Ολυμπιακός-Άντερλεχτ

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την μάχη του Ολυμπιακού για πρόκριση στους «16» του Europa League απέναντι στην Άντερλεχτ στο «Καραϊσκάκη». Να γυρίσουν το 1-0 των Βρυξελλών θέλουν οι παίκτες του Σίλβα. Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.

20:45
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού απέναντι στην Άντερλεχτ.
20:46
Οι ερυθρόλευκοι καλούνται απόψε στο "Καραϊσκάκη" να ανατρέψουν την ήττα με σκορ 1-0 στο Βέλγιο.
20:52
Οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα αναμένεται να έχουν σύμμαχο στην προσπάθειά τους τον κόσμο της ομάδας, που αναμένεται να γεμίσει το φαληρικό γήπεδο.
21:13
Στο πρώτο ματς, στο οποίο χάθηκαν πολλές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, οι Πειραιώτες πλήρωσαν ένα απ'τα σπάνια λάθη του Ρομπέρτο και σήμερα θέλουν να φέρουν τούμπα τα πράγματα και να πάρουν το εισιτήριο για τους "16" του Europa League.
21:17
Πριν από λίγα λεπτά βγήκαν για ζέσταμα οι δύο τερματοφύλακες, Ρομπέρτο και Προτό.
21:25
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
21:26
Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ομάρ, Μποτία, Ντα Κόστα, Μαζουακού, Καμπιάσο, Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης, Ντουρμάζ, Ιντέγε, Πουλίδο
21:26
Στον πάγκο: Καπίνο, Τσόρι, Κασάμι, Σιόβας, Σαλίνο, Ζντιέλαρ, Σεμπά
21:26
Άντερλεχτ (Μπέσνικ Χάσι): Προτό, Ντεσάχτ, Μπίτνερ, Κάρα, Τζούριτσιτς, Ναγιάρ, Πρατ, Ντεντόκερ, Μπατζί, Οκάκα, Ατσεμπόνγκ
21:26
Στον πάγκο: Σουάρες, Νόιτινγκ, Ντεφούρ, Σιλά, Τίλεμανς, Ρεφ, Λουκεμπάκιο
21:31
21:31
Oι παίκτες των δύο ομάδων έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για το καθιερωμένο ζέσταμα.
21:33
Σιγά-σιγά αρχίζει και γεμίζει το γήπεδο.
21:44
Λίγο νωρίτερα, ένταση δημιουργήθηκε έξω από το γήπεδο. Οπαδοί των «ερυθρόλευκων» επιτέθηκαν σε αστυνομικούς που συνόδευαν τα πούλμαν με τους φίλους της Άντερλεχτ. Διαβάστε περισσότερα εδώ
21:51
Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα. Οι παίκτες έχουν μπει στα αποδυτήρια και σε λίγο θα βγουν για τη σέντρα.
21:52
21:55
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Άρνολντ Χάντερ (Β.Ιρλανδία)
21:58
Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο
22:03
1' Έναρξη της αναμέτρησης
22:07
Απίστευτες σε ένταση αποδοκιμασίες από τους οπαδούς του Ολυμπιακού κάθε φορά που έχουν την μπάλα στα πόδια τους οι παίκτες της Άντερλεχτ. Βράζει το γήπεδο.
22:11
6' Ο διαιτητής σταματάει λανθασμένα τον Ατσεαμπόνγκ, που έβγαινε απέναντι στον Ρομπέρτο, για χέρι. Η μπάλα χτύπησε στο σώμα του επιθετικού των Βέλγων, που στην ίδια φάση έπεσε στο έδαφος από φάουλ του Μποτία.
22:12
8' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ιντέγε βγαίνει απέναντι στον Προτό, πλασάρει άσχημα και ο αντίπαλος γκολκίπερ διώχνει με τα πόδια
22:13
9' Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης κάνει πλασέ από κοντινή απόσταση, ο Προτό διώχνει δύσκολα. Στη συνέχεια της φάσης ο Ντουρμάζ κάνει νέο σουτ και ο τερματοφύλακας των Βέλγων πετάγεται και διώχνει εντυπωσιακά.
22:20
16' Αναστάτωση στην περιοχή της Άντερλεχτ έπειτα από κόρνερ, ο Καμπιάσο επιχειρεί προβολή, βρίσκει αέρα και η μπάλα φεύγει άουτ.
22:24
20' Ο Ολυμπιακός έχει το πάνω χέρι και τις ευκαιρίες μέχρι στιγμής. Η Άντερλεχτ βρίσκεται σε παθητικό ρόλο.
22:30
26' Οι Βέλγοι έχουν "παγώσει" αισθητά τον ρυθμό.
22:31
28' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό!
22:32
Κίτρινη κάρτα στον Κάρα, για χέρι στην περιοχή. Η μπάλα βρίσκει πρώτα στο γόνατο και μετά στο στήθος. Κανένα πέναλτι.
22:32
29' ΓΚΟΛ 1-0 ο Ολυμπιακός με τον Φορτούνη!
22:38
35' Κίτρινη κάρτα στον Μαζουακού
22:41
38' Πολλά νεύρα και σκληρές μονομαχίες μεταξύ των παικτών
22:42
39' Ελάχιστα πράγματα μετά το γκολ των ερυθρόλευκων, που πλέον ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου ματς.
22:48
44' Προσπαθεί να πιέσει η Άντερλεχτ, κυρίως με στημένες φάσεις.
22:49
Ένα λεπτό καθυστερήσεων
22:50
45+1' Τἐλος πρώτου ημιχρόνου!
22:50
Υπάρχουν έντονες διαμαρτυρίες από τους Βέλγους. Τόσο για την φάση του πέναλτι, όσο και για ένα κόρνερ όπου ο διαιτητής δεν τους άφησε να εκτελέσουν και σφύριξε για το ημίχρονο.
22:50
Κίτρινη κάρτα στον Μπίτνερ.
22:52
Ο Ολυμπιακός πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας ισοφαρίσει, 1-0, το σκορ του πρώτου αγώνα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φορτούνη
23:04
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
23:06
46' Στο έδαφος ο Ντουρμάζ που φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού
23:07
Επιστρέφει και πάλι στο γήπεδο ο Ντουρμάζ.
23:10
50'Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τσόρι αντί του Ντουρμάζ, που δεν μπορεί να συνεχίσει.
23:11
51' Τελική για την Άντερλεχτ. Ο Τζούρισιτς ανοίγει με ωραία κίνηση την μπάλα στον Ατσεαμπόνγκ, αυτός κάνει σουτ από πλάγια θέση και ο Ρομπέρτο μπλοκάρει εύκολα.
23:12
52' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Τσόρι-Πουλίδο κρύβουν τη μπάλα, ο δεύτερος κάνει αμαρκάριστος το πλασέ, αλλά η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.
23:14
54' Στο έδαφος ο Προτό. Ο Κάρα στην προσπάθειά του να διώξει τον βρήκε με τις τάπες στο κεφάλι.
23:18
57' Κίτρινη κάρτα στον Μποτία για σκληρό μαρκάρισμα στον Τζούρισιτς. Ο διαιτητής θα μπορούσε να δείξει απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ισπανό στόπερ.
23:18
58' Το φάουλ το εκτελεί ο Τζούρισιτς και ο Ρομπέρτο μπλοκάρει
23:23
63'Διπλή ευκαιρία για την Άντερλεχτ. Ο Ρομπέρτο κρατάει όρθιο τον Ολυμπιακό, πρώτα σε κοντινό σουτ του Τζούρισιτς κι εν συνεχεία σε νέο του Ναγιάρ.
23:24
64'Δοκάρι για την Άντερλεχτ. Ο Ναγιάρ έφυγε από τα άκρα άδειασε τον Μποτία κάνει δυνατό σουτ και η μπάλα βρίσκει στο δεξί δοκάρι του Ρομπέρτο.
23:25
66' Κίτρινη κάρτα στον Ρομπέρτο
23:26
67' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ζντιέλαρ μπαίνει στην θέση του Καμπιάσο.
23:28
68' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Μαζουακού, η μπάλα αλλάζει πορεία στην πλάτη του Ναγιάρ και ο Προτό διώχνει δύσκολα.
23:29
69' Κίτρινη κάρτα στον Τσόρι
23:30
70' Βγάζει αντεπίθεση ο Ολυμπιακός με τον Τσόρι, η μπάλα φτάνει στον Πουλίδο που κάνει το γύρισμα και οι αμυντικοί των Βέλγων διώχνουν.
23:36
76' Η Άντερλεχτ έχει ανεβάσει αρκετά τις γραμμές της, ο Ολυμπιακός καραδοκεί στην κόντρα.
23:38
78' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Δυνατό σουτ του Τσόρι, διώχνει δύσκολα ο Προτό.
23:41
82' Αλλαγή για την Άντερλεχτ. Ο Σουάρες αντί του Τζούρισιτς
23:42
83'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Σεμπά αντί του Πουλίδο.
23:44
84' Κεφαλιά του Ντεσάχτ, η μπάλα άουτ χωρίς να ενοχλήσει τον Ρομπέρτο.
23:45
86' Κίτρινη κάρτα στον Ατσεμπόνγκ για φάουλ στον Σεμπά.
23:47
87' Κίτρινη κάρτα στον Μπατζί
23:49
89' Τεράστια ευκαιρία για την Άντερλεχτ. Γλιστράει ο Ομάρ και ο Ρομπέρτο σώζει ηρωικά το κοντινό σουτ του Ατσεαμπόνγκ.
23:50
Έξι λεπτά καθυστερήσεις
23:53
90+3' Φάση για τον Ολυμπιακό. Σουτ του Σεμπά, ο Προτό διώχνει
23:54
90+5' Νέα τελική για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Σεμπά, ο Ιντέγε πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα φεύγει άουτ.
23:55
90+6' Σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, ο Προτό μπλοκάρει.
23:56
90+6' Τέλος. Το ματς πάει σε παράταση.
00:02
91' Σέντρα στο πρώτο τέταρτο.
00:03
91' Αλλαγή για την Άντερλεχτ. Ο Νόιτινγκ αντί του Μπίτνερ
00:05
92' Ο Ολυμπιακός φωνάζει σωστά για πέναλτι που δεν του δόθηκε, σε τράβηγμα στον Μποτία μέσα στην περιοχή.
00:10
97' Αλλαγή για την Άντερλεχτ. Ο Ντεφούρ στη θέση του Ντεντόνκερ.
00:12
100' Δεν υπάρχει ρυθμός. Ο Ολυμπιακός παίζει κάπως πιο επιθετικά.
00:15
103' ΓΚΟΛ 1-1 η Άντερλεχτ!
00:16
Ο Μαζουακού δεν διώχνει την μπάλα, ο Σουάρες κάνει το γύρισμα, φτάνει η μπάλα στον Ατσεαμπόνγκ που με κοντινό πλασέ νικάει τον Ρομπέρτο.
00:18
105' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός χρειάζεται δύο γκολ για να προκριθεί.
00:19
106' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
00:20
106' Μακρινό σουτ του Τσόρι, ο Προτό διώχνει δύσκολα
00:25
112' ΓΚΟΛ 1-2 η Άντερλεχτ!
00:26
Αντεπίθεση για τους Βέλγους, η μπάλα φτάνει στον Ατσεαμπόνγκ, που πλασάρει σωστά τον Ρομπέρτο.
00:30
116' Διαδικαστικό χαρακτήρα έχουν τα τελευταία λεπτά.
00:37
Λήξη της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να ηττάται με 1-2 από την Άντερλεχτ και μένει εκτός συνέχειας του Europa League