Παρακολουθήστε σε real-time μέσω του sport-fm.gr την πρώτη χρονικά αναμέτρηση της 28ης αγωνιστικής της Super League, Εργοτέλης-Παναθηναϊκός. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.

Καλό μεσημέρι σε όλους. Παρακολουθήστε σε real time την αναμέτρηση του Εργοτέλη με τον Παναθηναϊκό για την 28η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
14:47
Οι πράσινοι προέρχονται από επτά σερί νίκες -μεταξύ αυτών τρίποντα με Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ- κι όσο να 'ναι η ψυχολογία είναι στα ύψη.
14:48
Και μπορεί να υπάρχει το -3 της τιμωρίας για τα επεισόδια στη Λεωφόρο, αλλά οι πράσινοι έδειξαν και κόντρα στον ΠΑΟΚ πως είναι αποφασισμένοι να διεκδικήσουν μέχρι... τελικής πτώσης το πρωτάθλημα.
14:48
Με δεδομένη την τιμωρία, ο Παναθηναϊκός είναι στους 55 βαθμούς και ο ΟΣΦΠ στους 58. Οι Πειραιώτες βέβαια παίζουν την Κυριακή, ενώ χρωστάνε και το ματς με τον Πανθρακικό.
14:49
Φυσικά και αυτή η αγωνιστική είναι κεκλεισμένων των θυρών μετά τη γνωστή απόφαση του κ. Κοντονή.
14:50
Εργοτέλης: Σαράνοφ, Ρέντζας, Λουβιόν, Γκοργκς, Πίτσος, Γκέντσογλου, Κοζορώνης, Καζναφέρης, Ουλά, Χαλκιαδάκης, Σολάρι
14:50
Παναθηναϊκός: Στιλ, Νάνο, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Ταυλαρίδης, Δώνης, Λαγός, Ατζαγκούν, Κλωναρίδης, Μπεργκ, Πέτριτς
14:51
Στον πάγκο των Κρητικών: Καβουσάκης, Λυκογιάννης, Φιντέλεφ, Μποέ, Χαντί, Τζιλάς, Ολαϊτάν
14:51
Στον πάγκο των πράσινων: Κοτσόλης, Χουχούμης, Μέντες, Καρέλης, Μαυρίας, Νίνης, Μπούρμπος
14:51
Στο τριφύλλι τιμωρημένοι είναι οι Ζέκα και Σίλντενφελντ, ενώ στην Αθήνα έμεινε και ο ασθενής Πράνιτς.
14:52
Δώνης και Κουτρουμπής επανέρχονται στην ενδεκάδα μετά από καιρό. Ο Κλωναρίδης τελικά είναι βασικός αν και οι ενδείξεις... έλεγαν πως θα μείνει στον πάγκο, εκεί όπου βρίσκονται οι Δώνης-Καρέλης.
14:52
Χαρά Θεού (και) στην Κρήτη, ηλιόλουστος ο καιρός.
14:57
Στον αγωνιστικό χώρο βρίσκονται οι δύο ομάδες.
14:59
Σέντρα στο Παγκρήτιο
15:02
2' Πρώτο κόρνερ στον αγώνα για τον Παναθηναϊκό, πέρασε ανεκμετάλλευτο.
15:07
8' Πάσες αλλάζουν κυρίως οι παίκτες των δύο ομάδων που ακόμα ψάχνονται.
15:11
12' Περίεργη εκτέλεση φάουλ του Νάνο, που ουσιαστικά δεν γέμισε, έκανε μια αδύναμη συρτή πάσα και χάθηκε μια απόπειρα για πραγματική απειλή του Παναθηναϊκού.
15:13
13' Αναπτύχθηκε ωραία ο Παναθηναϊκός απ' τα αριστερά, Μπεργκ και Πέτριτς περίμεναν την μπαλιά στην περιοχή, αλλά η σέντρα του Νάνο ήταν κακή.
15:15
15' Βγήκε η ψηλή κάθετη μπαλιά για τον Μπεργκ μέσα στην περιοχή, ο Γκοργκς τελευταία στιγμή απέτρεψε τον Σουηδό απ' το να σουτάρει.
15:15
Ανεβάζει σιγά-σιγά την πίεσή του ο Παναθηναϊκός, παρακολουθεί απλώς ο Εργοτέλης.
15:16
16' Σέντρα Καζναφέρη, κεφαλιά του Σολάρι από κοντά, αδύναμη όμως και μπλοκάρει εύκολα ο Στιλ.
15:18
17' Φάση για τον Παναθηναϊκό. Μετά από κόντρες η μπάλα βγήκε για τον Κλωναρίδη ο οποίος μέσα απ' την περιοχή του Εργοτέλη έπιασε περισσότερο αέρα παρά την μπάλα και μοιραία το σουτ του δεν απείλησε.
15:21
22' Μεγάλη ευκαιρία για τους πράσινους. Ο Πέτριτς τσιμπάει εξαιρετικά την μπάλα, μπαίνει απ' τα δεξιά στην περιοχή, κάνει το κοντινό γύρισμα για τον Κλωναρίδη, αλλά από τα 4 μέτρα το σουτ του είναι πολύ κακό και χάνεται η φάση.
15:24
24' Νέα μεγάλη ευκαιρία. Βαθιά μπαλιά απ' την άμυνα του Δώνη, στην πλάτη της άμυνας ο Μπεργκ κάνει εν κινήσει το γυριστό σουτ, αλλά η μπάλα άουτ!
15:25
Όλο και πιο... μονότερμα παίζει τον Εργοτέλη ο Παναθηναϊκός, όσο κυλούν και τα λεπτά της αναμέτρησης.
15:30
31' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
15:31
Ο Κλωναρίδης κάνει την κάθετη πάσα για τον Μπεργκ, ο Ρέντζας αν και κοντά δεν μπορεί να κόψει την μπαλιά και ο Σουηδός με εξαιρετικό τελείωμα κάνει το 0-1 και απλουστεύει τα πράγματα.
15:34
Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο γκολκίπερ του Εργοτέλη που θα αντικατασταθεί.
15:36
37' Βγαίνει ο τραυματίας Σαράνοφ, μπαίνει ο Καβουσάκης κάτω απ' την εστία πλέον.
15:39
40' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
15:40
Πολύ μακρινό σουτ του Ατζαγκούν, παίρνει πολλά φάλτσα η μπάλα, ο Καβουσάκης είναι... κρύος, αιφνιδιάζεται και σε λάθος θέση (εν μέρει) με αποτέλεσμα ο Νιγηριανός να γράψει το 2-0 και να... κλειδώσει (;) από τώρα το τρίποντο.
15:47
Ημίχρονο στο Παγκρήτιο. Ο Παναθηναϊκός είναι εμφανώς καλύτερη ομάδα, εμφανώς πιο ποιοτική και δικαιολογημένα πάει με σαφές προβάδισμα νίκης στα αποδυτήρια, 2-0 τον Εργοτέλη.
16:02
Σέντρα στο δεύτερο μέρος
16:06
Συνεχίζουν το ζέσταμά τους Νίνης, Καρέλης και Μαυρίας.
16:09
52' Η άμυνα του Εργοτέλη έκανε το λάθος, όμως, ο Κλωναρίδης καθυστέρησε πολύ, δεν σούταρε και στη συνέχεια κλείστηκε με αποτέλεσμα να μην τελειώσει την φάση.
16:09
53' Φάση για τον Παναθηναϊκό. Απευθείας σουτ του Πέτριτς μετά από εκτέλεση κόρνερ, λίγο άουτ η μπάλα!
16:11
55' Μακρινό ψιλοκρεμαστό σουτ του Δώνη, φεύγει πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.
16:11
55' Αλλαγή για τους πράσινους. Μέσα ο Μαυρίας, έξω ο Κλωναρίδης.
16:13
57' Μετά από ώρα ο Εργοτέλης πήγε να βγάλει την κόντρα, να κάνει μια τελική, αλλά ο Τριανταφυλλόπουλος άφησε την προσπάθεια των Κρητικών στην μέση...
16:13
57' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Μέσα ο Τζιλάς, έξω ο Σολάρι.
16:17
Δειλά-δειλά στα τελευταία λεπτά ο Εργοτέλης προσπαθεί να βγει απ' το... καβούκι του.
16:18
62' Στην κόντρα ο Παναθηναϊκός με Μαυρία απ' τα αριστερά, πετάει απέναντι στον Ατζαγκούν, ο οποίος θέλησε να κάνει ελάχιστα έξω απ' την περιοχή το τεχνικό σουτ, αλλά ο Καβουσάκης μπλόκαρε σχετικά εύκολα.
16:22
66' Μέσα ο Ολαϊτάν, έξω ο Χαλκιαδάκης για τον Εργοτέλη.
16:25
68' Φάση διαρκείας στα καρέ του Παναθηναϊκού, γυριστό σουτ απ' το ύψος του πέναλτι του Ολαϊτάν, κοντράρει η μπάλα και φεύγει κόρνερ. Ανεκμετάλλευτο αυτό.
16:26
Παραμένει το 2-0 υπέρ του Παναθηναϊκού, έχει... πέσει λίγο η ομάδα του Αναστασίου (λόγω και του υπέρ της σκορ), απ' την άλλη έχουν ανέβει οι γηπεδούχοι.
16:28
Έντονες παρατηρήσεις απ' τον πάγκο του Παναθηναϊκού στους παίκτες για την εικόνα στο τελευταίο δεκάλεπτο.
16:35
79' Μέσα ο Μέντες, έξω ο Λαγός. Το περιβραχιόνιο του αρχηγού περνάει στον Μπεργκ.
16:37
81' Κίτρινη κάρτα στον Στιλ για καθυστέρηση.
16:38
Τυπική διαδικασία δείχνει εδώ και λεπτά το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με τον αγώνα να 'χει σβήσει και τον Παναθηναϊκό να ελέγχει άνετα το 2-0.
16:38
Ωραία προσωπική ενέργεια του Ολαϊτάν, αλλά στην πάσα έκανε λάθος επιλογή.
16:43
86' Μέσα ο Νίνης, έξω ο Δώνης.
16:44
87' Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Νίνη με το... καλημέρα, πέφτει εντυπωσιακά ο Καβουσάκης και το βγάζει!