Άρσεναλ – Ολυμπιακός 2-3 (Τελικό)

Ζωντανά από το sport-fm.gr η εξέλιξη της αναμέτρησης του Ολυμπιακού με την Άρσεναλ στο «Emirates» για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Μετάδοση από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.

21:15
Καλησπέρα... Θα σας μεταφέρουμε την εξέλιξη του αγώνα του Ολυμπιακού με την Άρσεναλ στο Emirates για τη δεύτερη (2η) αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.
21:15
Οι 11άδες έχουν γίνει γνωστές... Ας ξεκινήσουμε από αυτές.
21:15
21:15
21:16
Άρσεναλ: Οσπίνα, Μπεγερίν, Κοσιελνί, Γκάμπριελ, Γκιμπς, Καθόρλα, Κοκλέν, Τσάμπερλεϊν, Εζίλ, Αλέξις, Γουόλκοτ
21:16
Στον πάγκο: Τσεχ, Μερτεσάκερ, Ντεμπισί, Ράμσεϊ, Μονρεάλ, Τσέιμπερς, Κάμπελ
21:17
Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σιόβας, Μποτία, Σαλινο, Ελαμπντελαουί, Καμπιάσο, Κασάμι, Φορτούνης, Πάρντο, Σεμπά, Ιντέγε.
21:17
Στον πάγκο: Καπίνο, Βούρος, Ερνάνι. Πουλίδο, Φινμπόγκασον, Ντομίνγκες.
21:22
Ο Μάρκο Σίλβα έκανε την έκπληξή του στην 11άδα του Ολυμπιακού. Άφησε στον πάγκο τον Μαζουακού. Κάτι που σημαίνει πως ο Σαλίνο θα πάρει τη θέση του στο άκρο της άμυνας.
21:23
Ο Ρομπέρτο θα είναι κάτω από την εστία. Στο κέντρο της άμυνας οι Μποτία και Σιόβας, ενώ στα άκρα οι Ελαμπνταλαουί και Σαλίνο. Στη μεσαία γραμμή οι Καμπιάσο και Κασάμι. Μπροστά τους θα βρίσκεται ο Φορτούνης με τους Σεμπά και Πάρντο στα άκρα. Στην κορυφή της επίθεσης ο Ιντέγε.
21:26
Στην Άρσεναλ τώρα... Τερματοφύλακας ο Οσπίνα. Στο κέντρο της άμυνας οι Γκάμπριελ και Κοσιενλί. Στα άκρα οι Γκιμπς και Μπεγιερίν. Τρεις στη μεσαία γραμμή: Καθόρλα, Κοκλέν και Εζίλ. Στα άκρα περισσότερο προωθημένοι οι Τσάμπερλέιν, Σάντσες. Στην επίθεση ο Γουόλκοτ.
21:28
Νωρίτερα οι νέοι του Ολυμπιακού γνώρισαν την ήττα 3-2 από την Άρσεναλ για το UEFA Youth League.
21:30
Ο Μάρκο Σίλβα έχει στον πάγκο τον Τσόρι. Ο Αργεντινός κατάφερε να είναι στην αποστολή αλλά όχι και στις αρχικές επιλογές του Πορτογάλου, λόγω φυσικής κατάστασης. Ωστόσο, εάν χρειαστεί μπορεί να βοηθήσει για κάποιο χρονικό διάστημα.
21:31
Ζέσταμα για τους παίκτες της Άρσεναλ.
21:33
21:33
Δηλώσεις των οπαδών του Ολυμπιακού έξω από το γήπεδο στο επίσημο κανάλι της ομάδας.
21:38
21:38
21:39
Φωτογραφίες από οπαδούς του Ολυμπιακού έξω από το γήπεδο.
21:40
Έτοιμοι για να βγουν στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές.
21:50
Πολύ κοντά οι γραμμές του Ολυμπιακού. Οι παίκτες των ερυθρολεύκων περιμένουν τους Άγγλους στο μισό γήπεδο.
21:51
6' Προσπάθεια αντεπίθεσης για τον Ολυμπιακό. Οι αμυντικοί της Άρσεναλ απομακρύνουν. Ο Κασάμι δεν έπιασε μπάλα στο σουτ που δοκίμασε.
21:52
7' Σημαντική παρέμβαση του Σαλίνο. Έδιωξε την μπάλα πριν υπάρξει κίνδυνος για την άμυνα του Ολυμπιακού.
21:54
Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
21:55
10' Ο Φορτούνης το εκτέλεσε. Έδιωξαν οι αμυντικοί.
21:56
11' Καλή στιγμή για την Άρσεναλ με γρήγορη αντεπίθεση από το κόρνερ του Ολυμπιακου. Ο Τσάμπερλεϊν έκανε το σουτ. Η μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.
21:57
12' Πολύ καλη στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Ιντέγε δεν κατάφερε από πολύ κοντά να εκμεταλλευθεί την αδράνεια της άμυνας της Άρσεναλ. Ο Φορτούνης εκτέλεσε ο φάουλ που έστειλε τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή.
21:58
12' Καλή στιγμή και για την Άρσεναλ. Ο Γουόλκοτ έκανε το σουτ. Ο Ρομπέρτο έδιωξε.
22:01
Συμπληρώθηκαν τα 15 λεπτά στον αγώνα.
22:02
Έχει μεγαλώσει την πίεσή της η Άρσεναλ.
22:04
Άλλη μια καλή παρέμβαση του Μποτία στον Σάντσες. Εξαιρετικός μέχρι στιγμής ο Ισπανός.
22:06
Συμπληρώθηκαν τα 20 λεπτά.
22:08
23' Σουτ του Φορτούνη έξω από τη μεγάλη περιοχή της Άρσεναλ. Η μπάλα δεν έχει δύναμη. Καταλήγει εκτός αγωνιστικού χώρου χωρίς να ανησυχήσει τον Οσπίνα.
22:13
27' Ο Τσάμπερλεϊν δοκίμασε την σέντρα από τα δεξιά. Η μπάλα κοντράρει στον Σαλίνο. Ο Ρομπέρτο μπλοκάρει.
22:15
Συμπληρώθηκαν τα 30 λεπτά στο ματς.
22:15
Ο Μάρκο Σίλβα ζητά σίγουρες πάσες από τους παίκτες του.
22:16
Εξαιρετική παρέμβαση του Σαλίνο στην αντεπίθεση της Άρσεναλ.
22:16
Αρκετά καλός και σήμερα ο Σαλίνο.
22:17
33' Γκολ για τον Ολυμπιακό!
22:18
Σκόρερ ο Πάρντο με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή της Άρσεναλ. Η μπάλα βρήκε στο πόδι του Τσάμπερλεϊν και ξεγέλασε τον Οσπίνα.
22:19
Παγώνει τον ρυθμό ο Ολυμπιακός.
22:20
35' Γκολ για την Άρσεναλ.
22:21
Σκόρερ ο Γουόλκοτ ο οποίος κινήθηκε όμορφα και δέχθηκε την κατάλληλη στιγμή την πάσα του Σάντσες.
22:22
Στο έδαφος ο Πάρντο μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Κοκλέν.
22:25
Γκολ για τον Ολυμπιακό!
22:26
Στο 40ο λεπτό ο Ολυμπιακός προηγείται 2-1 της Άρσεναλ. Σκόρερ ο Φορτούνης από το κόρνερ που εκτέλεσε. Λάθος του Οσπίνα ο οποίος απέκρουσε με την μπάλα όμως να περνάει από τη γραμμή.
22:29
43' Κίτρινη κάρτα στον Αλέξις Σάντσες για διαμαρτυρία.
22:30
44' Κίτρινη κάρτα στον Γκάμπριελ για σκληρό μαρκάρισμα στον Σεμπά.
22:31
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
22:31
Αυτογκολ στον Οσπίνα χρεώνεται το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού.
22:32
Τέλος του πρώτου 45λέπτου.
22:46
«Είχαμε αρκετές ευκαιρίες να σκοράρουμε και τα καταφέραμε. Ήταν μεγάλο λάθος του Οσπίνα, αφού δεν ήταν σωστή θέση. Ήταν φανταστικό το κόρνερ του Φορτούνη και ήταν δύσκολο να αποκρούσει. Κάνουμε πολύ καλό παιχνίδι και τα πράγματα εξελίσσονται πολύ καλά για εμάς. Μετά την ισοφάριση δείξαμε πως έχουμε εμπιστοσύνη στις δυνατότητές μας. Ο Πάρντο ήταν σε πολύ καλή θέση και έπαιξε σημαντικό ρόλο και η κόντρα στο γκολ που πετύχαμε», ήταν το σχόλιο του Κριστιάν Καρεμπέ στην αγγλική τηλεόραση.
22:47
46' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φινμπόγκασον στη θέση του Ιντέγε.
22:48
46' Έναρξη και πάλι του αγώνα
22:52
49' Μακρινό σουτ του Φινμπόγκασον. Καμία ανησυχία για τον Οσπίνα.
22:54
Πιέζει η Άρσεναλ στα πρώτα λεπτά.
22:58
55' Κόρνερ για την Άρσεναλ. Καμία ανησυχία για την άμυνα του Ολυμπιακού.
22:59
56' Αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Μερτεσάκερ στη θέση του Κοσιενλί.
23:02
60' Αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Ράμσεϊ στη θέση του Κοκλέν.
23:04
61' Μεγάλη ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ακόμη μεγαλύτερες οι επεμβάσεις των παικτών του Ολυμπιακού. Αρχικά ο Ρομπέρτο και στη συνέχεια ο Ομάρ με κεφαλιά σώσουν τους ερυθρόλευκους.
23:07
64' Κίτρινη στο Ρομπέρτο για καθυστέρηση.
23:08
66' Γκολ για την Άρσεναλ.
23:09
Σκόρερ ο Σάντσες.
23:09
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!
23:10
67' Ο Φινμπόγκασον σκοράρει και κάνει το 3-2! Πανέμορφη εναλλαγή της μπάλας. Ο Καμπιάσο έβγαλε στο άκρο στον Πάρντο. Εκείνος έστρωσε στον Ισλανδό!
23:15
73' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ερνάνι στη θέση του Σεμπά.
23:18
75' Κίτρινη κάρτα στον Καμπιάσο.
23:19
77' Κίτρινη στον Φορτούνη.
23:19
77' Ο Ρομπέρτο εκπληκτικά διώχνει τη μπάλα μετά από απευθείας φάουλ του Εζίλ
23:20
78' Κίτρινη κάρτα τον Εζίλ για αγκωνιά στον Ερνάνι.
23:22
80' Πολύ άστοχο σουτ του Ράμσεϊ, με την μπάλα να φεύγει απελπιστικά άουτ.
23:25
82' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Άρσεναλ.
23:25
Το έκανε ο Κασάμι στον Ράμσεϊ.
23:26
Έκανε τη σέντρα ο Εζίλ και η άμυνα του Ολυμπιακού έδιωξε.
23:28
85' Μεγάλη φάση για την Άρσεναλ. Σέντρα του Γκιμπς από αριστερά, με τον Εζίλ να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι του Ρομπέρτο.
23:28
86' Αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Κάμπελ στη θέση του Μπεγερίν.
23:29
86' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Βούρος στη θέση του Φορτούνη.
23:30
87' Φάουλ για την Άρσεναλ, σαν κοντινό κόρνερ από τα αριστερά.
23:30
Το εκτέλεσε τρομερά ο Καθόρλα, με τον Ρομπέρτο να διώχνει εντυπωσιακά!
23:31
89' Πιέζει πολύ η Άρσεναλ τον Ολυμπιακό.
23:33
90' Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:33
90+1' Καλή στιγμή για την Άρσεναλ. Ο Γουόλκοτ μπήκε στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
23:36
93 λεπτά συμπληρωμένα...
23:37
90+4' Σουτ του Τσάμπερλεϊν έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να φεύγει πολύ άουτ.
23:37
90+5' ΤΕΛΟΣ!
23:37
Ο Ολυμπιακός πήρε μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη στην έδρα της Άρσεναλ, επικρατώντας 3-2 μέσα στο «Έμιρεϊτς»!