«Ζεστάθηκε» για… ΠΑΟΚ

Μια καλή προπόνηση εν όψει των απανωτών ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ έκανε ο Άρης συντρίβοντας τον Πανελευσινιακό με 79-61 στο Nick Galis Hall στην πρεμιέρα του β’ γύρου. Ξεχώρισαν Βεζένκοφ και Ριντ.

Δια περιπάτου έφτασε στην όγδοη νίκη του στο πρωτάθλημα ο Άρης συντρίβοντας για τη 14η αγωνιστική τον Πανελευσινιακό με 79-61 στο Nick Galis Hall. Το παιχνίδι κρίθηκε από την πρώτη περίοδο, Βεζένκοφ (18π.) και Ριντ (16π.) ηγήθηκαν των γηπεδούχων και οι «κίτρινοι» μπορούν να στρέψουν πλέον όλη τους την προσοχή στα διαδοχικά ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, αυτό που επαναλαμβάνεται στο «Αλεξάνδρειο» κι εκείνο που θα ακολουθήσει στην Πυλαία.

Ο Βεζένκοφ πήρε από το χέρι τον Άρη, που με ώθηση από 2.000 και πλέον φίλους του είχε τον πλήρη έλεγχο από το ξεκίνημα (6-0). Με εννιά προσωπικούς πόντους του νεαρού Βούλγαρου φόργουορντ η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έφτασε στο 20-9 μετά από επτά αγωνιστικά λεπτά. Η διαφορά έφτασε και στο +13 (31-18) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να βρουν εύκολους πόντους απέναντι στην καλή άμυνα των «κίτρινων» (38-25) και οι τελευταίοι με τον Ριντ να βοηθά τον Βεζένκοφ καλύπτοντας το κενό του τραυματία Τόμας στο σκοράρισμα έκλεισαν το ημίχρονο με 40-30.

Οι όποιες αμφιβολίες για το νικητή διαλύθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Άρης κυριαρχούσε στις δύο πλευρές του παρκέ φτάνοντας στο 50-32 σε τέσσερα λεπτά και η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε, φτάνοντας και στους 23, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν όλους κι όλους έξι πόντους σε μια περίοδο. Οι γηπεδούχοι έφτασαν άκοπα στο 71-45 και η σκέψη ταξίδευε ήδη στα ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, με τον κόουτς του Άρη να δίνει στο φινάλε χρόνο σε παίκτες με περιορισμένο ρόλο και ανάσες στους «βασικούς» του μέχρι το τελικό 79-61.

Δεκάλεπτα: 27-18, 40-30, 57-36, 79-61.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 6 (5 ασίστ), Δήμας, Ριντ 16 (6 ριμπ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 6, Καραθανάσης 6, Βεζένκοφ 18, Νέιμικ 6 (5 ριμπ.), Μούρτος 9, Σίμτσακ 4 (7 ριμπ.), Αντεγκμπόγε 8.

Πανελευσινιακός (Κουστένης): Κοξ, Μίτροβιτς 3, Τσακαλέρης 5, Βασιλόπουλος 8, Λούμπι 2 (7 ριμπ.), Αθανασούλας 11 (5 ασίστ), Μάρκοβιτς 8, Δορκοφίκης 3, Ιωάννου 3, Τζόνσον 16, Καλλές 2, Αβραμίδης.

Διαιτητές: Μητσόπουλος, Τζαφλέρης, Διαμαντής.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης