Ζωντανός!

«Φιλί ζωής» η εντός έδρας νίκη του Πανελευσινιακού επί των Τρικάλων (94-77) με τους γηπεδούχους να κάνουν καθοριστικό βήμα για την παραμονή τους στα μεγάλα σαλόνια της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Μεγάλη νίκη για τον Πανελευσινιακό στην έδρα του με αντίπαλο τα Τρίκαλα. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με το ευρύ 94-77 στην Ελευσίνα, για την 24η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών και σε συνδυασμό με τις ήττες Ίκαρου και Ηλυσιακού βρίσκονται… μισό βήμα από την παραμονή τους στα μεγάλα σαλόνια.

Από την άλλη η θεσσαλική ομάδα έχασε την ευκαιρία να εξασφαλίσει και μαθηματικά ότι θα συνεχίσει να αγωνίζεται και του χρόνου στην Α1.

Κάιλς και Φαγιέ οι κορυφαίοι των νικητών. Έβανς και Σαπ οι μοναδικοί με διψήφιο αριθμό πόντων για τους φιλοξενούμενους.

Οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα έδειξαν με το καλημέρα τις… προθέσεις τους. Περιόρισαν τα Τρίκαλα με την άμυνά τους και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (22-13). Η συνέχεια ήταν ανάλογη καθώς ο Πανελευσινιακός κατάφερε δύο φορές να ξεφύγει με 20 πόντους 45-25 και 48-28 το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Τα Τρίκαλα επιχείρησαν να αντιδράσουν μείωσαν σε 63-49 αλλά τίποτα περισσότερο. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και βρέθηκαν εκ νέου στο +20 (75-55) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Πανελευσινιακός προηγήθηκε ακόμα και με 26 πόντους (91-65) ενώ χαλάρωσε στο χρόνο που απέμενε επιτρέποντας στα Τρίκαλα να μειώσουν στο τελικό, 94-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 48-28, 75-55, 94-77

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 6, Παπαμακάριος 7, Αράπης 5, Κάιλς 20, Τζόουνς 6, Φαγιέ 18, Φίσερ 8, Μελισσαράτος 1, Τέρνερ 10, Ούζας, Μάντζαρης 8, Αβραμίδης 5

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 16, Περούνιτσιτς 5, Γιούινγκ 9, Γιαννακίδης 3, Πέτροβιτς 6, Λεκάκης, Πορίνι 4, Σαπ 10, Δεληγιάννης 13, Ματαλόν 7, Πάνος 4, Νικολόπουλος