Ντόρτμουντ-Γιουβέντους

Στο σπίτι της με οδηγό την κούπα του 97, η Ντόρτμουντ θα επιχειρήσει να λυγίσει την Γιουβέντους, που με όπλο το 2-1 θέλει να σταματήσει την ευρωπαϊκή γκίνια. Η εξέλιξη σε real-time από το sport-fm.gr.

21:15
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Ντόρτμουντ κόντρα στην Γιουβέντους, για το δεύτερο μεταξύ τους ματς της φάσης των «16» του Champions League.
21:16
Στο κατάμεστο σπίτι τους και με οδηγό κούπα κόντρα στην σημερινή τους αντίπαλο το 1997, οι Γερμανοί θέλουν να ανατρέψουν το εις βάρος τους 2-1 από το ματς της Ιταλίας και να πάρουν αυτοί το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης.
21:16
Από την άλλη πλευρά, η «Γηραιά Κυρία» θέλει να υπερασπιστεί το αβαντάζ της και να επιστρέψει στην elite των «8» έπειτα από αρκετά χρόνια απουσίας.
21:18
Τα γκολ των "μπιανκονέρι" από τους Τέβες και Μοράτα τους δίνουν το προβάδισμα, ενώ αυτό του Ρόις κρατάει δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης του Γερμανούς.
21:25
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
21:25
Ντόρτμουντ (Γιούργκεν Κλοπ): Βάιντενφελερ, Σμέλτσερ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Κιρχ, Γκουντογκάν, Μπέντερ, Καμπλ, Μχιταριάν, Ρόις, Ομπαμεγιάνκ
21:25
Στον πάγκο: Λάνγκερακ, Κελ, Καγκάβα, Ιμόμπιλε, Μπλαζισκόφσκι, Ράμος, Κιρχ
21:26
Μίνι έκπληξη από τον Κλοπ, που επέλεξε τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο για δεξιό μπακ, αφήνοντας στον πάγκο τον Όλιβερ Κίρχ.
21:27
Γιουβέντους (Μάσιμο Αλέγκρι):Μπουφόν, Εβρά, Κιελίνι, Μπονούτσι, Λιχτστάινερ, Μαρκίζιο, Βιδάλ, Πογκμπά, Περέιρα, Τέβες, Μοράτα
21:27
Στον πάγκο: Στοράρι, Μπαρτσάλι, Ογκμπόνα, Παντόιν, Πέπε, Γιορέντε, Μάτρι
21:28
Μεγάλη η απουσία του Άντρεα Πίρλο από την αποστολή της Γιουβέντους. Ο έμπειρος μέσος τραυματίστηκε στο πρώτο ματς και παρά τον αγώνα δρόμου που έκανε, δεν πρόλαβε τον επαναληπτικό.
21:44
Φοβερή ατμόσφαιρα με περισσότερους από 70.000 οπαδούς της Ντόρτμουντ, ενώ στις κερκίδες βρίσκονται και περίπου 5.000 Ιταλοί.
21:46
1' Έναρξη της αναμέτρησης
21:48
3' ΓΚΟΛ, 1-0, η Γιουβέντους!
21:50
Φοβερό σουτ του Τέβες έξω από την περιοχή, ο Βάιντενφελερ δεν είναι σε ετοιμότητα και βλέπει την μπάλα να καταλήγει στο δεξί του παράθυρο.
21:56
10' Έχει παγώσει τόσο η ομάδα του Κλοπ, όσο και οι οπαδοί της μετά το γκολ του Αργεντινού.
22:02
15' Φάση για την Γιουβέντους. Ο Λιχτστάινερ πιάνει ωραίο σουτ, με τον Βάιντενφελερ να πετάγεται και να διώχνει σε κόρνερ.
22:10
23' Έχει ανέβει κάπως η Ντόρτμουντ, ωστόσο, η Γιουβέντους δεν απειλείται.
22:12
26' Τραυματίστηκε ο Πογκμπά σε μονομαχία με τον Παπασταθόπουλο.
22:13
27' Αλλαγή για την Γιουβέντους. Στη θέση του Πογκμπά, που δεν μπορεί να συνεχίσει, πέρασε ο Μπαρτσάλι.
22:22
36' Σουτ του Ομπαμεγιάνκ, η μπάλα άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Μπουφόν.
22:28
42' Έχει πέσει και πάλι ρυθμός στο ματς
22:30
Ένα λεπτό καθυστερήσεων
22:31
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
22:32
Η Γιουβέντους προηγείται 1-0 στην έδρα της Ντόρτμουντ
22:47
46' Αλλαγή για την Ντόρτμουντ. Ο Κιρχ στη θέση του Σμέλτσερ
22:48
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
22:51
50' Μεγάλη ευκαιρία για την Γιουβέντους. Τρομερή ενέργεια του Τέβες, χόρεψε τους παίκτες της Ντόρτμουντ, έσπασε την μπάλα στον Μοράτα, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βάιντενφελερ.
22:57
56' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Γιουβέντους. Ο Βάιντεφελερ βγαίνει μέσα σε λίγα λεπτά και πάλι κερδισμένος από φάση τετ-α-τετ με τον Μοράτα.
23:03
62' Φάση για την Ντόρτμουντ. Σουτ του Καμπλ, μπλοκάρει ο Μπουφόν χωρίς πρόβλημα
23:04
63' Διπλή αλλαγή για την Ντόρτμουντ. Ράμος και Μπλαζισκόφσκι στο ματς, αντί Μχιταριάν και Μπέντερ.
23:09
67' Φάση για την Ντόρτμουντ. Σουτ του Σούμποτιτς, η μπάλα κοντράρει και περνάει δίπλα απ'την εστία του Μπουφόν.
23:11
70' ΓΚΟΛ, 2-0, η Γιουβέντους!
23:12
Αντεπίθεση για τους "μπιανκονέρι" ο Τέβες σπάει την μπάλα στο Μοράτα, που πλασάροντας σε κενή εστία "κλειδώνει" την πρόκριση.
23:14
73' Κίτρινη κάρτα στον Ρόις
23:19
78' Αλλαγή για την Γιουβέντους. Στη θέση του Μοράτα πέρασε ο Μάτρι.
23:20
79' ΓΚΟΛ, 3-0, η Γιουβέντους!
23:22
Ο Τέβες δίνει διαστάσεις θριάμβου στους Ιταλούς με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.
23:22
81' Αλλαγή για την Γιουβέντους. Ο Πέπε αντί του Τέβες.
23:34
90+2' Τέλος της αναμέτρησης
23:35
Πανηγυρική πρόκριση της Γιουβέντους με σκορ 3-0 στην έδρα της Ντόρτμουντ
23:35
Ο Τέβες με δύο γκολ και μία ασίστ στον Μοράτα ήταν ο οδηγός των Ιταλών, που προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.