Ελλάδα-Ουγγαρία 4-3

Παρακολουθήστε σε real time την τελευταία αναμέτρηση της Ελλάδας για τα προκριματικά του EURO κόντρα στην Ουγγαρία. Ραδιοφωνικά από ΣΠΟΡ FM 94,6.

18:03
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα μεταξύ Ελλάδας και Ουγγαρίας για τα προκριματικά του EURO 2016.
18:06
Να κλείσει με μια νίκη, την πρώτη της σε αυτήν τη φάση, ψάχνει η Εθνική απέναντι σε μια ομάδα που θεωρητικά έχει ελπίδες ακόμη και για τη δεύτερη προνομιούχο θέση που οδηγεί στα τελικά.
18:07
Πιο ρεαλιστικός στόχος, ωστόσο, για τους Μαγυάρους είναι η τρίτη, αφού έχουν ένα βαθμό λιγότερο από τη Ρουμανία που αντιμετωπίζει τα Νησιά Φερόε.
18:09
Ταυτόχρονα, οι Ούγγροι μπορούν να ελπίζουν και πως θα τερματίσουν ως καλύτεροι τρίτοι των προκριματικών αφού μέχρι αυτήν την ώρα έχουν το καλύτερο ρεκόρ και βρίσκονται μπροστά από τους Κροάτες οι οποίοι την Τρίτη αντιμετωπίζουν τη Μάλτα.
18:14
Νωρίτερα υπήρξε ένταση κατά την είσοδο των περίπου 300 φίλων της Ουγγαρίας με τις δυνάμεις της αστυνομίας. Δεν συνέβη τίποτα σοβαρό και πλέον έχουν λάβει τις θέσεις τους στις κερκίδες. Ελάχιστοι οι Έλληνες.
18:15
Τώρα μόλις βγαίνουν για ζέσταμα οι παίκτες του Τσάνα.
18:16
Και ακολουθούν οι Ούγγροι τερματοφύλακες.
18:19
Η Ελλάδα ξεκινά με Καρνέζη κάτω από τα δοκάρια, τους Κίτσιου, Σταφυλίδη στα άκρα της άμυνας και Μόρα, Παπασταθόπουλο κεντρικό δίδυμο.
18:20
Οι Σάμαρης και Ταχτσίδης θα κινούνται στον άξονα, ενώ Πέλκας, Μάνταλος, Φορτούνης συνθέτουν την τριάδα πίσω από τον Κώστα Μήτρογλου.
18:21
Αποθέωση για τους Ούγγρους διεθνείς που ξεκινούν ζέσταμα αφού οι συμπατριώτες τους... παίζουν μόνοι μπάλα στην εξέδρα.
18:24
Στον πάγκο της Εθνικής κάθονται οι Καπίνο, Βελλίδης, Τζιόλης, Κονέ, Βύντρα, Τζανετόπουλος, Τοροσίδης, Καρέλης, Χολέμπας, Αραβίδης, Αθανασιάδης.
18:26
Η εντεκάδα της Ουγγαρίας: Κίραλι, Κάνταρ, Φιόλα, Ελεκ, Τζουντζακ, Νέμεθ, Γκέρα, Μπόντε, Λόβρεσικς, Λεάντρο, Γιούχαζ
18:28
Αναπληρωματικοί για την Ουγγαρία είναι οι Μπογκντάν, Ντιμπουζ, Λανγκ, Βαντσακ, Τόζερ, Καλμάρ, Οσβαθ, Νάγκι, Νίκολιτς, Μάρκβαρτ, Πρίσκιν, Γκούζμικς.
18:44
Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα των ποδοσφαιριστών.
18:45
Φορτούνης και Μήτρογλου κέρδισαν το πιο ηχηρό χειροκρότημα όταν ακούστηκαν οι συνθέσεις.
18:47
Στα αποδυτήρια οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.
18:47
Σε λίγο θα γίνει η είσοδός τους για την έναρξη του αγώνα.
18:53
Οι λίγοι Έλληνες φίλαθλοι προσπαθούν να "ζεστάνουν" κάπως το κλίμα.
18:53
Και τώρα η επίσημη είσοδος ομάδων και διαιτητών, ώρα για την ανάκρουση των εθνικών ύμνων
18:57
Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
18:58
Περίπου 8.000 φίλαθλοι στην κερκίδα.
18:59
1' Ξεκινά το ματς, η Ελλάδα στη σέντρα.
19:04
5' ΓΚΟΛ 1-Ο Η ΕΛΛΑΔΑ!
19:06
Πολύ ωραία συνεργασία Πέλκα-Κίτσιου και σέντρα του τελευταίου. Η μπάλα περνά από πολλά πόδια και φτάνει στον Σταφυλίδη που με εύστοχο σουτ ανοίγει το σκορ.
19:08
9' Νέος ωραίος συνδυασμός που θα καταλήξει όμως σε άστοχη σέντρα του Πέλκα.
19:09
Το γρήγορο γκολ έχει φέρει ενθουσιασμό στους διεθνείς. Ας ελπίσουμε πως αυτό θα μετουσιωθεί σε κάτι καλό εντός αγωνιστικού χώρου.
19:11
12' Επικίνδυνη σέντρα του Λεάντρο, διώχνει με κεφαλιά-ψαράκι ο Μόρας.
19:14
Για την ώρα η ταυτόχρονη παρουσία των Μάνταλου, Πέλκα, Φορτούνη προσθέτει ποιότητα κι εμπνεύσεις στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, τη στιγμή που και οι δύο ακραίοι μπακ ισορροπούν ικανοποιητικά μεταξύ αμυντικών και επιθετικών καθηκόντων.
19:21
Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός, έχουν τον έλεγχο οι Ούγγροι.
19:23
22' Τεράστια ευκαιρία για την Ουγγαρία. Ο Τζούτζακ δοκίμασε σουτ, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε και έφτασε στην καρδιά της άμυνας όπου ο Μπόντε με προβολή την έστειλε ελάχιστα άουτ.
19:24
24' Ατομική ενέργεια του Πέλκα και σουτ που περνά λίγο πάνω από το δοκάρι. Καλή στιγμή για την Εθνική.
19:26
26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΓΓΑΡΙΑ.
19:27
Ο Τζούτζακ έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Σταφυλίδης έχασε τον Λόβρενσικς που βγήκε στην πλάτη του και με κεφαλιά έκανε το 1-1.
19:32
32' Απίθανη κόντρα της μπάλας στον Σταφυλίδη σε διώξιμο του Μόρα, κόρνερ.
19:33
33' Εκτελείται το κόρνερ και ο Τζούτζακ από κοντά αστοχεί.
19:35
35' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Χολέμπας στη θέση του Σταφυλίδη, ο οποίος πρέπει να υπέστη κάποιο τράβγημα.
19:36
36' Κίτρινη κάρτα στον Γιούχαζ.
19:41
42' Κίτρινη κάρτα στον Έλεκ.
19:43
43' Και τώρα το ίδιο συμβαίνει με τον Χολέμπας που προσπάθησε να ξεγελάσει το διαιτητή και να φέρει την μπάλα λίγο πιο μπροστά από το σημείο που υποδείχθηκε το φάουλ.
19:43
44' Κίτρινη και ο Μόρας που αναγκάστηκε να σταματήσει με φάουλ αντεπίθεση των αντιπάλων.
19:45
45' Σουτ του Λόβρενσικς, η μπάλα βρίσκει στον Μόρα και καταλήγει κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο.
19:47
45'+2 Κάρτα για τον Νέμεθ και λήξη του πρώτου μέρους.
19:59
Στο ημίχρονο η Βόρεια Ιρλανδία προηγείται 1-0 της Φινλανδίας και η Ρουμανία 2-0 μέσα στη Νησιά Φερόε. Αυτές είναι και οι δύο πρώτες του ομίλου που "τσεκάρουν" τα εισιτήρια της απευθείας πρόκρισης.
20:00
Ξανά εντός αγωνιστικού χώρου οι παίκτες των δύο ομάδων.
20:01
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
20:08
50' Πολύ ωραία κάθετη του Ταχτσίδη στον Φορτούνη, τελευταία στιγμή ο Κάνταρ βάζει την κόντρα και σώζει την ομάδα του.
20:11
55' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΓΓΑΡΙΑ.
20:13
Ο Τζούτζακ εκτέλεσε κόρνερ, ο Έλεκ έκανε την προβολή και ο Νέμεθ από κοντά έκανε το 2-1
20:15
57! Γκολ για την Εθνική! Ισοφαρίζει σε 2-2 ο Ταχτσίδης με δυνατό σουτ μετά από "τριγωνάκι" με Μήτρογλου και Μάνταλο!
20:18
61' Αλλαγή για την Ουγγαρία. Ο Νίκολιτς στη θέση του Λόβρενσικς.
20:19
62' Ο Ταχτσίδης κλέβει από τον Έλεκ και πιάνει πολύ δυνατό σουτ χωρίς να βρει στόχο. Καλή στιγμή για την Εθνική.
20:20
63' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Τζανετόπουλος αντί του Παπασταθόπουλου.
20:21
65' Προσπάθεια του Μήτρογλου μέσα από την περιοχή, άουτ η μπάλα.
20:25
68' Πολύ ωραία ενέργεια του Νέμεθ, κεφαλιά του Νέμεθ στην αγκαλιά του Καρνέζη.
20:27
70' Διπλή αλλαγή για την Ουγγαρία. Έξω Τζούτζακ και Γκέρα, μέσα Κάλμαρ και Νάγκι.
20:30
71' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Κονέ αντί του Μάνταλου.
20:33
75' Γκολ για την Ουγγαρία. Ο Νέμεθ είναι ο σκόρερ.
20:35
79' Γκολ για την Εθνική!
20:36
Σκόρερ ο Κώστας Μήτρογλου από μια εξαιρετική κάθετη πάσα του Ταχτσίδη!
20:37
81' Κόρνερ για την Εθνική ομάδα. Ο Πέλκας έκανε το σουτ. Η μπάλα κόντραρε σε πόδια και κατέληξε εκτός αγωνιστικού χώρου.
20:38
Νέο κόρνερ για την Εθνική.
20:38
Δεν προέκυψε κάτι καλό από το κόρνερ αυτό.
20:42
Γκολ για την Εθνική!
20:43
86' Ο Κονέ με καρφωτή κεφαλιά μέσα από την περιοχή σκοράρει και δίνει το προβάδισμα στην Εθνική!
20:43
Ο Χολέβας την εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά.
20:47
Τον Εθνικό μας Ύμνο τραγουδούν όσοι βρίσκονται στις κερκίδες του γηπέδου.
20:49
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
20:51
Τέλος του αγώνα.
20:52
Η Εθνική παίρνει την πρώτη της νίκης στον όμιλο και αυτή στην τελευταία αγωνιστική.