πρόκριση με τον Τζούριτς.

Τα σετ: 21-25, 25-22, 21-25, 25-22, 13-15 σε 140?