Παρακολουθήστε σε real time το μεγάλο ντέρμπι της Bundesliga στο Μόναχο.

18:20
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ντέρμπι της Γερμανίας μεταξύ Μπάγερν Μονάχου και Ντόρτμουντ.
18:21
Και φυσικά με την ευχή να δούμε κάτι ανάλογο με το ντέρμπι της Αγγλίας που είναι σε εξέλιξη αυτή την ώρα, όπου η Άρσεναλ στο 20’ προηγείται 3-0 της Γιουνάιτεντ.
18:22
Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Τσάμπι Αλόνσο, Χάβι Μαρτίνεθ, Ντάγκλας Κόστα, Τιάγκο Αλκάνταρα, Γκέτσε, Μίλερ, Λεβαντόφσκι
18:23
Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Χούμελς, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Μπέντερ, Καγκάβα, Μιχταριάν, Γκουντογκάν, Κάστρο, Βάιγκλ, Ομπάμεγιάνγκ
18:25
Πέραν του πρεστίζ κτλπ, έχει και μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον η αναμέτρηση. Διότι η Μπάγερν έχει το απόλυτο με 7x7 (21 βαθμούς) και η Ντόρτμουντ ακολουθεί με 17.
18:29
Οι παίκτες των δύο ομάδων βγαίνουν αυτή την ώρα στον αγωνιστικό χώρο. Όπως είναι αναμενόμενο, δεν πέφτει... καρφίτσα στο γήπεδο.
18:31
Έναρξη της αναμέτρησης
18:31
Στα κόκκινα η Μπάγερν, στα κίτρινα η Ντόρτμουντ.
18:34
Στον πάγκο για την Μπάγερν Μονάχου ο Βιδάλ, που 'χε κι ένα μικροπρόβλημα τις τελευταίες μέρες, εκτός ενδεκάδας για τους Βεστφαλούς ο Ρόις.
18:35
4' Κίτρινη κάρτα στον Αλάμπα, ο οποίος "έχασε" τον Ομπαμεγιάνγκ και τον έσπρωξε για να μην βγει σε θέση τετ-α-τετ.
18:39
Ήρεμα κυλούν τα πράγματα στο Μόναχο για την ώρα, χωρίς κάποια (μεγάλη) φάση.
18:47
15' Η Μπάγερν τα 'χει βρει σκούρα ως τώρα, δεν μπορεί να κάνει το παιχνίδι της, ενώ η Ντόρτμουντ κυνηγά σε κάθε ευκαιρία κάποια αντεπίθεση για να απειλήσει τον Νόιερ.
18:48
Τελευταία στιγμή ο Τιάγκο βάζει το πόδι του και κόβει την παράλληλη μπαλιά του Μιχταριάν.
18:50
19' Εν κινήσει σουτ του Τσάμπι Αλόνσο υπό πίεση, φεύγει αρκετά άουτ η μπάλα.
18:54
22' Δυνατό σουτ του Μιχταριάν, δεν βρίσκει όμως στόχο. Εν αναμονή της πρώτης πραγματικά μεγάλης ευκαιρίας. Σωστή τακτικά η Ντόρτμουντ.
18:55
24' Διπλή ευκαιρία για Μπάγερν! Από δύσκολη γωνία και πλάγια θέση, ο Μπούρκι λέει όχι στο δυνατό σουτ του Ντάγκλας Κόστα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης η άμυνα των Βεστφαλών απομακρύνει προτού εκτεθεί η εστία τους.
18:57
26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΓΕΡΝ!
18:59
Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Ντόρτμουντ (κι ενώ ο Πίστσεκ δεν έπαιξε σωστά το τεχνικό οφσάιντ) για τον Μίλερ, αυτός ντριμπλάρει τον Μπούρκι που βγήκε έξω απ' την εστία του να κόψει και προ κενής εστίας πλάσαρε για το 1-0!
19:03
31' Πέναλτι που δεν δίνεται στην Μπάγερν Μονάχου. Η μπάλα στην περιοχή της Ντόρτμουντ, ο Χούμελς πατάει ξεκάθαρα το πόδι του Λεβαντόφσκι και ο Πολωνός πέφτει κάτω.
19:05
34' Πέναλτι για την Μπάγερν Μονάχου
19:05
Ο Μιχταριάν βρίσκει στο γόνατο τον Τιάγκο Αλκάνταρα και τον ανατρέπει. Σωστή η απόφαση.
19:05
35' ΓΚΟΛ για την Μπάγερν! Ο Μίλερ ευστοχεί απ' την άσπρη βούλα και βάζει γερές βάσεις για νίκη
19:07
37' ΓΚΟΛ για την Ντόρτμουντ!
19:09
Οι Βεστφαλοί συνεργάζονται εξαιρετικά, με τον Μιχταριάν να δίνει δεξιά στον Κάστρο, αυτός να γυρίζει υποδειγματικά στην καρδιά της άμυνας της Μπάγερν και ο... ξεχασμένος Ομπαμεγιάνγκ στο δεύτερο δοκάρι, μειώνει σε 2-1!
19:12
Ένα απίθανο ρεκόρ έκανε ο Ομπαμεγιάνγκ. Έγινε μόλις ο δεύτερος στην ιστορία της Bundesliga που σκοράρει σε δέκα σερί αγωνιστικές.
19:16
19:18
Ημίχρονο στο Μόναχο. Η Μπάγερν προηγείται 2-1 της Ντόρτμουντ.
19:34
Σέντρα στο δεύτερο μέρος
19:34
46' ΓΚΟΛ για την Μπάγερν!
19:35
Στα 22'' ο Λεβαντόφσκι χρίζεται σκόρερ! Βαθιά μπαλιά του Μπόατενγκ (όπως και στο πρώτο γκολ), στον ύπνο οι αμυντικοί της Ντόρτμουντ, με τον Πολωνό να μπαίνει... ανάμεσά τους, να την τσιμπάει και να ξεγελά τον Μπούρκι (κακή έξοδος), σκοράροντας ουσιαστικά σε κενή εστία για το 3-1.
19:42
53' Διπλή αλλαγή για την Ντόρτμουντ... μπας και συνέλθει. Μέσα Γιανουζάι και Ρόις, έξω οι Κάστρο και Καγκάβα (δεν φάνηκε καθόλου ο Ιάπωνας).
19:46
58' ΓΚΟΛ για την Μπάγερν!
19:47
Πριν λίγα λεπτά ο Γκέτσε έχασε μοναδική ευκαιρία σε κενή εστία, τώρα δημιούργησε άψογα για τον Λεβαντόφσκι, βγάζοντάς του μπαλιά πάρε-βάλε με τον Πολωνό από κοντά να πλασάρει και να κάνει το... τρομακτικό 4-1.
19:53
64' Μεγάλη φάση για την Ντόρτμουντ
19:53
Βγαίνει η μπαλιά για τον Μιχταριάν στην πλάτη της άμυνας των Βαυαρών, αλλά ο Αρμένιος δεν κάνει καλό τελείωμα από κοντά και χάνει την ευκαιρία να μειώσει.
19:54
66' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΓΕΡΝ!
19:55
Σύγχυση στην άμυνα της Ντόρτμουντ, αλλού ντ' αλλού η άμυνα των Βεστφαλών με την μπάλα να φτάνει στον Γκέτσε και απ' το ύψος του πέναλτι να εκτελεί για το... 5-1!
19:56
68' Μέσα ο Βιδάλ, έξω ο Αλκάνταρα σε αποθέωση.
19:59
71' Φάση για την Ντόρτμουντ! Στον αιφνιδιασμό οι φιλοξενούμενοι, με τον Ρόις να ανοίγει αριστερά στον Μιχταριάν, αυτός πιάνει το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Νόιερ του λέει όχι!
20:04
76' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρόις από καλή θέση, άουτ αρκετά η μπάλα.
20:04
76' Ο Κίμιχ παίρνει τη θέση του Τσάμπι Αλόνσο.
20:07
78' Κίτρινη κάρτα στον Μπόατενγκ για φάουλ πάνω στον Ομπαμεγιάνγκ. Σχεδόν πάνω στη γραμμή η εκτέλεση.
20:07
79' Το εκτελεί ο Γιανουζάι, ο Νόιερ του αρνείται το γκολ και κρατά το 5-1.
20:09
80' Αλλαγή για την Μπάγερν. Έξω ο Μίλερ (δύο γκολ), μέσα ο Κομάν.
20:14
84' Άγγιξε το χατ-τρικ ο Λεβαντόφσκι. Από κοντά ο Πολωνός δεν μπορεί να σκοράρει και μένει το 5-1.
20:17
Πάρτι στις εξέδρες του Μονάχου, φτάσαμε το 89ο λεπτό του ντέρμπι (μόνο τέτοιο δεν αποδείχθηκε).
20:19
Λήξη του ματς. Μεγάλη νίκη για την Μπάγερν Μονάχου με 5-1 κόντρα στη Ντόρτμουντ. Στο +7 πλέον και στην κορυφή οι Βαυαροί με 8x8.