Βόλεϊ

Ζόρικο 2-0 για Ολυμπιακό

Έστω και στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ τον Πανναξιακό στο δεύτερο τελικό της Α1 βόλεϊ γυναικών και έκανε το 2-0 στη σειρά, φτάνοντας μια «ανάσα» από την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Ολυμπιακός νίκησε δύσκολα 3-2 σετ στο τάι μπρέικ τον Πανναξιακό στη Νάξο στο δεύτερο τελικό της Α1 βόλεϊ γυναικών και έκανε το 2-0 στη σειρά, οπότε χρειάζεται άλλη μια νίκη το ερχόμενο Σάββατο στου Ρέντη για να στεφθούν ξανά πρωταθλητές Ελλάδος και να επιβεβαιώσει την κυριαρχία του στο άθλημα.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έδειξε και πάλι εκτός ρυθμού και με πολλά λάθη. Ο Πανναξιακός έδειξε και πάλι πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσε να διεκδικήσει τη νίκη και την ισοφάριση. Οι νησιώτισσες παρουσιάστηκαν "διαβασμένες" και δυσκόλεψαν τις αντιπάλους τους, που αγωνίστηκε χωρίς την τραυματία Αρέτα Κονόμη. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 0-1 σετ, αλλά ο ΠΑΟΝ επέστρεψε για να προηγηθεί 2-1 σετ. Ωστόσο, με περισσότερες «ανάσες», οι αθλήτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ και στο φινάλε «υπέταξαν» τη νησιωτική ομάδα.

Γιώργος Ρούσης: «Έγινε μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια, τα έδωσαν όλα σήμερα τα κορίτσια. Δεν έχω κανένα παράπονο. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο, γιατί στo τέλος ο Ολυμπιακός "ανέβασε" την απόδοσή του. Εμείς είχαμε την ευκαιρία μας στο τέταρτο σετ. Θεωρώ ότι σήμερα παίξαμε καλύτερα από τον Ολυμπιακό και αξίζαμε τη νίκη».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη και δύσκολη. Ο Πανναξιακός περιμέναμε ότι θα παίξει καλύτερα στην έδρα του, όπως και έκανε. Εμείς, από την πλευρά μας, δεν αγωνιστήκαμε στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων μας, όμως δεν παίξαμε και άσχημα. Αντιμετωπίσαμε ορισμένες δυσκολίες σε κάποιες στιγμές, κυρίως στο μπλοκ, όμως στο τέλος μίλησε η ποιότητα των παικτριών μας και νικήσαμε.

Είμαστε πολύ κοντά στο τέλος της σεζόν και σίγουρα για αυτόν το λόγο πετύχαμε μια μεγάλη νίκη. Καλούμε τους φιλάθλους μας το Σάββατο στου Ρέντη να μας υποστηρίξουν και να έχουμε την ευκαιρία να πανηγυρίσουμε μαζί την κατάκτηση του πρωταθλήματος».

Τα σετ: 26-28, 25-23, 25-21, 16-25, 10-15

Πανναξιακός (Γιώργος Ρούσης): Φρέσκο 16 (14/41 επ., 2 μπλοκ), Πότοκαρ 21 (13/42 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ, 35%υπ.,-12%αρ.), Δρακουλίδου 1 (1 μπλοκ), Οικονομίδου 13 (6/15 επ., 4 άσσους, 3 μπλοκ, Τοτσίδου 13 (9/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 33%υπ.,-20%αρ.), Ζακχαίου 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Κακουράτου (-λ, 45%υπ.,-27%αρ.)/, Ξαγοράκη, Σεφεριάδου, Αναγνώστου

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Λαζάρεβιτς 18 (14/28 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ, 50% υπ.,-40%αρ.), Μαλασάι 28 (27/53 επ., 1 άσσος, 48%υπ.,-40%αρ.), Λαμπρούση 10 (8/20 επ., 2 άσσους), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 19 (19/53 επ.), Εμμανουιλίδου 10 (8/18 επ., 2 μπλοκ), Κοκκινάκη (-λ, 65%υπ.,-47%αρ.)/, Γιώτα 1 (1 μπλοκ), Βλαχάκη 1 (1/1 επ., Τέζα