Βόλεϊ

Χωρίς να «ιδρώσει» ο Ολυμπιακός

Η εμπειρία των αθλητριών του Ολυμπιακού ήταν αρκετή για να νικήσουν οι «ερυθρόλευκες» 3-1 σετ στην Κηφισιά τον τοπικό Ηρακλή και να προκριθούν στα ημιτελικά του Κυπέλλου βόλεϊ των γυναικών.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ τον Ηρακλή στην Κηφισιά για τα προημιτελικά του Κυπέλλου βόλεϊ των γυναικών και προκρίθηκε στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης, περιμένοντας τον αντίπαλό του στην κλήρωση της Παρασκευής.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά τον αγώνα και στο πρώτο σετ είχε σταθερά μια σημαντική διαφορά, για να αλλάξει η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο σετ, όπου ο Ηρακλής ήταν σταθερά μπροστά, μέχρι το 23-18 που έγινε 23-22.

Ο Ηρακλής αναθάρρησε, προηγήθηκε με 8-6 στο τρίτο σετ, αλλά μετά ο Ολυμπιακός βελτίωσε πολύ το σερβίς του και με σερί 4-10 ξέφυγε 12-16.

Σπύρος Χουντουμάδης: «Ξεκινήσαμε λίγο υποτονικά και στο πρώτο σετ δεν ήμασταν τόσο αποφασιστικοί όσο στα δύο επόμενα, αλλά τα κορίτσια έκαναν μια εξαιρετική εμφάνιση. Είχαν πείσμα, αγωνιστικότητα, "καθαρό" μυαλό κι, αν ήμασταν λίγο πιο ψύχραιμοι στο τρίτο σετ, ίσως να παίρναμε κάτι παραπάνω.

Κι έτσι, όμως, είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι, γιατί είδαμε τις δυνατότητές μας κόντρα σε μια ομάδα ευρωπαϊκών προδιαγραφών».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Ήταν ένα αγχωτικό παιχνίδι, ειδικά σε κάποιες στιγμές και μετά το πρώτο σετ, κάναμε αρκετά λάθη. Ωστόσο, έχουμε στο ρόστερ παίκτριες μεγάλης ποιότητας και αυτό το γεγονός έκρινε το ματς.

Μπορούμε να πούμε ότι ήταν μια καλή και δυνατή προπόνηση πριν από το παιχνίδι που ακολουθεί με τον Παναθηναϊκό, όπου θέλουμε να νικήσουμε και, στη συνέχεια, θα στρέψουμε την προσοχή μας στην αναμέτρηση με την Αστερίξ».

Τα σετ: 20-25, 25-23, 21-25, 15-25

Ηρακλής Κηφισιάς (Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 13 (11/35 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48%υπ.-30%αρ.), Κοσμά 18 (13/35 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Λαμπρινίδου 9 (2/7 επ., 7 μπλοκ), Βογιατζόγλου 5 (5/15 επ.), Γιαννέλου 3 (3/4 επ.) Λούρα –λ (45%υπ.-34%αρ.)/ Κωνσταντέλου 5 (5/12 επ.), Χούντα

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 14 (8/10 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Μαλασάι 11 (9/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52%υπ.-43%αρ.), Λαμπρούση 10 (7/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσίμα 4 (3/8 επ., 1 άσσος, 47%υπ.-40%αρ.), Χριστοδούλου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Χίπε 19 (12/33 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Κονόμη –λ (59%υπ.-47%αρ.)/ Λαζάρεβιτς 8 (6/15 επ., 2 άσσοι, 47%υπ.-33%αρ.)