Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη του πρώτου ημιτελικού του Europa League ανάμεσα στη Σαχτάρ Ντόνετσκ και τη Σεβίλλη.

21:45
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του πρώτου ημιτελικού, ανάμεσα στη Σαχτάρ Ντόνετσκ και τη Σεβίλλη.
21:50
Η Σαχτάρ υποδέχεται τη Σεβίλλη στο Ντόνετσκ και μένει να δούμε ποια από τις δύο ομάδες θα καταφέρει να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της τον τελικό του Europa League.
21:51
Σε αυτή τη φάση που βρισκόμαστε σε θέση να κάνουμε προγνωστικά, ούτε να πούμε ποιος έχει το πλεονέκτημα. Ωστόσο, εάν γέρνει -έστω και ελάχιστα- προς κάποια ομάδα η πλάστιγγα, είναι υπέρ της Σεβίλλης που έχει κατακτήσει τα δύο τελευταία τρόπαια!
21:53
Στην προηγούμενη φάση, η Σαχτάρ απέκλεισε τη Μπράγκα με δύο νίκες, ενώ η Σεβίλλη τη Μπιλμπάο στα πέναλτι.
21:54
Πάμε σιγά σιγά να δούμε και τις ενδεκάδες των δύο ομάδων, δέκα περίπου λεπτά πριν ξεκινήσει η αναμέτρηση.
21:54
Σαχτάρ Ντόνετσκ (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Πιατόφ, Σερνά, Κούτσερ, Ρακίτσκι, Ισμαΐλι, Μαλίσεφ, Στεπανένκο, Μάρλος, Κοβαλένκο, Τάισον, Φερέιρα.
21:54
Στον πάγκο: Κανιμπολότσκι, Γουέλινγκτον, Μπερνάρντ, Σέβτσουκ, Κομπίν, Όρντετς, Εντουάρντο.
21:54
Σεβίλλη (Ουνάι Έμερι): Σοριά, Μαριάνο, Ραμί, Καρίσο, Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Ενζονζί, Βιτόλο, Μπανέγα, Κονοπλιάνκα, Γκαμεϊρό.
21:54
Στον πάγκο: Ρίκο, Κολοτζέτζακ, Κρον-Ντέλι, Ιμπόρα, Κριστόφορο, Κόκε, Γιορέντε.
21:55
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι Σίμον Μαρτσίνιακ από την Πολωνία.
21:57
22:00
Για να φθάσει στα προημιτελικά η Σαχτάρ είχε αποκλείσει κατά σειρά τις Σάλκε, Άντερλεχτ και Μπράγκα.
22:00
Από την μεριά της, η Σεβίλλη άφησε εκτός Μόλντε, Βασιλεία και Μπιλμπάο.
22:02
Οι δύο ομάδες παρέα με τους διαιτητές βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο. Σε 2-3 λεπτά θα έχουμε την έναρξη της αναμέτρησης.
22:03
Να πούμε ότι την ίδια ώρα στην Ισπανία, η Βιγιαρεάλ υποδέχεται τη Λίβερπουλ στον άλλο (πρώτο) ημιτελικό του Europa League.
22:04
1' Έναρξη της αναμέτρησης!
22:09
Αναγνωριστικό το πρώτο πεντάλεπτο στο ματς.
22:10
6' ΓΚΟΛ για τη Σεβίλλη!
22:11
Αντεπίθεση για τη Σεβίλλη, ο Γκαμεϊρό άνοιξε πολύ ωραία στον Βιτόλο, ο οποίος έκανε μια εξαιρετική προσποίηση στον Ρακίτσκι και με ωραίο πλασέ κάτω από τα πόδια του Πιατόφ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
22:16
Προσπαθεί να συνέλθει μετά το γκολ η Σαχτάρ ωστόσο δεν μπορεί να πλησιάσει την περιοχή των Ισπανών.
22:19
Συμπληρώθηκαν δεκαπέντε λεπτά στην αναμέτρηση. Η Σεβίλλη συνεχίζει να προηγείται από το 6' με το γκολ του Βιτόλο.
22:23
18' Πρώτη ευκαιρία για τη Σαχτάρ στο ματς! Μακρινό σουτ του Μάρλος, μπλόκαρε ο Σόρια.
22:23
22:25
Δείτε το γκολ με το οποίο προηγείται η Σεβίλλη.
22:27
23' ΓΚΟΛ για τη Σαχτάρ!
22:28
Πολύ ωραία κάθετη μπαλιά του Ρακίτσκι, η άμυνα της Σεβίλλης κοιμήθηκε και ο Μάρλος με ωραίο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.
22:29
Σαχτάρ-Σεβίλλη 1-1 και πλέον όλα ξεκινάνε από την αρχή!
22:31
27' Κίτρινη κάρτα στον Εσκουδέρο!
22:34
Το γκολ με το οποίο ο Μάρλος ισοφάρισε το σκορ.
22:34
30' Ευκαιρία για τη Σαχτάρ! Σουτ του Μάρλος λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δύο-τρία μέτρα έξω από το αριστερό δοκάρι.
22:38
Έχουν ανέβει μετά το γκολ οι γηπεδούχοι και πιέζουν για την ανατροπή.
22:41
36' ΓΚΟΛ για τη Σαχτάρ!
22:42
Ο Μάρλος έκανε τη σέντρα στο πρώτο δοκάρι, η άμυνα της Σεβίλλης κοιμήθηκε ξανά και ο Στεπανένκο με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-1 και συνολικά την ανατροπή.
22:44
40' Κίτρινη κάρτα στον Καρίσο!
22:45
Το 2-1 της Σαχτάρ Ντόνετσκ.
22:52
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η Σαχτάρ προηγείται 2-1 της Σεβίλλης, χάρις στα τέρματα των Μάρλος και Στεπανένκο, που ανέτρεψαν το γκολ του Βιτόλο από το 6ο λεπτό!
23:07
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
23:10
Στο άλλο παιχνίδι, Βιγιαρεάλ και Λίβερπουλ είναι ισόπαλες χωρίς τέρματα.
23:14
Στο 48' ο Κριχόβιακ αντίκρισε την κίτρινη κάρτα. Την παραλείψαμε αλλά σας την υπενθυμίζουμε τώρα.
23:17
55' Ευκαιρία για τη Σεβίλλη! Σουτ του Καρίσο, ο Πιατόφ δεν υπολογίζει σωστά τη μπάλα αλλά τη διώχνει σε κόρνερ.
23:18
9-3 οι τελικές υπέρ των γηπεδούχων στο 57ο λεπτό!
23:21
59' Αλλαγή για τη Σεβίλλη. Ο Κρον-Ντέλι αντί του Κονοπλιάνκα.
23:22
60' Τρομερό άλμα του Ενζονζί, που παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει λίγο άουτ.
23:23
62' Σουτ του Κρον-Ντέλι, μπλόκαρει ο Πιατόφ.
23:26
65 λεπτά στο ματς! Το 2-1 παραμένει για τους Ουκρανούς που παίζουν πιο κλειστά στην επανάληψη και ψάχνουν το γκολ στην κόντρα.
23:33
Άσχημος τραυματισμός για τον Κρον-Ντέλι στο 70ο λεπτό. Φάνηκε σαν να του κολλάει το πόδι κάτω!
23:34
72' Αλλαγή για τη Σεβίλλη! Ο Κόκε στη θέση του Κρον-Ντέλι.
23:35
Πολύ κρίμα για τον Κρον-Ντέλι, μακάρι να μην έχει τραυματιστεί άσχημα! Στο 59' μπήκε αλλαγή και δεκατρία λεπτά μετά πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.
23:37
75' Ο Γκαμεϊρό με προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο επόπτης σηκώνει τη σημαία και τον υποδεικνύει σε θέση οφσάιντ. Πολύ δύσκολη φάση, ίσως να ήταν λίγο πιο μπροστά ο Γάλλος επιθετικός.
23:39
77' Τεράστια ευκαιρία για τη Σεβίλλη! Τρομερή κάθετη του Μπανέγα, ο Γκαμεϊρό, όμως, δεν καταφέρνει από πλεονεκτική θέση να σκοράρει, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
23:41
80' Ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για τη Σεβίλλη!
23:42
Γύρισμα του Βιτόλο μέσα στην μικρή περιοχή, ο Πιατόφ ήταν εκτός θέσης, αλλά ο Κούτσερ με προβολή έδιωξε σε κόρνερ πριν σκοράρει ο Γκαμεϊρό.
23:42
81' Πέναλτι για τη Σεβίλλη!
23:43
Ο Βιτόλο έκανε την προσποίηση στον Φερέιρα, ο οποίος τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.
23:43
82' ΓΚΟΛ για τη Σεβίλλη. Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκαμεϊρό, που ισοφαρίζει σε 2-2.
23:50
89' Κίτρινη κάρτα στον Μαλίσεφ.
23:53
90' Αλλαγές για τη Σαχτάρ. Εντουάρντο αντί Φερέιρα, Γουέλινγκτον αντί Τάισον, Μπερνάρντ αντί Μάρλος.
23:57
Τέλος στην αναμέτρηση! Σαχτάρ Ντόνετσκ και Σεβίλλη ήρθαν ισόπαλες 2-2, με τους Ισπανούς να παίρνουν προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς.