ΑΕΚ-Κορόνα Κίελτσε 2-0 (τελικό)

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr το δεύτερο φιλικό της ΑΕΚ επί πολωνικού εδάφους με αντίπαλο την Κορόνα Κίελτσε. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.

11:44
Kαλημέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την 2η φιλική αναμέτρηση της ΑΕΚ, επί πολωνικού εδάφους, με αντίπαλο την Κορόνα Κίελτσε.
11:44
Η βασική ενδεκάδα:Ανέστης, Βασιλαντωνόπουλος, Αρθο, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης, Σιμόες, Γιόχανσον, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης, Τζεμπούρ
11:46
Κορόνα Κιέλτσε: Οτσέινα, Κομπρίλ, Κίερτς, Βρενσιένσκι, Κρζελακ, Ζατέφσκι, Ρογκάλα, Σιέρπινα, Ζάγκατς, Άανκουρ, Τρίτκο
11:49
Θυμίζουμε πως αρχικά η ΑΕΚ, αναμενόταν να παίξει με την Λεχ Πόζναν. Η Κορόνα Κίελτσε αγωνίστηκε χθες με την Ζαγκλέμπιε εκτός έδρας κι επικράτησε 2-0. Σήμερα θ' αγωνιστούν οι αναπληρωματικοί της πολωνικής ομάδας.
11:52
Σε σύγκριση με το προηγούμενο ματς της "Ενωσης" ξεκινά, ο Βασιλαντωνόπουλος αντί του Γκάλο, ο Άρθο αντί του Τζανετόπουλου, ο Σιμόες αντί του Κορδέρο, ο Μπαρμπόσα αντί του Γροντή και ο Πλατέλλας αντί του Βάργκας.
12:03
1' Σέντρα αγώνα
12:06
2' Με μαύρες εμφανίσεις σήμερα η ΑΕΚ, πρώτη προσπάθεια για πλαγιοκόπηση με σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου, που απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς
12:08
4' Κάθετη του Πλατέλλα στον Μπαρμπόσα, με τα πόδια απομακρύνει ο Οτσέινα
12:12
9' Προσωπική προσπάθεια του Μπαρμπόσα, που πάει για σέντρα, η μπάλα του στρώνεται μετά την λάθος απόκρουση, σουτάρει, η μπάλα κόρνερ
12:18
15' Εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα, η άμυνα απομακρύνει, σουτ του Σιμόες, πάνω από την εστία
12:21
17' Πεσμένος στο χορτάρι ο Βασιλαντωνόπουλος, από μια δυνατή διεκδίκηση, αλλά δεν είναι κάτι σοβαρό
12:24
21' Κλέψιμο του Γιόχανσον στο κέντρο, δίνει δεξιά στον Τζεμπούρ, ο Οτσέινα αποκρούει σε κόρνερ
12:26
23' Γιόχανσον για τον Αραβίδη, το σουτ από το ύψος της περιοχής, έξω
12:29
26' Κόρνερ για την Κορόνα, η μπάλα κόντραρε στο πρώτου σουτ που επιχείρησαν οι Πολωνοί
12:30
26' Δεύτερο κόρνερ για την Κορόνα, παραχωρεί ο Κολοβέτσιος
12:31
27' Εντυπωσιακή επέμβαση του Ανέστη, σε κόρνερ, σε σουτ του Κζέλακ
12:33
30' Καλός συνδυασμός για την ΑΕΚ από αριστερά, αλλά η σέντρα του Πεταυράκη είναι κακή
12:35
32' Κόρνερ για την ΑΕΚ
12:36
32΄ Μπαρόχα αντί Ανέστη
12:39
33' Ο Άρθο κεφαλιά άουτ από το κόρνερ του Μπαρμπόσα
12:39
35' Σουτ του Ζάιονς μπλόκαρε ο Μπαρόχα
12:43
40' Λάθος του Γιόχανσον στο κέντρο, ο Κολοβέτσιος διόρθωσε την κατάσταση...
12:44
41' Κίτρινη για τον Άρθο
12:45
42' Γκζέλακ εκτέλεση φάουλ, χλιαρή, μπλοκάρει ο Μπαρόχα
12:47
44' Όμορφη σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου στο σημείο του πέναλτι, ο Σιμόες την κεφαλιά, μπλόκαρε ο Οτσέινα
12:48
45' Φάουλ κερδίζει από πλάγια δεξιά ο Βασιλαντωνόπουλος, που κερδίζει τις εντυπώσεις στο α' μέρος
12:50
45+1' Πλατέλλας σουτ εκτός περιοχής, δύσκολα ο Οτσέινα σε δύο χρόνους. Λήξη α' μέρους με την ΑΕΚ, να έχει θέμα στην τελική πάσα, αφού οι παίκτες της προσπαθούν να κάνουν το δύσκολο κι όχι το απλό. Καλές εντυπώσεις αφήνει και σε αυτό το ματς ο Βασιλαντωνόπουλος, βελτιωμένος σε σχέση με το προηγούμενο ματς ο Σιμόες.
13:06
Γκάλο, Γροντής, Ανάκογλου, Βάργκας, Ζόριτς, Λαμπρόπουλος,Κρισάντους,Σβάρνας, Τζανετόπουλος στο ματς
13:06
46' Σέντρα β' μέρους
13:10
Ο μόνος που έμεινε από το πρώτο μέρος, είναι ο Σιμόες και ο Μπαρόχα που είχε μπει στο 32' αντί του Ανέστη
13:10
50' Απανωτά κόρνερ για την Κορόνα
13:11
Τώρα η διάταξη για την ΑΕΚ είναι: Μπαρόχα στο τέρμα, Σβάρνας δεξιά, Γροντής αριστερά, Τζανετόπουλος και Λαμπρόπουλος στόπερ, Σιμόες με Ανάκογλου στα χαφ, δεξιά ο Γκάλο, αριστερά ο Σιμόες και ο Βάργκας δεκάρι πίσω από τον Κρισάντους
13:20
57' Ο Ανάκογλου με χώρο μπροστά του επιλέγει πάσα στον Κρισάντους. Κακή εικόνα στο β' μέρος μέχρι στιγμής, καμία συνοχή από τους παίκτες της "Ενωσης".
13:22
62' Βούρας αντί Μπαρόχα
13:25
64' Πέναλτι κερδίζει ο Κρισάντους, που διεκδίκησε με πείσμα, ένα λάθος δικό του κοντρόλ και δικαιώθηκε
13:25
64' Χαμένο πέναλτι από τον Βάργκας, αποκρούει ο Οτσέινα
13:27
66' Σουτ του Ζόριτς με το αριστερό άουτ
13:30
69΄ Μια καλή κατεβασιά για την ΑΕΚ με τον Γροντή να βγάζει σέντρα, τον Κρισάντους με το κεφάλι να κόβει την μπάλα στο πέναλτι στον Βάργκας, το σουτ άουτ.
13:31
70' ΓΚΟΛ Ο Κρισάντους από εξαιρετική πάσα του Ανάκογλου, το πλασέ από τα δεξιά και γκολ για την ΑΕΚ
13:33
71' Ο Πλατέλλας ξανά στο ματς αντί Σιμόες
13:34
72' ΓΚΟΛ -ζωγραφιά από τον Βάργκας
13:35
Ο Ζόριτς στον Κρισάντους, αυτός μοιράζει αριστερά στον Βάργκας που βλέπει τον Οτσέινα εκτός εστίας, και σημαδεύει από πλάγια αριστερά το απέναντι παράθυρο για το 2-0
13:40
Με την είσοδο του Πλατέλλα στο 70’ ο Γκάλο πήγε δεξί μπακ, ο Σβάρνας στόπερ και ο Τζανετόπουλος αμυντικός χαφ.
13:43
82' Δοκάρι ο Βάργκας
13:44
Κρισάντους, Ζόριτς και Βάργκας συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον τελευταίο να σουτάρει στο αριστερό δοκάρι
13:46
85' Βάργκας στον Πλατέλλα το πλασέ του λίγο έξω
13:50
89' Σέντρα του Γκάλο μονοκόμματο Βάργκας στα σώματα
13:52
90' Λήξη αγώνα, με τα γκολ του Κρισάντους στο 69' και Βάργκας στο 72' η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 απέναντι στην Κορόνα Κιέλτσε. Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας.