AEK (Tραϊανός Δέλλας): Βούρας, Γεωργέας, Κολοβέτσιος, Τζανετόπουλος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Γροντής, Μπαρμπόσα, Αραβίδης
Στον πάγκο: Ανέστης, Λαμπρόπουλος, Φαγέ, Ζόριτς, Ντακόλ, Κρισάντους
Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Σαραμαντάς, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Τσιλιανίδης, Κυριακίδης, Λουκίνας, Πασάς
Στον πάγκο: Γιαννίκογλου, Καρασαλίδης, Ρομάνο, Σιατραβάνης, Βαλεριάνος, Τσιλιγκίρης, Αγγελούδης
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Τάσος Σιδηρόπουλος
17:53
Λιγοστός κόσμος στις κερκίδες, με την προσέλευση να συνεχίζεται. Θερμό χειροκρότημα από τους οπαδούς της 'Ένωσης στον Τραϊανό Δέλλα κατά το άκουσμα των συνθέσεων από τα μεγάφωνα.
18:00
Ο Νίκος Κωστένογλου, βοηθός του Σέρχιο Μαρκαριάν στον πάγκο της Εθνικής, μόλις πήρε θέση στα επίσημα.
18:02
"Μπάκα περαστικά και γρήγορα κοντά μας", το μήνυμα των παικτών της ΑΕΚ για τον τραυματισμό του Μιχάλη Μπακάκη.
18:03
1' Έναρξη της αναμέτρησης
18:07
5' Γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι.
18:08
5' Μεγάλη φάση για τον Ηρακλή. Ο Πουρτουλίδης άνοιξε όμορφα στον Πασά, που έκανε το σουτ, αλλά ο Βούρας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
18:09
6' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Εκτελείται το κόρνερ, ο Μπαρτολίνι παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
18:10
7' Παραλίγο γκέλα από τον Βούρα. Ο γκολκίπερ της ΑΕΚ πιέστηκε απ' τον Λουκίνα, προσπάθησε να διώξει και ευτυχώς για την ομάδα του βγήκε νικητής από την κόντρα.
18:11
8' Κίτρινη κάρτα στον Ζιαμπάρη για δυνατό μαρκάρισμα στον Αραβίδη.
18:15
10' Φωνές για πέναλτι από τον κόσμο της ΑΕΚ. Εναέρια σύγκρουση του Γροντή με τον Σαραμαντά, ο Σιδηρόπουλος δείχνει σωστά να συνεχιστεί το παιχνίδι.
18:23
20' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Τσιλιανίδης βρέθηκε από πλάγια θέση απέναντι στον Βούρα, ο οποίος με εξαιρετική επέμβαση διώχνει την μπάλα.
18:27
24' Πρώτη αξιόλογη στιγμή για την ΑΕΚ. Όμορφη σέντρα του Σοϊλέδη, ο Αραβίδης δεν πιάνει "γεμάτα" την κεφαλιά και η μπάλα φεύγει παράλληλα με την εστία.
18:31
26' Οι παίκτες του Ηρακλή διαμαρτύρονται για πέναλτι. Ο Ανάκογλου έκανε χέρι, όμως ήταν ελάχιστα εκτός περιοχής. Ο διαιτητής και ο επόπτης, λανθασμένα, δεν έδωσαν φάουλ.
18:33
30' Κίτρινη κάρτα στον Ιντζόγλου για μαρκάρισμα στον Αραβίδη.
18:35
32΄ Νέα τελική για τον Ηρακλή. Σέντρα από τα αριστερά, ο Λουκίνας παίρνει την κεφαλιά και ο Βούρας μαζεύει σχετικά εύκολα.
18:42
38' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Γροντής, παίρνει την πρώτη κεφαλιά σε ωραία εκτέλεση φάουλ του Σοϊλέδη, με τον Χουάντερσον να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή την προβολή του Γιόχανσον.
18:42
Στο έδαφος ο τερματοφύλακας του Γηραιού καθώς χτύπησε στη φάση με τον Σουηδό μέσο.
18:45
42' Καλή στιγμή για τον Ηρακλή. Σουτ του Λουκίνα από το ύψος της περιοχής, ο Κολοβέτσιος βάζει την κόντρα και η μπάλα περνάει λίγο πάνω απ' την εστία.
18:45
43' Κίτρινη κάρτα στον Μπαρμπόσα για μαρκάρισμα στον Μπουκουβάλα.
18:47
45' Αντεπίθεση για την ΑΕΚ. Ο Μπαρμπόσα την τελειώνει με σκάψιμο και η μπάλα φεύγει πάνω απ' την εστία του Χουάντερσον.
18:48
Τρία λεπτά καθυστερήσεων.
18:51
45+3' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
18:52
Παραμένει το 0-0 στο ΟΑΚΑ ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ηρακλή.
19:09
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
19:13
49΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Πασάς επωφελείται απ' τις κόντρες κάνει το σουτ από πλάγια θέση, με την μπάλα να φεύγει πάνω απ' την εστία του Βούρα.
19:18
54' Σουτ του Σοϊλέδη έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Χουάντερσον.
19:22
59' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΚ!
19:23
Πρώτο λάθος στην άμυνα του Ηρακλή, η μπάλα στρώνεται έξω από την περιοχή στα πόδια του Ανάκογλου, που με ωραίο συρτό σουτ νικάει τον Χουάντερσον, με την μπάλα να αλλάζει πορεία έπειτα και από κόντρα.
19:25
61' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ντακόλ στη θέση του Γροντή.
19:30
67' Τελική για την ΑΕΚ. Φαλτσαριστό σουτ του Πλατέλλα η μπάλα άουτ.
19:31
67' Διπλή αλλαγή για τον Ηρακλή. Στις θέσεις των Τσιλιανίδη και Κυριακίδη, πέρασαν οι Ρομάνο και Τσιλιγκίρης.
19:32
69' Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ωραία τρίπλα και πάσα του Ρομάνο στον Λουκίνα, που βρίσκεται απέναντι στον Βούρα αλλά στέλνει άουτ την μπάλα.
19:37
73' Μοναδική ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Αραβίδη, αλλά ο Πλατέλλας δεν μπορεί να στείλει την μπάλα με κεφαλιά στην κενή εστία.
19:40
76' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ατομική ενέργεια και σουτ του Αραβίδη από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ.
19:42
78' Φάση για την ΑΕΚ. Πονηρό σουτ του Αραβίδη, δύσκολα διώχνει ο Χουάντερσον.
19:42
79' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ζόριτς αντί του Μπαρμπόσα.
19:48
85' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Αγγελούδης στη θέση του Ιντζόγλου.
19:49
86' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κορδέρο στη θέση του Αραβίδη.
19:51
88' Κίτρινη κάρτα στον Γεωργέα.
19:53
Μπήκαμε στις καθυστερήσεις στο ΟΑΚΑ, πάντα στο 1-0 η ΑΕΚ.
19:53
Κίτρινη κάρτα στον Πλατέλλα που διαμαρτυρήθηκε για φάουλ.
19:55
90' Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή. Κακή έξοδος απ' τον Βούρα, ψαλιδάκι απ' τον Μπαρτολίνι που γεμίζει, ο Ζιαμπάρης μόνος και από κοντά με κεφαλιά, στέλνει την μπάλα άουτ!
19:57
93' Λήξη του ματς. Νίκη 1-0 για την ΑΕΚ απέναντι στον Ηρακλή.
19:57
Η ΑΕΚ είναι και επίσημα πλέον στη Σούπερ Λίγκα απ' του χρόνου. Η διετής περιπέτεια στις μικρές κατηγορίες έλαβε οριστικά τέλος.