Παρακολουθήστε σε ζωντανή εξέλιξη τη μάχη του Ολυμπιακού στο «Ολντ Τράφορντ» για την πρόκριση στους «8» του Champions League απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

20:30
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Ολντ Τράφορντ".
20:33
Η μεγάλη μέρα για τους παίκτες του Μίτσελ έφτασε. Οι "ερυθρόλευκοι" θέλουν να υπερασπιστούν στην Αγγλία το υπέρ τους 2-0 από το "Γεώργιος Καραϊσκάκης" και να πάρουν αυτοί το εισιτήριο για τους "8" του Champions League!
20:35
Πειραιά... θυμίζει από το πρωί το Μάντσεστερ καθώς περισσότεροι από 4.000 φίλοι του Ολυμπιακού (από την Ελλάδα, την Αγγλία αλλά και την υπόλοιπη Ευρώπη) θα βρεθούν στο "Όλντ Τράφορντ" για να στηρίξουν την προσπάθεια της ομάδας τους.
20:43
Πριν από λίγη ώρα έγιναν σωστές οι ενδεκάδες των δύο ομάδων. Πάμε να τις δούμε:
20:51
Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Χολέμπας, Μανωλάς, Μαρκάνο, Μανιάτης, Εντινγκά, Κάμπελ, Πέρες, Φουστέρ, Τσόρι
20:52
Στον πάγκο: Μέγιερι, Βέργος Μπόνγκ, Παπαδόπουλος, Μασάδο, Σάμαρης, Βαλντέζ
20:53
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ντέιβιντ Μόγες): Ντε Χέα, Ράφαελ, Τζόουνς, Φέρντιναντ, Εβρά, Βαλέντσια, Κάρικ, Γκιγκς, Γουέλμπεκ, Ρούνεϊ, Φαν Πέρσι
20:53
Στον πάγκο: Λίντεγκααρντ, Φελαϊνί, Φλέτσερ, Γιανουζάι, Καγκάουα, Γιανγκ, Τσιτσαρίτο
20:54
Εκτός αρχική ενδεκάδα των ερυθρόλευκων ο Βαλντέζ, με τον Μίτσελ να επιλέγει τελικά τον Φουστέρ.
20:55
Μέχρι στιγμής πάντως δεν έχει ξεκαθαρίσει ποιος θα αγωνιστεί στην κορυφή της επίθεσης. Ο Φουστέρ θα παίξει είτε πίσω απ' τον επιθετικό είτε στο δεξί άκρο και ένας εκ των Κάμπελ και Τσόρι θα αποτελέσουν την "αιχμή του δόρατος".
20:57
Από την άλλη πλευρά, ο τεχνικός της Γιουνάιτεντ επέλεξε όπως αναμενόταν τον Ράιαν Γκιγκς, όμως άφησε εκτός ενδεκάδας τους Βίντιτς και Γιανουζάι. Τις θέσεις τους στο αρχικό σχήμα πήραν οι Τζόουνς και Γουέλμπεκ.
20:58
Οι παίκτες του Ολυμπιακού ολοκλήρωσαν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα και σε λίγο θα βγουν για ζέσταμα. Εικόνα live187/35679.jpg
21:01
Μόλις έφτασε στο γήπεδο ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον. Οι φίλοι του Ολυμπιακού έχουν γεμίσει ήδη την κερκίδα που θα τους φιλοξενήσει.
21:08
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων, που έχουν ξεκινήσει τον ζέσταμά τους.
21:12
Ο Ολυμπιακός καλείται να "σπάσει" και την κακή παράδοση που έχει σε αναμετρήσεις Champions League επί αγγλικού εδάφους. Οι "ερυθρόλευκοι" μετρούν 7 ήττες σε ισάριθμα μας, δέχονται τουλάχιστον δύο γκολ ενώ δεν μπορούν να πετύχουν παραπάνω από ένα γκολ. Στην προκειμένη περίπτωση, αν στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα του Ντε Χέα σήμερα έστω και μία φορά ίσως τους είναι αρκετό...
21:13
«Είναι δύο σπουδαίες ομάδες, είναι πολύ σημαντικό το ματς για την Ελλάδα και τον Ολυμπιακό, αλλά ελπίζω και ο πρώην προπονητής μου Ντέιβιντ Μόγιες να πάει καλά», δήλωσε μεταξύ άλλων ο Κέβιν Μιραλάς στη Nova.
21:35
Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμά τους.
21:35
Σε δέκα λεπτά η σέντρα.
21:38
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Μπιόρν Κάιπερς από την Ολλανδία.
21:42
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
21:45
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
21:49
4' Kαλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Χολέμπας την τελευταία στιγμή έδιωξε ο Φέρντιναντ πριν ο Φουστέρ κάνει την προβολή.
21:50
5' Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά για μαρκάρισμα στον Γουέλμπεκ.
21:51
Χάνει το επόμενο ματς αν ο Ολυμπιακός περάσει απόψε.
21:54
8' Ο Βαλέντσια συγκρούστηκε στο κεφάλι με τον Εντινγκά και το μάτι του έχει πρηστεί.
21:55
10' Κίτρινη κάρτα στον Τσόρι για μαρκάρισμα στον Βαλέντσια.
21:55
Όπως και ο Μανωλάς, έτσι και ο Τσόρι αν προκριθεί ο Ολυμπιακός θα χάσει το επόμενο ματς.
21:55
11΄ Κίτρινη κάρτα στον Κάρικ για μαρκάρισμα στον Πέρεζ.
21:56
11' Καλή στιγμή για τη Γιουνάιτεντ. Επικίνδυνη σέντρα του Ρούνεϊ, Ρομπέρτο και Μανωλάς προλαβαίνουν τον Φαν Πέρσι.
22:01
15' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Εξαιρετική ενέργεια του Κάμπελ, σπάει τη μπάλα στον Πέρεζ και αυτός με σουτ από τη μικρή περιοχή στέλνει τη μπάλα πάνω απ' την εστία του Ντε Χέα.
22:03
18' Δοκάρι για τη Γιουνάιτεντ! Κεφαλιά του Ρούνεϊ, η μπάλα βρίσκει στο δεξί δοκάρι του Ρομπέρτο.
22:07
22' Έχει σηκωθεί ο Άσλεϊ Γιανγκ, ο οποίος θα πάρει τη θέση του Βαλέντσια, που δεν μπορεί να συνεχίσει.
22:08
23' Πέναλτι για τη Γιουνάιτεντ!
22:09
Μετά από μαρκάρισμα του Χολέμπας πάνω στον Φαν Πέρσι μέσα στην περιοχή ο διαιτητής βλέπει πέναλτι.
22:09
24' ΓΚΟΛ, 1-0, ο Φαν Πέρσι νικάει τον Ρομπέρτο!
22:16
30' Δεν υπάρχουν φάσεις μετά το γκολ της Γιουνάιτεντ. Ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.
22:18
33' Απόλυτη ισορροπία στην κατοχή της μπάλας. 50%-50%
22:20
34' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ. Κεφαλιά του Εβρά, τεράστια επέμβαση του Ρομπέρτο, που διώχνει σε κόρνερ.
22:24
40' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!
22:26
Ο Πέρεζ κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και ο Ντε Χέα διώχνει πρώτα την κεφαλιά ψαράκι του Φουστέρ και στη συνέχεια της φάσεις το σουτ του Τσόρι.
22:31
45+1' ΓΚΟΛ, 2-0, ο Φαν Πέρσι διπλασιάζει τα τέρματα της Γιουνάιτεντ.
22:32
Ο Ρούνεϊ κάνει το γύρισμα από τα δεξιά, ο Φαν Πέρσι ξεφεύγει απ' τα μαρκαρίσματα και με κοντινό σουτ στέλνει τη μπάλα στην εστία του Ρομπέρτο.
22:36
Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
22:36
Με δύο τέρματα του Φαν Πέρσι, η Γιουνάιτεντ προηγείται 2-0 του Ολυμπιακού στο "Ολντ Τράφορντ".
22:47
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
22:51
49' Πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο. Σέντρα του Σαλίνο από τα δεξιά ο Πέρες πιάνει την κεφαλιά, όμως είναι αδύναμη και καταλήγει άουτ.
22:54
52' ΓΚΟΛ, 3-0, ο Φαν Πέρσι εκτελεί απευθείας φάουλ και αφήνει "άγαλμα" τον Ρομπέρτο.
22:56
54' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσόρι, η μπάλα κοντράρει και περνάει δίπλα απ' την εστία του Ντε Χέα.
22:58
56' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τσόρι "γεμίζει" στην περιοχή και ο Πέρες αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή στέλνει τη μπάλα άουτ.
22:58
57' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Βαλντέζ στη θέση του Πέρες.
23:02
61' Κίτρινη κάρτα στον Εβρά για μαρκάρισμα στον Βαλντέζ.
23:04
62' Κίτρινη κάρτα στον Σαλίνο για διαμαρτυρία.
23:05
63' Σουτ του Τσόρι έξω απ' την περιοχή, η μπάλα πάνω απ' την εστία του Ντε Χέα.
23:08
66' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Σαλίνο γυρνάει τη μπάλα απ' τα δεξιά και ο Φουστέρ με σουτ από το ύψος της περιοχής, βλέπει τον Ντε Χέα να μπλοκάρει.
23:16
74' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μασάντο στη θέση του Σαλίνο.
23:18
76' Σουτ του Κάμπελ έξω απ' την περιοχή, η μπάλα καταλήγει αρκετά μέτρα άουτ.
23:19
77΄ Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Γιανγκ στη θέση του Βαλέντσια.
23:21
79' Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό. Σουτ του Τσόρι, ο Ντε Χέα διώχνει δύσκολα στην κλειστή του γωνία.
23:23
82' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Στη θέση του Γουέλμπεκ πέρασε ο Φλέτσερ.
23:25
82' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Βέργος πέρασε στη θέση του Φουστέρ.
23:26
84' Σουτ του Ρούνεϊ με πολλά φάλτσα, η μπάλα άουτ.
23:28
86' Η Γιουνάιτεντ έχει υποχωρήσει δίνοντας χώρο στον Ολυμπιακό που ψάχνει το γκολ της πρόκρισης.
23:29
87 ' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό από τον Τζόουνς.
23:31
88' Ο Φαν Πέρσι έπεσε τραυματίας από κόντρα με τον Μανωλά. Δέχεται τις πρώτες βοήθειες.
23:32
90' Ετοιμάζει Φελαϊνί για τη θέση του Φαν Πέρσι ο Μόγες.
23:33
90' Αποχωρεί με φορείο σφαδάζοντας ο Φαν Πέρσι.
23:33
90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:34
92' Ο Φελαϊνί κερδίζει κόρνερ και χρόνο για τη Γιουνάιτεντ.
23:35
92' Δεύτερο σερί κόρνερ για τον Φελαϊνί που κερδίζει πολύτιμα δευτερόλεπτα για την ομάδα του.
23:36
Το παιχνίδι Ντόρτμουντ-Ζενίτ έληξε 1-2, προκρίθηκαν όμως οι Γερμανοί χάρη στο 4-2 του πρώτου ματς.
23:37
94' Ο Φελαϊνί αυτή τη φορά δεν κερδίζει κόρνερ, αλλά βγάζει ο ίδιος την μπάλα άουτ.
23:38
95' Λήξη του αγώνα. Ο Ολυμπιακός γνωρίζει την ήττα με 3-0 από τη Μαν. Γιουνάιτεντ, η οποία ανατρέπει το 2-0 και προκρίνεται στα προημιτελικά.
23:38
Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας τον αγώνα. Μείνετε στο www.sport-fm.gr καθώς ακολουθούν αναλυτικό ρεπορτάζ και δηλώσεις.