Λίβερπουλ-Σεβίλλη

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη του τελικού του Europa League, ανάμεσα στη Λίβερπουλ και τη Σεβίλλη.

21:17
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του μεγάλου τελικού του Europa League, ανάμεσα στη Λίβερπουλ και τη Σεβίλλη (21:45)!
21:17
Το ματς διεξάγεται στη Βασιλεία και συγκεκριμένα στο «Saint Jakob Park», το οποίο έχει χωρητικότητα 35 χιλιάδων θέσεων. Οι δύο ομάδες έχουν πάρει από 9 χιλ. εισιτήρια, ωστόσο η Σεβίλλη επέστρεψε 2000, εκ των οποίων τα 1600 πήγαν στα χέρια των οπαδών της Λίβερπουλ.
21:17
Οι φίλοι της Λίβερπουλ έχουν συγκεντρωθεί στην Ελβετία από χθες, έχοντας κατακλείσει τις πλατείες της Βασιλείας.
21:18
Να πούμε ότι η Λίβερπουλ για να φθάσει στον τελικό, πέρασε τον όμιλο με αντιπάλους τις Σιόν, Μπορντό και Ρουμπίν Καζάν, ενώ στη συνέχεια απέκλεισε Άουγκσμπουργκ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Ντόρτμουντ και Βιγιαρεάλ.
21:20
Από την άλλη μεριά, η Σεβίλλη τερμάτισε στην 3η θέση του τετάρτου ομίλου του Champions League πίσω από Σίτι και Γιουβέντους και μπροστά από τη Γκλάντμπαχ. Στο Europa League, απέκλεισε κατά σειρά τις Μόλντε, Βασιλεία, Αθλέτικ Μπιλμπάο και Σαχτάρ Ντόνετσκ.
21:21
Πάμε να δούμε σιγά σιγά και τις ενδεκάδες των δύο ομάδων!
21:21
Ξεκινάμε από την τυπικά γηπεδούχο Λίβερπουλ!
21:21
Λίβερπουλ (Γίργκεν Κλοπ): Μινιολέ, Κλάιν, Κόλο Τουρέ, Λόβρεν, Μορένο, Εμρέ Τσαν, Μίλνερ, Λαλάνα, Φιρμίνο, Κουτίνιο, Στάριτζ.
21:22
Στον πάγκο για τους «Reds»: Γουόρντ, Μπεντέκε, Χέντερσον, Λούκας, Άλεν, Οριγκί, Σκρτελ.
21:22
21:23
Nα δούμε και τους έντεκα για την τυπικά φιλοξενούμενη Σεβίλλη!
21:23
Σεβίλλη (Ουνάι Έμερι): Σόρια, Μαριάνο, Ραμί, Καρίσο, Εσκουδέρο, Ενζονζί, Κριχόβιακ, Κόκε, Μπανέγα, Βιτόλο, Γκαμεϊρό.
21:23
Στον πάγκο για τους Ανδαλουσιανούς: Ρίκο, Κολοτζιέτζακ, Ιμπόρα, Κριστόφορο, Παρέχα, Κονοπλιάνκα, Γιορέντε.
21:23
21:25
Πέραν της σπουδαίας αυτής αναμέτρησης, μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει και η μονομαχία των δύο προπονητών. Του Γίργκεν Κλόπ και του Ουνάι Έμερι. Δύο σπουδαίοι τεχνικοί, με μεγάλη εμπειρία και με το δικό του στυλ ο καθένας!
21:27
21:27
Οι περισσότεροι από τους οπαδούς της Λίβερπουλ έχουν πάρει ήδη τις θέσεις τους!
21:29
Να πούμε δυο λόγια και για τα πρώτα «βιολιά» των δύο ομάδων! Πρώτος σκόρερ της Λίβερπουλ ο Άνταμ Λαλάνα με τρία τέρματα (έχουν σκοράρει πολλοί παίκτες της ομάδας), ενώ από την άλλη, στην κορυφή της σχετικής λίστας της Σεβίλλης, βρίσκεται ο Κέβιν Γκαμεϊρό με 7 γκολ!
21:32
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο ζάμπλουτος Σουηδός επιχειρηματίας, Γιόνας Έρικσον.
21:34
Βοηθοί του είναι οι -επίσης Σουηδοί- Ματίας Κλασένιους, Ντάνιελ Γουόμαρκ και τέταρτος ο Νορβηγός, Σβάιν Όντβαρ Μοέν. Επιπρόσθετοι βοηθοί οι Στέφαν Γιοχάνεσον (Σουηδία), Μάρκους Στρομπέργκασον (Σουηδία).
21:37
Δυστυχώς, δεν έλειψαν ούτε και τα επεισόδια από τον τελικό, αφού αρκετή ώρα πριν την έναρξή του, οι οπαδοί της Λίβερπουλ και της Σεβίλλης ήρθαν στα χέρια σε ένα μέρος της κερκίδας.
21:37
21:40
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο, μαζί με την πεντάδα των διαιτητών!
21:42
Σε πολύ λίγα λεπτά θα έχουμε και την έναρξη της αναμέτρησης! Γεμάτο το γήπεδο, πολύ ωραία η ατμόσφαιρα (έχουν ηρεμήσει τα πνεύματα)!
21:42
Αξίζει να σημειωθεί, επίσης, πως στο ματς θα υπάρχει και το λεγόμενο "Goal Line Technology". Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιείται σε τελικό ευρωπαϊκού Κυπέλλου!
21:44
1' Έναρξη της αναμέτρησης!
21:46
Δύο φάουλ σε πολύ σύντομο διάστημα έχει κάνει ο Εμρέ Τσαν, ωστόσο ο διαιτητής δεν θα τον τιμωρήσει με κάποια κάρτα. Παρατηρήσεις στον Γερμανό χαφ από τον Έρικσον!
21:49
Τίποτα το ιδιαίτερο στο πρώτο πεντάλεπτο. Η Σεβίλλη έχει περισσότερο την κατοχή της μπάλας, με τη Λίβερπουλ να παίζει «σφιχτά».
21:52
8' Πρώτη ευκαιρία στο ματς, για τη Λίβερπουλ! Παράλληλη πάσα του Κλάιν, ο Τσαν σουτάρει με τη μία αλλά ο Σόρια πέφτει και διώχνει τη μπάλα.
21:55
11' Ευκαιρία για τη Λίβερπουλ!
21:55
Σέντρα του Κλάιν, ο Στάριτζ έκανε την κεφαλιά που είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα αλλά ο Καρίσο έδιωξε τη μπάλα!
21:57
13' Ο Φιρμίνο προσπάθησε να περάσει τον Καρίσο μέσα στην περιοχή, ο αμυντικός της Σεβίλλης έβαλε το χέρι του και έκοψε τη μπάλα αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζεται»! Λανθασμένη απόφαση, υπήρξε παράβαση και πέναλτι!
22:04
20 λεπτά στην αναμέτρηση, παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Σεβίλλη!
22:06
Καλύτερη η Λίβερπουλ προς το παρόν, είχε δύο καλές στιγμές στο ματς και ένα πέναλτι που δεν της δόθηκε.
22:08
25' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ!
22:09
Καταπληκτική μπαλιά του Λαλάνα στην πλάτη της άμυνας, ο Στάριτζ βγήκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά το πλασέ του με το δεξί, έδιωξε με το γόνατο ο Σόρια!
22:12
27' Ο Λαλάνα έκανε... τσαφ στην προσπάθειά του να γυρίσει τη μπάλα και ο Ραμί βρήκε τη μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή, αλλά ο Έρικσον έδωσε άουτ! Μπορούσε να δοθεί πέναλτι και σε αυτή την περίπτωση, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε και πάλι «παίζεται».
22:14
30' Κίτρινη κάρτα στον Λόβρεν για μαρκάρισμα στον Γκαμεϊρό. Σωστή απόφαση!
22:15
32' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σεβίλλη!
22:16
Σύγχυση στα καρέ της Λίβερπουλ, ο Γκαμεϊρό έκανε το ψαλιδάκι αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μινιολέ. Πρώτη τελική για τους Ισπανούς.
22:18
35' ΓΚΟΛ για τη Λίβερπουλ!
22:19
Ωραία επίθεση της Λίβερπουλ, ο Κουτίνιο άνοιξε για τον Στάριτζ, ο οποίος από θέση μέσα αριστερά στην περιοχή και διαγώνια, πιάνει ένα απίστευτο σουτ με το εξωτερικό και στέλνει τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Σόρια!
22:20
Απίστευτο γκολ από τον Στάριτζ, που σε αυτή τη φάση δείχνει την κλάση του! Εκπληκτικό το γκολ, απλά!
22:21
Έχουν ανάψει καπνογόνα οι φίλοι της Λίβερπουλ, που κάνουν... πάρτι στην κερκίδα!
22:24
39' Ο Λόβρεν έπιασε την κεφαλιά από το κόρνερ του Μίλνερ, ο Στάριτζ έκανε την προβολή, δεν βρήκε τη μπάλα, η οποία κατέληξε στα δίχτυα αλλά ο επόπτης σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ! Σωστή απόφαση!
22:25
Τα έχουν χαμένα οι παίκτες της Σεβίλλης, δεν μπορούν να διώξουν τη μπάλα, να αλλάξουν δεύτερη πάσα, τίποτα πραγματικά!
22:27
40' Ο Στάριτζ προσπαθεί να βρει τον Φιρμίνο μέσα στην περιοχή, ο Ραμί βρίσκει τη μπάλα με το χέρι αλλά ο διαιτητής δείχνει για τρίτη φορά στο παιχνίδι «παίζεται»! Και σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσε ο Έρικσον να δείξει την άσπρη βούλα, αν και αυτή τη φορά ο αμυντικός της Σεβίλλης δεν έχει πρόθεση!
22:29
45' Μεγάλη ευκαιρία γα τη Λίβερπουλ!
22:29
Παράλληλη σέντρα του Κλάιν με την εστία, ο Στάριτζ κάνει την προβολή αλλά βρίσκει ελάχιστα τη μπάλα και δεν μπορεί να τη σπρώξει στα δίχτυα.
22:29
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις!
22:31
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Η Λίβερπουλ προηγείται 1-0 της Σεβίλλης χάρις στο πανέμορφο γκολ του Στάριτζ από το 35ο λεπτό! Πολύ ανώτερη η Λίβερπουλ, που είχε ευκαιρίες να πετύχει κι άλλα τέρματα, ενώ θα μπορούσαν να της έχουν δοθεί δύο πέναλτι.
22:41
22:41
Δείτε το εκπληκτικό γκολ του Στάριτζ!
22:46
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
22:47
46' ΓΚΟΛ για τη Σεβίλλη!
22:48
Κακή απομάκρυνση του Μορένο με το κεφάλι, ο Μαριάνο παίρνει τη μπάλα περνάει τον Μορένο μέσα στην περιοχή και γυρίζει την κατάλληλη στιγμή στον Γκαμεϊρό που σε κενή εστία δεν αστοχεί!
22:48
Πλέον το ματς ξεκινάει και πάλι από την αρχή!
22:49
48' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σεβίλλη!
22:50
Ο Γκαμεϊρό φεύγει στην πλάτη της άμυνας της Λίβερπουλ, αλλά ο Κόλο Τουρέ κάνει το... σπριντ της ζωής του και με εκπληκτικό τάκλιν κόβει τον Γάλλο φορ πριν «εκτελέσει» τον Μινιολέ!
22:57
56' Κίτρινη κάρτα στον Βιτόλο για τράβηγμα στον Λαλάνα. Σωστή απόφαση!
22:58
57' Κίτρινη κάρτα στον Μπανέγα για μαρκάρισμα στον Τουρέ. Σωστή απόφαση!
23:01
60' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σεβίλλη!
23:02
Ο Γκαμεϊρό βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή της Λίβερπουλ, έκανε το μονοκόμματο σουτ αλλά ο Μινιολέ έδιωξε σωτήρια με τα πόδια!
23:05
64' ΓΚΟΛ για τη Σεβίλλη!
23:06
Ο Βιτόλο τσιμπάει τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Λόβρεν, η μπάλα στρώνεται στον Κόκε, ο οποίος με μονοκόμματο πλασέ έξω από την περιοχή νικάει τον Μινιολέ και φέρνει «τούμπα» το ματς! 2-1 η Σεβίλλη!
23:09
Απίστευτος τελικός, με έντονο κοντράστ συναισθημάτων και τρία πολύ όμορφα γκολ!
23:10
69' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ! Οριγκί αντί Φιρμίνο.
23:11
70' ΓΚΟΛ για τη Σεβίλλη!
23:12
Η μπάλα μετά από... καραμπόλες φτάνει στον Κόκε, ο οποίος με πλασέ έκανε το 3-1 με πλασέ μέσα από την περιοχή
23:14
Ο Κόκε ήταν εκτεθειμένος αλλά η μπάλα έφθασε σε αυτόν από αντίπαλο, οπότε ο Έρικσον σωστά μέτρησε το γκολ.
23:14
73' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Άλεν αντί του Λαλάνα!
23:14
Πολύ δύσκολα τα πράγματα πλέον για τη Λίβερπουλ που θέλει δύο γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση!
23:19
77' Αλλαγή για τη Σεβίλλη! Κολοτζέτζακ αντί Ραμί!
23:21
80' Ευκαιρία για τη Λίβερπουλ. Σουτ του Κουτίνιο, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
23:25
84' Μακρινό σουτ του Στάριτζ, μπλόκαρε ο Σόρια!
23:26
Πέντε λεπτά ακόμη μέχρι τη συμπλήρωση των 90'! Δεν δείχνει να μπορεί να αντιδράσει η Λίβερπουλ!
23:30
89' Αλλαγή για τη Σεβίλλη. Ο Ιμπόρα αντί του Γκαμεϊρό.