Πανιώνιος-Ηρακλής 2-0 (3-4 πέναλτι)

Κολοβός (19' πεν) και Μπουμάλ έφεραν στα ίσα τη δεύτερη μονομαχία Πανιώνιου-Ηρακλή, καθώς ο "Γηραιός" είχε επικρατήσει 2-0 στη Θεσσαλονίκη, αλλά οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

18:38
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του δεύτερου αγώνα ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Ηρακλή για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.
18:43
Υπενθυμίζεται ότι στο πρώτο ματς, το οποίο διεξήχθη στις 11 Φλεβάρη στο «Καυτανζόγλειο», η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε 2-0. Το 1-0 έγινε στο 15' με αυτογκόλ του Κόρμπου και ο Ρομάνο στο 74' διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
18:45
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
18:46
Πανιώνιος (Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Τασουλής, Οικονόμου, Ρισβάνης, Αργυρόπουλος, Κόρμπος, Μητρόπουλος, Μπουμάλ, Ιμπαγάσα, Κολοβός, Γιάννου.
18:46
Στον πάγκο των κυανέρυθρων βρίσκονται οι Γιαννακόπουλος, Μπακασέτας, Φούντας, Πάνος, Χατζηϊσαΐας, Γκέζος, Μασούρας.
18:47
Ηρακλής (Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Στάμου, Ιντζόγλου, Ρομάνο, Κυριακίδης, Μπαρτολίνι, Κάσσος, Ζιάμπαρης, Περόνε.
18:48
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων κάθονται οι: Λαδά, Καρασαλίδη, Τσιλιανίδη, Πουρτουλίδη, Σιατραβάνη, Πασά, Λουκίνα.
18:55
Διαιτητής είναι ο Στέφανος Μαντάκης (Ημαθίας) και Βοηθοί οι Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου), Βέρρης (Λέσβου). Τέταρτος: Κάμπαξης (Βέροιας).
19:02
Έναρξη στο ματς!
19:04
1' Απειλεί ο Ηρακλής στην πρώτη του επίθεση στο ματς! Ο Περόνε βρέθηκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο, μετά από κάθετη του Κυριακίδη, αλλά καθυστέρησε να σουτάρει. Τελικά, το έκανε με το αριστερό και η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αντίπαλο τέρμα.
19:13
10' Ο Γιάννου βγήκε απέναντι από τον Χουάντερσον, αλλά καθυστέρησε και τον πρόλαβε η αντίπαλη άμυνα και ύστερα από μαρκάρισμα έπεσε στο έδαφος, μέσα στην περιοχή. Πάντως, δεν φάνηκε να έγινε κάτι το αντικανονικό.
19:15
12' Καλοεκτελεσμένο φάουλ από τον Οικονόμου για τον Πανιώνιο, ο Χουάντερσον έδιωξε σε κόρνερ.
19:20
Πέναλτι για τον Πανιώνιο!
19:21
Ο Κολοβός βρέθηκε απέναντι από τον Χουάντερσον και έπεσε στο έδαφος. Την κίτρινη αντίκρισε ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων.
19:21
19' ΓΚΟΛ, 1-0... Ο Κολοβός ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
19:22
Ο τερματοφύλακας του "Γηραιου" έκανε τάκλιν, αλλά δεν φάνηκε να βρίσκει τον Κολοβό, που το πήδηξε πάνω από τον αντίπαλο του. Τουλάχιστον υπερβολική η υπόδειξη του Μαντάκη.
19:27
19:27
Και οι Δέλλας, Μπορμπόκης στο γήπεδο...
19:29
22' Πολύ καλή στιγμή για τον Πανιώνιο. Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Ιμπαγάσα να δίνει στον Μπουμάλ, που ήταν στο ύψος του πέναλτι και αυτός έστρωσε στον Κολοβό, που έκανε συρτό σουτ και ο Χουάντερσον έπεσε και μπλόκαρε.
19:31
29' Κεφαλιά του Περόνε από καλή θέση, μπλόκαρε χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Παπαδόπουλος.
19:33
31' Κίτρινη στον Μητρόπουλο.
19:34
Παρόντες και οι Σέρχιο Μαρκαριάν, Γιώργος Καραγκούνης στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης...
19:35
19:36
33' Συρτό σουτ του Περόνε έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου.
19:37
35' Κοντά στο 2-0 ο Πανιώνιος... Τακουνάκι του Γιάννου μετά από γύρισμα του Μπουμάλ, αλλά ο Χουάντερσον στέρησε στον επιθετικό των γηπεδούχων το γκολ. Μάλιστα, κάποιοι στον πάγκο των Νεοσμυρνιωτών πανηγύρισαν.
19:41
38' Κεφαλιά του Μπαρτολίνι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρομάνο, μάζεψε ο Παπαδόπουλος.
19:44
41' Σουτ του Ιντζόγλου, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.
19:44
42' Κίτρινη κάρτα στον Περόνε.
19:49
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
19:49
45+3' ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο!
19:51
Ο Μπουμάλ δοκίμασε την τύχη του από μακριά και αυτή του έκανε την τύχη, καθώς μετά από κόντρα σε αντίπαλο πήρε παράξενη τροχιά και κετέληξε στα δίχτυα του Χουάντερσον.
19:51
45+4' Σουτ του Περόνε, αντέδρασε καλά ο Παπαδόπουλος.
19:52
Ημίχρονο στη Νέα Σμύρνη. Πανιώνιος-Ηρακλής 2-0.
19:53
Αν παραμείνει αυτό το σκορ, η αναμέτρηση θα πάει στην παράταση.
20:08
Έναρξη δεύτερου μέρους!
20:09
46' Καλό σουτ του Ρομάνο, η μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Παπαδόπουλου.
20:11
48' Κάθετη του Ιμπαγάσα για τον Γιάννου, που βρέθηκε μέσα στην περιοχή και έπεσε στο έδαφος. Δεν υπάρχει κάτι...
20:15
Ο Ηρακλής έχει μπει καλύτερα στο δεύτερο μέρος. Πιέζει πολύ τον Πανιώνιο, που έχει κλειστεί στην άμυνα του.
20:22
58' Απειλεί με τον Κυριακίδη ο Ηρακλής. Ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων μπήκε στην περιοχή, αλλά έφυγε αρκετά πλάγια και πέρασε ο κίνδυνος για τους γηπεδούχους.
20:22
60' Σουτ του Κολοβού, μπλόκαρε ο Χουάντερσον.
20:24
61' Κίτρινη στον Οικονόμου.
20:27
64' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Πουρτουλίδης στη θέση του Στάμου.
20:28
65' ΑΠΟΒΟΛΗ για τον Πανιώνιο! Ο Μητρόπουλος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και οδεύει προς τα αποδυτήρια.
20:30
67' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Εκτός ο Ιμπαγάσα, μέσα ο Γκέζος.
20:31
68' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Μέσα ο Τσιλιανίδης, έξω ο Κάσσος.
20:33
70' Κίτρινη στον Ζιαμπάρη.
20:38
74' ΑΠΟΒΟΛΗ και για τον Ηρακλή. Δεύτερη κίτρινη στον Περόνε, που επίσης δεν θα συνεχίσει στο ματς. Ο επιθετικός του Ηρακλή έσπρωξε τον Ρισβάνη σε διεκδίκηση της μπάλας, την οποία είχε μαζέψει ο Παπαδόπουλος.
20:40
Μικρή διακοπή στο παιχνίδι, καθώς αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα τραυματισμού ο Παπαδόπουλος.
20:42
Δεν έχει γίνει επανεκκίνηση στο ματς, καθώς υπάρχει αιμορραγία στη μύτη του Παπαδόπουλου.
20:42
80' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Λουκίνας στη θέση του Ιντζόγλου
20:45
Θα γίνει αλλαγή τερματοφύλακα για τον Πανιώνιο. Ο Παπαδόπουλος δεν μπορεί να συνεχίσει και θα πάρει τη θέση ο Γιαννακόπουλος.
20:46
83' Πράγματι τώρα γίνεται η αλλαγή. Γιαννακόπουλος αντί Παπαδόπουλου για τον Πανιώνιο.
20:49
86' Εκτέλεση φάουλ από τον Ρομάνο για τον Ηρακλή, έδιωξε με γροθιές ο Γιαννακόπουλος.
20:50
Αντεπίθεση για τον Πανιώνιο με καλές προϋποθέσεις, αλλά ο Μπουμάλ έμεινε από δυνάμεις και έκανε ένα ξεψυχισμένο σουτ, που δεν δυσκόλεψε τον Χουάντερσον.
20:51
88' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Φούντας αντί του Μπουμάλ.
20:54
Δεκατρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος! Η μεγάλη διακοπή, λόγω του τραυματισμού στη μύτη του Παπαδόπουλου είναι ο λόγος.
20:55
90+2' Κίτρινη στον Φούντα.
21:03
90+10' Κίτρινη κάρτα στον Λουκίνα.
21:04
90+11' Σουτ του Φούντα έξω από την περιοχή, εκτός εστίας η μπάλα.
21:06
Σφύριξε ο Μαντάκης. ΠΑΡΑΤΑΣΗ στο ματς!
21:13
Έναρξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης!
21:16
93' Σουτ του Φούντα έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε κάπου και κατέληξε έξω.
21:20
97' Πολύ καλή στιγμή για τον Ηρακλή. Εκτέλεση φάουλ από τον Ρομάνο, σκαστή κεφαλιά του Μπαρτολίνι, έδιωξε ο Γιαννακόπουλος με δυσκολία.
21:26
104' Κίτρινη στον Γκέζο.
21:28
Τέλος πρώτου ημιχρόνου της παράτασης! Παραμένει το 2-0...
21:33
109' Κεφαλιά του Τσιλιανίδη, η μπάλα έξω.
21:34
109' Καλή στιγμή για τον Πανιώνιο. Σέντρα του Φούντα, κεφαλιά του Γιάννου, μάζεψε ο Χουάντερσον.
21:35
111' Εκτέλεση φάουλ του Ρομάνο, έδιωξε με γροθιές ο Χουάντερσον.
21:41
117' Κίτρινη κάρτα στον Σαραμαντά.
21:43
118' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Γιάννου βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή, μετά από εκτέλεση φάουλ και αστόχησε, κάνοντας σουτ με τη μια, από πολύ καλή θέση.
21:44
120' Καλή προσπάθεια από Φούντα, κακό τελείωμα με το δεξί όμως. Η μπάλα έφυγε αρκετά μακριά από την αντίπαλη εστία.
21:45
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
21:46
Τέλος και της παράτασης. Η πρόκριση θα κριθεί μέσω της ψυχοφθόρας διαδικασίας των πέναλτι!
21:53
Αποκρούει ο Γιαννακόπουλος το πέναλτι του Ρομάνο!
21:53
Στο δοκάρι η μπάλα από την εκτέλεση του Οικονόμου!
21:54
0-1 ο Ηρακλής, ευστόχησε ο Κυριακίδης.
21:55
Ευστοχεί ο Γκέζος, στη δεξιά γωνία του Χουάντερσον η μπάλα 1-1 ο Πανιώνιος.
21:56
1-2 ο Ηρακλής με τον τερματοφύλακα του, Χουάντερσον να εκτελεί ωραία το πέναλτι.