Αυτή την ώρα, ο ΠΑΟΚ έχει 10 βαθμούς, η ΑΕΚ 8, ο Παναθηναϊκός 7 και ο Πανιώνιος 1.
Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Στιλ, Χουχούμης, Μαρινάκης, Μολέδο, Κουτρουμπής, Ζέκα, Αμπέντ, Εβαντζελίστα, Βλαχοδήμος, Λέτο, Πέτριτς
Πανιώνιος (Ουζουνίδης): Γιαννιώτης, Τασουλής, Οικονόμου, Κόρμπος, Χαλκιαδάκης, Μπαργκάν, Μασούρας, Σιώπης, Βλάχος, Ρισβάνης, Καθάριος.
Στον πάγκο του Παναθηναϊκού: Koτσόλης, Κλωναρίδης, Μπουμάλ, Μέστο, Καλτσάς, Στάϊκος, Μαμούτε.
Στον πάγκο του Πανιωνίου: Παπαδόπουλος, Πατσατζόγλου, Μπλέτσας, Αργυρόπουλος, Ποζατζίδης, Πινιώτης, Βιγιάλμπα.
17:59
Το σημερινό θα είναι το προτελευταίο παιχνίδι στην καριέρα του Πέτριτς και τελευταίο στη Λεωφόρο. Χθες ο Κροάτης φορ ανακοίνωσε -σε ηλικία 35 ετών- την απόσυρσή του από την ενεργό δράση.
18:01
Υπενθυμίζεται πως για τον Παναθηναϊκό εκτός είναι (για διάφορους λόγους) οι Μπεργκ, Βιγιαφάνιες, Ταυλαρίδης, Λουντ, Πράνιτς, Τελάντερ, Εσιέν, Σάντσεθ, ενώ στον πάγκο έμεινε ο Μέστο, με τον Νάνο να «κόβεται» από την 18άδα, με αποτέλεσμα δύο Ελληνόπουλα (Μαρινάκης-Χουχούμης) να έχουν τοποθετηθεί από τον Στραματσόνι στα άκρα της άμυνας.
18:05
Προβλήματα έχει και ο Πανιώνιος. Εκτός είναι οι τραυματίες Ανσαριφάντ, Καραμάνος, ο "τιμωρημένος" από τη διοίκηση Μπακασέτα και ο Διούδης για λόγους ξεκούρασης.
18:06
Οι Νεοσμυρνιώτες ψάχνουν ένα μικρό θαύμα για να αποφύγουν την τελευταία θέση. Θέλουν το 2x2 (σήμερα με ΠΑΟ και την άλλη αγωνιστική με ΑΕΚ) και παράλληλα το τριφύλλι να χάσει από τον ΠΑΟΚ στο νήμα.
18:07
Μόλις τώρα ο πρόεδρος της ΠΑΕ Παναθηναϊκός, Γιάννης Αλαφούζος βράβευσε τον Μλάντεν Πέτριτς για την προσφορά του στην ομάδα.
18:16
Σέντρα στο παιχνίδι της Λεωφόρου
18:19
3' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο
18:20
Ο Χουχούμης έκανε το λάθος, ο Χαλκιαδάκης έγινε κάτοχος της μπάλας, βγήκε σε θέση τετ-α-τετ από πλάγια θέση, έκανε το σουτ, αλλά ο Μολέδο διώχνει, προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή
18:20
4' Απαντάει με μεγάλη ευκαιρία και ο Παναθηναϊκός
18:22
Ο Γιαννιώτης προλαβαίνει τελευταία στιγμή, προτού σουτάρει ο Αμπέντ, ο Λέτο γίνεται κάτοχος της μπάλας, κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή (με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου), αλλά παρεμβαίνει πόδι αμυνόμενου των φιλοξενούμενων (κι ενώ η μπάλα κατευθυνόταν στην εστία) και διατηρείται το 0-0.
18:24
9' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Λέτο στόπαρε ωραία την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, γύρισε, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα απ' το κάθετο δοκάρι του Γιαννιώτη
18:26
10΄ Ο Καθάριος συγκλίνει από τα δεξιά, αλλά το σουτ του με το αριστερό είναι πολύ αδύναμο και μπλοκάρει εύκολα ο Στιλ
18:28
18:31
Έχει την υπεροχή ο Παναθηναϊκός, θέλει να οργανώσει καλά το παιχνίδι του και να βρει διαδρόμους.
18:33
18' Ωραία κίνηση και ελιγμός του Μαρινάκη από τα δεξιά, ξεπερνάει τον αντίπαλό του, αλλά η σέντρα του δεν είναι καλή και κόβεται από την άμυνα του Πανιωνίου.
18:34
18' Πέτριτς και Λέτο πήγαν να βγουν στην αντεπίθεση, ο Κροάτης είδε την κίνηση του Αργεντινού, αλλά η πάσα του στον κενό χώρο δεν ήταν η καλύτερη δυνατή και "χάθηκε" η ευκαιρία για απειλή
18:36
20΄Φάση για τον Παναθηναϊκό. Ωραία συνεργασία των πρασίνων, με τον Χουχούμη να βρίσκει με βαθιά μπαλιά τον Πέτριτς, αυτός έστρωσε στον Αμπέντ, ο οποίος έπιασε δυνατό σουτ, αλλά ο Γιαννιώτης το έβγαλε με δυσκολία!
18:37
22' Σουτ του Λέτο, μπλοκάρει σχετικά εύκολα ο Γιαννιώτης. Παραμένει το 0-0 στη Λεωφόρο.
18:38
18:40
24' Φάση με τον Λέτο για τον Παναθηναϊκό Ο Αργεντινός γύρισε υπέροχα το σώμα του κόντρα στον Ρισβάνη, αλλά το σουτ του δεν ήταν το καλύτερο δυνατό -απ' το ύψος της περιοχής- και η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ
18:43
27' Κίτρινη κάρτα στον Καθάριο που... πήγε να ζητήσει τον λόγο από τον Εβαντζελίστα, μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Βραζιλιάνου χαφ
18:44
Οι άνθρωποι του τριφυλλιού διαμαρτυρήθηκαν έντονα για κόκκινη στον παίκτη του Πανιωνίου, επειδή έκανε κίνηση για κουτουλιά στον Εβαντζελίστα. Έπρεπε να αποβληθεί ο Καθάριος για την ενέργειά του.
18:46
Ο Παναθηναϊκός δείχνει να τα περιμένει όλα από κάποια έμπνευση του Λέτο. Υπάρχει "θέμα" ομοιογένειας, άλλωστε μιλάμε για μια ενδεκάδα με πολλές αλλαγές.
18:49
33' Σουτ του Πέτριτς υπό δύσκολες προϋποθέσεις και μέσα από την περιοχή του Πανιωνίου, φεύγει άουτ η μπάλα
18:53
37' Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη για σκληρό φάουλ πάνω στον Λέτο. Κιτρινίστηκε και ο Αργεντινός επειδή διαμαρτυρήθηκε
18:54
Χωρίς φάσεις στα τελευταία λεπτά και με χειρότερο τέμπο στο ματς που έχει «χαλάσει» σε σχέση με το πρώτο 20λεπτο.
18:57
41' Αναγκαστική αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Ρισβάνης τραυματίστηκε και δεν μπορεί να συνεχίσει, με τον Πατσατζόγλου να παίρνει τη θέση του.
18:59
43' Εκτέλεση κόρνερ για το τριφύλλι, η μπάλα περνάει από όλους, φτάνει στον Πέτριτς στο δεύτερο δοκάρι, αλλά δεν το... περίμενε και δεν κατάφερε ν' απειλήσει την εστία του Πανιωνίου
19:00
44' Δυνατό σουτ από πολύ μακριά του Βλαχοδήμου, φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Γιαννιώτη η μπάλα
19:02
45+1' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο
19:03
Την ώρα που οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν σχεδόν όλοι κοντά στην περιοχή του Πανιωνίου, έγινε το γέμισμα για τον Μπαργκάν, ο Κουτρουμπής έκανε λάθος εκτίμηση και δεν μπόρεσε να διώξει, ο Στιλ έκανε εξίσου κακή έξοδο, με τον φορ των φιλοξενούμενων να θέλει να πλασάρει σε κενή εστία, αλλά τελευταία επενέβη ο Μολέδο και έσωσε την κατάσταση.
19:04
Ημίχρονο στη Λεωφόρο. Στο 0-0 οι δύο ομάδες Έπεσε ο ρυθμός μετά το 20-25', με τον Παναθηναϊκό να προβληματίζει αρκετά, να μην έχει χημεία και ουσιαστικά τον Λέτο να είναι η μοναδική πηγή κινδύνου. Είχε 2-3 καλές στιγμές και ο Πανιώνιος, αλλά ο Μολέδο δεν επέτρεψε το γκολ. Δεν έδειξε κόκκινη στον Καθάριο ο Κύζας στο 27'.
19:21
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τις ίδιες ενδεκάδες οι δύο ομάδες.
19:23
48' Επικίνδυνη στιγμή για την εστία του Παναθηναϊκού. Από τα αριστερά ο Καθάριος έκανε κάτι σαν σέντρα-σουτ, με τον Χαλκιαδάκη να μην μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας κι εν τέλει τον Στιλ να μπλοκάρει
19:24
49' Φάση για τον Παναθηναϊκό. Ο Πέτριτς μάχεται για την κατοχή της μπάλας, την κάνει δική του, πιάνει το διαγώνιο σουτ, αλλά δεν βρίσκει στόχο
19:25
50' Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό
19:25
Ωραία σέντρα του Βλαχοδήμου από τα αριστερά, ο Λέτο είναι μόνος του και σε απόσταση 2-3 μέτρων, αλλά πιάνει εντελώς λάθος την κεφαλιά και χάνει την ευκαιρία να σκοράρει
19:30
56' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βλαχοδήμου, φεύγει ψηλά άουτ η μπάλα. "Τούβλο" έπιασε ο Έλληνας εξτρέμ
19:33
58' Πιέζει περισσότερο σε σχέση με το πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός. Έχει μπει πιο "ενεργά" στο ματς ο Πέτριτς. Σε κακή μέρα οι Βλαχοδήμος, Εβαντζελίστα, μέτριος και ο Αμπέντ
19:33
59' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Βγαίνει ο Βλαχοδήμος (που δεν άρπαξε την ευκαιρία), μπαίνει ο Κλωναρίδης
19:36
61' Σουτ του Λέτο μέσα από την περιοχή του Πανιωνίου, άουτ δίνει ο Κύζας, αν και ήταν καθαρό κόρνερ
19:37
63' Έξω ο Μαρινάκης, μέσα ο Μέστο για το τριφύλλι
19:39
Οι οργανωμένοι του Παναθηναϊκού έχουν στήσει ένα μίνι πάρτι στις εξέδρες, λόγω του ότι απόψε είναι το τελευταίο εντός έδρας ματς της σεζόν. Πάντα στο 0-0 στη Λεωφόρο βέβαια..
19:42
68' Σουτ από μακριά του Ζέκα, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Γιαννιώτης, που προς στιγμήν έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του
19:47
Στο τελευταίο 20λεπτο στη Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός ψάχνει το γκολ για να μείνει όρθιος στο κυνήγι του Champions League, ο Πανιώνιος αμύνεται και έχει στην άκρη του μυαλού του πιθανό αιφνιδιασμό
19:47
73' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Βγαίνει ο Αμπέντ, μπαίνει ο Μπουμάλ
19:48
19:49
74' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Αργυρόπουλος παίρνει τη θέση του Μπαργκάν
19:52
Αρκετές λάθος πάσες στα τελευταία λεπτά απ' τους παίκτες του Παναθηναϊκού, που δεν μπορούν να απειλήσουν την εστία του Πανιωνίου
19:52
78' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ, 1-0
19:54
Ο Κλωναρίδης γυρίζει ωραία στον Πέτριτς, ο Κροάτης κάνει σέντρα-σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Λέτο βρίσκεται στην μικρή περιοχή, γίνεται κάτοχος της μπάλας (καλύπτεται από την άμυνα του Πανιωνίου) και από κοντά εκτελεί τον Γιαννιώτη για το 1-0!
20:00
85' Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό. Εντυπωσιακό σουτ του Πέτριτς που γύρισε το σώμα του, ο Γιαννιώτης όμως εντυπωσιακά το βγάζει!
20:02
88' Κίτρινη κάρτα στον Χουχούμη που θέλησε να σταματήσει και τον αιφνιδιασμό που επιχειρούσε να βγάλει ο Πανιώνιος
20:03
20:05
90' Κιτρινίστηκε και ο Κλωναρίδης, που σταμάτησε αντικανονικά τον Κόρμπο. Τέσσερα τα λεπτά του έξτρα χρόνου
20:09
Λήξη του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Πανιωνίου και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για έξοδο στα προκριματικά του Champions League. Και μαθηματικά τέταρτος ο Πανιώνιος στα πλέι οφ, που παίρνει το «χειρότερο» εισιτήριο για το Europa. Σκόρερ της αναμέτρησης ο κορυφαίος του τριφυλλιού, Σεμπάστιαν Λέτο.