Καλησπέρα από το ΟΑΚΑ. Εδώ στις 20.30 η ΑΕΚ υποδέχεται τον Πανιώνιο.
19:20
Πρόκειται για εξ αναβολής αναβολής αναμέτρηση των δύο ομάδων για την 2η αγωνιστική των πλέι-οφ της Σούπερ Λίγκας.
19:21
Το συγκεκριμένο ματς είχε... πάει πίσω στο πρόγραμμα του μίνι-πρωταθλήματος λόγω του τελικού Κυπέλλου της Ένωσης κόντρα στον Ολυμπιακό.
19:24
Απόψε θα πραγματοποιηθεί και η μίνι-φιέστα των κιτρινόμαυρων για την κατάκτηση του Κυπέλλου. Περίπου στις 20.10 εκτιμάται πως θα βγουν στον αγωνιστικό χώρο οι Κυπελλούχοι για να αποθεωθούν και εντός αγωνιστικού χώρου από τους οπαδούς τους, οι οποίοι δεν είχαν την ευκαιρία να βρίσκονται στο Ολυμπιακό Στάδιο την περασμένη Τρίτη.
19:26
Πάμε να δούμε την βαθμολογία των πλέι-οφ: 1.ΠΑΟΚ 4 / 2.Παναθηναϊκός 4 / 3. ΑΕΚ 2 / 4.Πανιώνιος 1
19:27
Οι πράσινοι και ο δικέφαλος του Βορρά έχουν ματς περισσότερο.
19:29
Για ζέσταμα βγήκε ήδη ο Γιάννης Ανέστης, ο οποίος αποθεώθηκε από τον κόσμο που βρίσκεται στις κερκίδες.
19:34
19:45
Η ΑΕΚ βγήκε για ζέσταμα και αποθεώθηκε από τον κόσμο, που βρίσκεται αυτή την στιγμή στο γήπεδο. Περίπου 5-6.000 αυτή την ώρα, με την προσέλευση να συνεχίζεται.
19:46
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
19:47
ΑΕΚ (Νίκος Παναγιωτάρας): Ανέστης, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Πλατέλλας, Αραβίδης, Τζεμπούρ
19:47
Στον πάγκο: Μπαρόχα, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Κορδέρο, Τζανετόπουλος, Μπουονανότε, Πέκχαρτ
19:47
19:47
Πανιώνιος (Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Χαλκιαδάκης, Μπακασέτας, Μασούρας, Ανσαριφάρντ
19:48
19:48
Στον πάγκο: Γιαννιώτης, Αργυρόπουλος, Καραμάνος, Πατσατζόγλου, Μπαργκάν, Καθάριος, Βιγιάλμπα
19:48
Διαιτητής: Μάριος Λαμπρόπουλος
20:00
20:00
Το ΟΑΚΑ μισή ώρα πριν την έναρξη της αναμέτρησης με τον Πανιώνιο.
20:01
Αυτή την στιγμή ανακοινώθηκε από τα μεγάφωνα του γηπέδου πως σε λίγη ώρα θα πραγματοποιηθεί η μίνι-φιέστα για το Κύπελλο. Παράκληση στους φίλους της ΑΕΚ να παραμείνουν στις θέσεις τους.
20:02
Εργαζόμενοι ΟΑΚΑ: «Οι δεσμεύσεις της κυβέρνησης δεν μετρούσαν μπροστά στις εντολές των δανειστών». Διαβάστε περισσότερα εδώ!
20:04
Υπενθυμίζεται πως στον πάγκο της ΑΕΚ σήμερα θα καθίσει ο Νίκος Παναγιωτάρας, αφού ο Στέλιος Μανωλάς ταλαιπωρείται από υπερκόπωση.
20:09
Από λεπτό σε λεπτό θα μπει η ΑΕΚ στο γήπεδο με το Κύπελλο Ελλάδας.
20:21
Τον γύρο του θριάμβου με το Κύπελλο Ελλάδας ανά χείρας κάνουν αυτή τη στιγμή οι παίκτες της ΑΕΚ και αποθεώνονται από τους οπαδούς της ομάδας! Πάνω από 15 χιλιάδες ο κόσμος αυτή τη στιγμή στο ΟΑΚΑ!
20:25
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο! Σε πολύ λίγα λεπτά θα έχουμε σέντρα στην αναμέτρηση.
20:27
20:28
1' Έναρξη της αναμέτρησης
20:31
20:35
6' Συμπαθητικός ρυθμός στο ξεκίνημα. Δεν υπάρχει όμως κάποια ευκαιρία μέχρι στιγμής.
20:39
10' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Εξαιρετική κεφαλιά του Αραβίδη, έπειτα από σέντρα του Ντίντακ, αλλά και τρομερή επέμβαση του Διούδη, που διώχνει σε κόρνερ.
20:41
13' Πιέζει η ΑΕΚ. Παράλληλη σέντρα του Αραβίδη, ο Διούδης διώχνει.
20:46
17' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Κακό διώξιμο του Ανέστη έπειτα από φάουλ, η μπάλα φτάνει στον Οικονόμου, που πλασάρει απελπιστικά άουτ.
20:49
20' Νέα φάση για τον Πανιώνιο. Ατομική ενέργεια και σουτ του Μπακασέτα με το αριστερό, ο Ανέστης διώχνει.
20:52
24' Κίτρινη κάρτα στον Μασούρα για φάουλ στον Σιμόες.
20:55
27' Μεγάλη φάση για τον Πανιώνιο. Μακρινό σουτ του Ανσαριφάρντ, η μπάλα παίρνει φάλτσα και ο Ανέστης διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
20:59
31' 66-34% η κατοχή υπέρ της ΑΕΚ.
21:02
33' Κίτρινη κάρτα στον Σιώπη για φάουλ στον Μάνταλο.
21:03
35΄ Κίτρινη κάρτα στον Τζεμπούρ για φάουλ στον Ρισβάνη, αυστηρή απόφαση από τον Λαμπρόπουλος αφού ο Αλγερινός βρισκόταν σε προσπάθεια για γκολ.
21:04
36' Μετά από αρκετή ώρα η ΑΕΚ αρχίζει και πιέζει ξανά.
21:06
37' Από μία κίτρινη κάρτα σε Γιόχανσον και Βλάχο, για τραβήγματα μέσα στην περιοχή πριν την εκτέλεση κόρνερ.
21:07
38' Σουτ του Χαλκιαδάκη έπειτα από αντεπίθεση του Πανιώνιου, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
21:13
44' Χωρίς ρυθμό τα τελευταία λεπτά στο παιχνίδι.
21:15
45' Κεφαλιά του Άρθο έπειτα από κόρνερ, η μπάλα άουτ.
21:18
Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ! ΑΕΚ-Πανιώνιος 0-0
21:20
Ο Πανιώνιος στάθηκε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο μέρος, κάνοντας δύσκολη τη ζωή των ποδοσφαιριστών της Ένωσης. Μάλιστα, είχε και δύο καλές ευκαιρίες, η μια ήταν με τον Μπακασέτα (20') και η άλλη με τον Ανσαριφάρντ (27'). Από την άλλη η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Αραβίδη, αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια, πιέζοντας κατά διαστήματα.
21:32
Επέστρεψε στο γήπεδο χωρίς αλλαγές η ΑΕΚ.
21:33
Με τους ίδιους 11 συνεχίζει και ο Πανιώνιος
21:34
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
21:36
47' Τελική για τον Πανιώνιο. Σέντρα του Μασούρα, κεφαλιά του Ανσαριφάρντ η μπάλα άουτ.
21:40
52' Έχουν μπει πιο ανοιχτά οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα
21:41
53' Γύρισμα του Πλατέλλα, ο Βλάχος προλαβαίνει τον Αραβίδη.
21:42
53' Φάση για την ΑΕΚ. Σουτ του Πλατέλλα μέσα από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.
21:45
56' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Ντίντακ, ο Πλατέλλας πήρε την κεφαλιά αλλά ο Διούδης έδιωξε. Στη συνέχεια της φάσης, ο Μάνταλος βρίσκει τον Αραβίδη στο δεύτερο δοκάρι που δεν μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου.
21:45
57' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!
21:49
Σέντρα του Πλατέλλα από τα δεξιά, ο Γιόχανσον έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Μάνταλος από πλεονεκτική θέση νίκησε τον Διούδη, κάνοντας το 1-0 για τους «κιτρινόμαυρους».
21:52
61' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Καραμάνος αντί Κόρμπου.
21:52
* Στη φάση πριν το γκολ, ο Λαμπρόπουλος δεν βλέπει πέναλτι στον Μάνταλο έπειτα από τάκλιν του Σιώπη, που είχε και κάρτα.
21:53
65' Δεύτερη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Μπαργκάν αντί Μασούρα.
21:55
67' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Κακή αντίδραση της άμυνας της ΑΕΚ, αλλά ο Ανσαριφάρντ σουτάρει από το ύψος του πέναλτι πολύ ψηλά!
21:59
70' Ο Βλάχος πέρασε πολύ ωραία τον Ντίντακ, έκοψε τη μπάλα στα όρια της περιοχής στον Χαλκιαδάκη, που έκανε το σουτ αλλά ο Σιμόες με αυτοθυσία έκοψε τη μπάλα!
21:59
71' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κορδέρο αντί του Αραβίδη, που γνωρίζει την αποθέωση από τους φίλους της Ένωσης.
22:01
72' Ο Κορδέρο σούταρε έξω από την περιοχή, ο Ρισβάνης έκανε το τάκλιν και με το απλωμένο του χέρι βρήκε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και σταμάτησε την πορεία της. Ήταν πέναλτι, «παίζετε» έδειξε ο διαιτητής Λαμπρόπουλος.
22:04
75' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γιόχανσον εκμεταλλεύθηκε το τραγικό λάθος του Τασουλή, έφυγε στην αντεπίθεση και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Τζιμπούρ, ο οποίος προσπάθησε να σκάψει τη μπάλα αλλά ο Διούδης έδιωξε.
22:09
80 λεπτά στο ματς, η ΑΕΚ συνεχίζει να προηγείται 1-0 του Πανιωνίου από το 57' χάρις στο γκολ του Πέτρου Μάνταλου.
22:09
81' Δυνατό σουτ του Πλατέλλα έξω από την περιοχή, έδιωξε ο Διούδης.
22:12
84' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πέκχαρτ αντί του Τζιμπούρ, που παίρνει και αυτός το «ζεστό» χειροκρότημα από την κερκίδα!
22:13
85' Ο Γκάλο βρήκε το χώρο, μπήκε στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά ο Διούδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
22:15
86' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Πολύ δυνατό σουτ του Μπακασέτα, ο Ανέστης παρότι είχε πολλά σώματα μπροστά του, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Μεγάλη επέμβαση από τον Έλληνα πορτιέρε που κρατάει το μηδέν σε αυτή τη φάση.
22:17
88' Καταπληκτική μπαλιά του Ανσαριφάρντ στον Βλάχο που έβγαινε μόνος του απέναντι από τον Ανέστη αλλά έχασε το κοντρόλ.
22:17
89' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Καθάριος αντί Σιώπη.
22:19
90' Κακό διώξιμο του Διούδη, ο Πέκαχαρτ επωφελείται και πέφτει στην περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου δεν έχει κάνει παράβαση.
22:19
90'+1' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τζανετόπουλος αντί του Πλατέλλα.
22:20
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις. Αυτή τη στιγμή διανύουμε το δεύτερο λεπτό.
22:23
Τέλος στην αναμέτρηση! Η ΑΕΚ γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο την φιέστα της για την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας, αφού επικράτησε 1-0 του Πανιωνίου, χάρις στο γκολ του Μάνταλου στο 57'. Με αυτή τη νίκη της η Ένωση ανέβηκε πρώτη στην βαθμολογία των πλέι οφ με 5 βαθμούς.