Βέροια-ΑΕΚ 1-2

Με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα στο 90' κι ένα ακόμα γκολ του Μπουονανότε, η ΑΕΚ απέδρασε απ' τη Βέροια με το πρώτο της διπλό στη φετινή Σούπερ Λίγκα (2-1).

19:10
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της Βέροιας με την ΑΕΚ για την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας...
19:13
Λίγες μέρες μετά την ήττα-προσγείωση στην Τούμπα, η "Ένωση" ταξίδεψε ξανά στη Μακεδονία και δεν μπορεί... ούτε να σκεφτεί πως θα φύγει από ΄κει χωρίς το διπλό.
19:16
Πέραν των νικών των υπολοίπων "μεγάλων" (που απειλούν να τους αφήσουν κι άλλο πίσω στη βαθμολογία) οι "κιτρινόμαυροι" χρειάζονται το αποτέλεσμα για να τονώσουν την πίστη ότι μπορούν να μείνουν μέχρι τέλους κοντά στην κορυφή.
19:18
Θα επιδιώξουν, λοιπόν, σήμερα την πρώτη τους επικράτηση μακριά από το ΟΑΚΑ νιώθοντας ότι... παίζουν σε αυτό. Διότι το πέταλο του γηπέδου της Βέροιας έχει ήδη γεμίσει από οπαδούς της, ενώ η παρουσία κι άλλων στις υπόλοιπες εξέδρες θα φέρει περισσότερους από 1.000 συνολικά κοντά της.
19:19
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
19:19
ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Μπαρόχα, Ντίντακ, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Γκάλο, Γιόχανσον, Σιμόες, Μπουονανότε, Μάνταλος, Βάργκας, Αραβίδης
19:19
ΒΕΡΟΙΑ (Γιώργος Γεωργιάδης): Καντιμοίρης, Αραγονές, Μαραγκός, Πούγγουρας, Γιαννούλης, Σιόντης, Βεργώνης, Νέτο, Ναζλίδης, Μερεμπασβίλι, Αμπντούν
19:20
Στον πάγκο για τους "κιτρινόμαυρους οι: Ανέστης, Σοϊλέδης, Κορδέρο, Άρθο, Μπαρμπόσα, Πλατέλλας, Κρισάντους.
19:20
Αναπληρωματικοί για τους γηπεδούχους οι: Πέρεθ, Εντζεγκέλε, Νάστος, Κόλα, Καϊκούτ, Γεωργιάδης, Μαγέφσκι.
19:23
Δυο αλλαγές στο αρχικό σχήμα από τον Τραϊανό Δέλλα, που δίνει τη δυνατότητα στον Ντίντακ να κάνει ντεμπούτο σε επίσημο παιχνίδι (αντί του Σοϊλέδη) και προτιμά τον Λαμπρόπουλο ως παρτενέρ του Τζανετόπουλου (αντί του Κολοβέτσιου).
19:23
Κατά τ' άλλα, ο "Κολοσσός" δεν... χάλασε το χατίρι του κόσμου της ΑΕΚ, που περιμένει πώς και πώς να δει μαζί τους Μάνταλο-Μπουονανότε-Βάργκας και τους ξεκινά για πρώτη φορά μαζί.
19:26
Όλα έτοιμα στο γήπεδο της Βέροιας για να ξεκινήσει σε λίγο το ματς.
19:30
Ούτε σήμερα θα φορέσει κιτρινόμαυρα η ΑΕΚ, καθώς έχει παραταχθεί (για πρώτη φορά φέτος) με τις λευκές εμφανίσεις.
19:30
1': Έναρξη του αγώνα.
19:35
5': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
19:36
Έπειτα από ψηλοκρεμαστή πάσα του Γκάλο, ο Μάνταλος βγήκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά δεν μπόρεσε να βρει καλά την μπάλα προ του εξερχόμενου Καντιμοίρη και να τη στείλει στα δίχτυα!
19:39
9': Καλή φάση για τη Βέροια!
19:40
Ο Ναζλίδης δοκίμασε ένα επικίνδυνο βολέ από μακρινή απόσταση και ο Μπαρόχα -για καλό και για κακό- απομάκρυνε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
19:42
12': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
19:43
Μετά από όμορφο συνδυασμό των Μάνταλου, Μπουονανότε και Βάργκας και γύρισμα του τελευταίου από δεξιά, ο Μάνταλος πήγε να πλασάρει, αλλά ο Σιόντης έκοψε σωτήρια για τη Βέροια!
19:45
16': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
19:46
Ο Βάργκας εκτέλεσε με πολύ φάλτσο ένα φάουλ από πλάγια θέση αριστερά, αλλά ο Καντιμοίρης αντέδρασε σωστά και απέκρουσε σε κόρνερ!
19:50
20': Δυνατά έχει μπει στο ματς η ΑΕΚ, που κυκλοφορεί ικανοποιητικά την μπάλα κι έχει φτιάξει ήδη καλές προϋποθέσεις για γκολ.
19:54
24': Επικίνδυνη φάση για την ΑΕΚ!
19:55
Ο Αραβίδης έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και αριστερά, αλλά το γύρισμα που έκανε πέρασε παράλληλα με την εστία, χωρίς να βρεθεί κάποιος για να το αξιοποιήσει.
20:01
28': Σε εκτέλεση κόρνερ του Μπουονανότε από δεξιά, ο Αραβίδης έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά η μπάλα πέρασε και πάλι παράλληλα με το τέρμα!
20:01
32' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΕΡΟΙΑ!
20:02
Έπειτα από λάθος του Μπουονανότε στο κέντρο, ο Ναζλίδης έκλεψε την μπάλα, την άνοιξε δεξιά στον Νέτο κι εκείνος -αφού απέφυγε τον Τζανετόπουλο- σούταρε στην αριστερή γωνία του Μπαρόχα!
20:06
36': Φωνάζει για αποβολή η ΑΕΚ!
20:07
Ο Πούγγουρας ανατρέπει τον Μάνταλο -όταν εκείνος έφευγε στην αντεπίθεση- αλλά ο Αρετόπουλος δεν βγάζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα (σ.σ. την πρώτη την είχε δεχθεί νωρίτερα ο αμυντικός της Βέροιας για επίσης δυνατό φάουλ).
20:08
38' - Κίτρινη κάρτα για τη Βέροια
20:08
Τη βλέπει ο Σιόντης για ένα δυνατό τάκλιν.
20:11
42': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
20:12
Ο Μπουονανότε μπήκε από δεξιά στην περιοχή, απέφυγε έναν αντίπαλο κι έπιασε το δυνατό σουτ, αλλά ο Καντιμοίρης απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ!
20:15
45': Λήξη του ημιχρόνου.
20:32
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
20:35
49' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
20:36
Έπειτα από σέντρα του Σιμόες και κόντρες στην περιοχή της Βέροιας, η μπάλα στρώθηκε στον Μπουονανότε κι εκείνος -με απευθείας σουτ μέσα από την περιοχή- έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία!
20:37
51' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
20:37
Τη βλέπει ο Σιμόες.
20:42
56': Έχει ανέβει ψυχολογικά η ΑΕΚ μετά το γκολ και πιέζει.
20:43
57': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
20:43
Σε εκτέλεση φάουλ του Βάργκας από δεξιά, ο Λαμπρόπουλος κέρδισε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
20:49
63': Αρκετά λάθη από τους παίκτες της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά, έχουν επιτρέψει στη Βέροια να ισορροπήσει το παιχνίδι.
20:50
64' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
20:50
Στη θέση του Σιμόες μπαίνει ο Πλατέλλας.
20:54
Μετά την είσοδο του, ο Πλατέλλας έχει πάει δεξιά και ο Μάνταλος έχει έρθει στα χαφ ως παρτενέρ του Γιόχανσον.
20:55
70': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
20:56
Έπειτα από κόντρα και λάθος υπολογισμό του Γιαννούλη, ο Βάργκας βγήκε "φάτσα" με τον Καντιμοίρη, αλλά το πλασέ που έκανε από δεξιά πέρασε λίγο πάνω από την εστία!
20:56
71' - Αλλαγή για τη Βέροια
20:57
Ο Κόλα αντικαθιστά τον Αμπντούν.
21:00
75' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
21:00
Ο Κρισάντους μπαίνει στη θέση του Μπουονανότε.
21:01
77' - Αλλαγή για τη Βέροια
21:02
Ο Μαγέφσκι αντικαθιστά τον Μερεμπασβίλι.
21:04
79': Σε καλή σέντρα του Γκάλο από δεξιά, ο Κρισάντους κερδίζει την κεφαλιά, αλλά δεν είναι καλή και φεύγει ψηλά άουτ.
21:05
80' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
21:05
Ο Μπαρμπόσα στη θέση του Τζανετόπουλου.
21:07
Σε 4-4-2 πάει ο Δέλλας, με τον Γιόχανσον να γυρίζει στο κέντρο της άμυνας και τον Αραβίδη να γίνεται παρτενέρ του Κρισάντους στην επίθεση.
21:09
84': Δραματικά τα τελευταία λεπτά, με τη Βέροια να αμύνεται μαζικά και την ΑΕΚ να ψάχνει τρόπο να διασπάσει το τείχος.
21:13
86' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
21:13
Τη βλέπει ο Βάργκας για ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Ναζλίδη.
21:13
87' - Αλλαγή για τη Βέροια
21:14
Ο Γεωργιάδης μπαίνει στη θέση του Νέτο.
21:15
90' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
21:16
Ο Μπαρμπόσα εκτελεί απευθείας ένα φάουλ -λίγο έξω από την περιοχή και δεξιά- και με όμορφο φαλτσαριστό σουτ, τη στέλνει πρώτα στο αριστερό δοκάρι και μετά στα δίχτυα!
21:17
90': Τέσσερα λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
21:17
90'+2' - Κίτρινη κάρτα και για τις δυο ομάδες
21:17
Τη δέχονται οι Ναζλίδης και Μπαρμπόσα για μια μεταξύ τους αψιμαχία.
21:18
90+3' Μεγάλη ευκαιρία για την Βέροια. Εκτέλεση φάουλ του Γεωργιάδη, ο Πούγγουρας παίρνει την κεφαλιά απ' το πίσω δοκάρι, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
21:19
90+3' Κίτρινη κάρτα στον Μπαρόχα για καθυστέρηση
21:21
90+5' Τέλος της αναμέτρησης
21:22
Η ΑΕΚ κάνει την ανατροπή με γκολ στο 90' και παίρνει τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Βέροια.
21:22
Ναζλίδης, Μπουονανότε και Μπαρμπόσα τα γκολ της αναμέτρησης. Πρώτη εκτός έδρας νίκη για την ΑΕΚ.