Παρακολουθήστε live από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ελβετία και την Πολωνία για τη φάση των «16» του Euro.

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ελβετία και την Πολωνία για τη φάση των «16» του Euro.
15:42
H Ελβετία βρέθηκε στον πρώτο όμιλο του Euro μαζί με την οικοδέσποινα Γαλλία και τις Ρουμανία και Αλβανία.
15:43
Η Ελβετία επικράτησε 1-0 της Αλβανίας, ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Ρουμανία και 0-0 με την Αλβανία, περνώντας ως 2η στην επόμενη φάση, πίσω από τη Γαλλία.
15:44
Από την άλλη μεριά, η Πολωνία βρέθηκε στον τρίτο όμιλο μαζί με Γερμανία, Β. Ιρλανδία και Ουκρανία.
15:45
Οι Πολωνοί επικράτησαν 1-0 της Β. Ιρλανδίας, ήρθαν ισόπαλοι 0-0 με τη Γερμανία και κέρδισε 1-0 την Ουκρανία. Πέρασαν ως δεύτερη με 7 βαθμούς, ισοβαθμώντας με τη Γερμανία, ενώ και η Β. Ιρλανδία προκρίθηκε ως μια από τις καλύτερες τρίτες.
15:46
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
15:47
Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς, 4-2-3-1): Ζόμερ, Λιχτστάινερ, Σεφέροβιτς, Τσάκα, Μπεχράμι, Ροντρίγκες, Τζεμαϊλί, Μεχμέντι, Ντζουρού, Σερ, Σακίρι
15:48
Πολωνία (Άνταμ Ναβάλκα, 4-4-2): Φαμπιάνσκι, Παζντάν, Γεντρέιτσικ, Μαζίνσκι, Μίλικ, Λεβαντόφσκι, Κριχόβιακ, Γκροζίτσκι, Γκλικ, Μπλαστσικόφσκι, Πίστσεκ
15:49
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Μαρκ Κλάτενμπεργκ (Αγγλία).
15:49
Το ματς διεξάγεται στο «Stade Geoffroy Guichard» της Σεντ Εντιέν.
15:54
Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο παρέα με τη διαιτητική πεντάδα.
15:55
Άρχισε και η ανάκρουση των ύμνων. Πρώτα αυτός της Πολωνίας, μετά αυτός της Ελβετίας.
15:58
Ο Λεβαντόφσκι έχει να σκοράρει σε Euro 523 λεπτά. Τελευταίο του τέρμα κόντρα στην Εθνική Ελλάδος, στην πρεμιέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2012.
15:58
Αξίζει να σημειωθεί πως τέταρτος διαιτητής στην αναμέτρηση είναι ο Τάσος Σιδηρόπουλος.
15:59
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
16:00
1' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Πολωνία!
16:01
Τραγικό γύρισμα του Ντζουρού, ο Λεβαντόφσκι προσπαθεί να επωφεληθεί αλλά ο Ζόμερ διώχνει με τάκλιν και στη συνέχεια ο Μίλικ, σε κενή εστία και από το ύψος της περιοχής στέλνει τη μπάλα άουτ. Τρομερή χαμένη ευκαιρία στα 22 (!) δευτερόλεπτα για την Πολωνία.
16:02
Έχει χάσει πάρα πολλές ευκαιρίες σε αυτό το Euro ο Μίλικ, που δεν θυμίζει σε καμία περίπτωση τον σκόρερ του Άγιαξ.
16:05
6' Κεφαλιά του Μίλικ, μπλοκάρει εύκολα ο Ζόμερ.
16:09
10' Συρτή σέντρα του Σακίρι, ο Τζεμαϊλί έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Πρώτη καλή στιγμή για την Ελβετία.
16:10
Πολύ καλός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο. Έχει μπει καλύτερα η Πολωνία και θα μπορούσε να προηγείται από το 22ο δευτερόλεπτο, όταν ο Μίλικ αστόχησε σε κενή εστία.
16:11
Παρακάτω μπορείτε να δείτε την μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Μίλικ.
16:13
13' Κακό σουτ του Λεβαντόφσκι, η μπάλα περνάει αρκετά μέτρα άουτ.
16:17
16:19
20' Σουτ του Μαζίνσκι, η μπάλα πολύ άουτ.
16:22
23' Εκτέλεση κόρνερ του Ροντρίγκες, κεφαλιά του Τζεμαϊλί, η μπάλα άουτ.
16:25
25' Ωραία κίνηση και σουτ του Ροντρίγκες με το δεξί (το... κακό του), η μπάλα περνάει λίγο άουτ. Καλή στιγμή για την Ελβετία που έχει αναθαρρήσει.
16:28
29' Μεγάλη ευκαιρία για την Πολωνία.
16:29
Κόρνερ του Μίλικ, ο Κριχόβιακ πηδάει ολομόναχος αλλά κάνει πολύ κακή κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα άουτ.
16:30
Μισή ώρα στο ματς. Η Ελβετία έχει ισορροπήσει το ματς, ωστόσο τις μεγαλύτερες ευκαιρίες στον αγώνα τις έχει η Πολωνία.
16:30
31' Ευκαιρία για την Πολωνία.
16:31
Ωραία κάθετη του Μίλικ στον Γκροζίσκι, ο οποίος προσπαθεί να κάνει τη λόμπα λίγο έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα φεύγει άουτ.
16:32
33' Ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για την Πολωνία.
16:33
Σέντρα του Μπλαστσικόφσκι από τα δεξιά, η μπάλα περνάει απ' όλους και φθάνει στον Μίλικ, ο οποίος λίγο έξω από την μικρή περιοχή και διαγώνια αριστερά κάνει το σουτ και στέλνει τη μπάλα άουτ.
16:34
35' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελβετία.
16:35
Κόρνερ του Ροντρίγκες, ο Σερ έπιασε ολομόναχος την κεφαλιά λίγο μπροστά από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Φαμπιάνσκι μπλόκαρε.
16:37
38' Σουτ του Τζεμαϊλί, η μπάλα κοντράρει και ο Φαμπιάνσκι διώχνει σε κόρνερ.
16:38
39' ΓΚΟΛ για την Πολωνία!
16:39
Οι Πολωνοί έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Γκροζίτσκι πήρε αρχικά μια κόντρα και στη συνέχεια σέντραρε, ο Λεβαντόφσκι έσκυψε κάνοντας ωραία προσποίηση, με τη μπάλα να φθάνει στον Μπλαστσικόφσκι και αυτός με ωραίο πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
16:45
1 λεπτό ο έξτρα χρόνος.
16:46
Τέλος στο πρώτο μέρος. Η Πολωνία προηγείται δίκαια 1-0 της Ελβετίας, χάρις στο γκολ του Μπλαστσικόφσκι στο 39ο λεπτό.
17:03
46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
17:04
Σύγχυση στα καρέ της Πολωνίας, διώχνει τελευταία στιγμή ο Πάζνταν.
17:05
17:05
Δεν βλέπουμε μόνο στον αγωνιστικό χώρο ωραίο θέαμα!!!!
17:08
50' Ευκαιρία για την Πολωνία. Ο Λεβαντόφσκι λίγο μέσα από την περιοχή έκανε την προσποίηση αλά... Ροναλντίνιο στο ματς με την Τσέλσι και στη συνέχεια το σουτ αλλά ο Ζόμερ μπλόκαρε τη μπάλα.
17:09
51' Ευκαιρία για την Ελβετία. Διαγώνια κίνηση και σουτ του Σακίρι, έδιωξε δύσκολα ο Φαμπιάνσκι.
17:11
53' Μεγάλη ευκαιρία για την Πολωνία.
17:11
Ο Μπλαστσικόφσκι φέρνει τη μπάλα στο αριστερό και σουτάρει από τα όρια της περιοχής, αλλά ο Ζόμερ διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
17:13
56' Κίτρινη κάρτα στον Σερ.
17:15
58' Κίτρινη κάρτα στον Γεντρέιτσικ.
17:16
58' Αλλαγή για την Ελβετία. Εμπολό αντί Τζεμαϊλί.
17:23
65 λεπτά στην αναμέτρηση. Παραμένει το 1-0 υπέρ της Πολωνίας.
17:25
Πολλές διακοπές στο ματς, έχει πέσει ο ρυθμός λόγω των πολλών σκληρών μαρκαρισμάτων!
17:27
17:27
70' Αλλαγή για την Ελβετία. Ντερντιγιόκ αντί Μεχμέντι.
17:29
71' Σουτ υπό καλές προϋποθέσεις για τον Πίστσεκ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
17:30
Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Ελβετία. Για να δούμε.
17:31
73' Τρομερή επέμβαση του Φαμπιάνσκι στο «γάμα» της εστίας, μετά την εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκες.
17:33
17:34
Παρακάτω η τρομερή επέμβαση του Φαμπιάνσκι.
17:34
77' Αλλαγή για την Ελβετία. Γκέλσον Φερνάντες αντί Μπεχράμι.
17:36
78' ΔΟΚΑΡΙ για την Ελβετία!
17:37
Τρομερή ευκαιρία για την Ελβετία ώστε να ισοφαρίσει. Σύγχυση στα καρέ των Πολωνών, η μπάλα καταλήγει στον Σεφέροβιτς αλλά το σουτ του σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.
17:39
Τελευταίο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση. Η αγωνία στο κατακόρυφο.
17:39
82' ΓΚΟΛ για την Ελβετία!
17:41
Απίστευτο γκολ από τον Σακίρι! Η μπάλα φθάνει στον εξτρέμ της Στόουκ στη γραμμή της περιοχής και αυτός με ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι, στέλνει τη μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στα διχτυα. Τι έβαλε ο άνθρωπος;;;
17:43
Και τώρα έχουμε ματς από την αρχή!
17:48
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις, για να δούμε αν θα έχουμε κάποιο τέρμα ή το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση.
17:50
90''+3' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μίλικ, η μπάλα πολύ μακριά από την εστία.
17:52
Τέλος στην κανονική διάρκεια. Ελβετία-Πολωνία 1-1 και το ματς οδηγείται στην παράταση.
17:54
17:54
Παρακάτω μπορείτε να δείτε το ασύλληπτο γκολ του Τσερντάν Σακίρι.
17:57
Έναρξη στην παράταση!
18:02
Συνεχίζει χωρίς αλλαγές στο ματς η Πολωνία. Από την άλλη, η Ελβετία έχει ολοκληρώσει τις κινήσεις της.
18:02
96' Σκαφτό σουτ του Σακίρι, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
18:05
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα οκτώ λεπτά του πρώτου μέρους της παράτασης.
18:08
102' Αλλαγή για την Πολωνία. Γιοντλόβιετς αντί Μαζίνσκι.
18:08
18:10
104' Αλλαγή για την Πολωνία. Πέσκο αντί Γκροσίτσκι.
18:12
1 λεπτό έξτρα χρόνος.
18:13
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Παραμένει το 1-1 στο Ελβετία-Πολωνία.
18:15
Έναρξη στο δεύτερο μέρος της παράτασης!
18:21
Δέκα λεπτά ακόμη στην αναμέτρηση. Για να δούμε εάν θα υπάρξει κάποια αλλαγή στο ματς ή θα έχουμε πέναλτι.
18:21
111' Κίτρινη κάρτα στον Παζντάν.
18:22
113' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ελβετία!
18:23
Τρομερή μπαλιά του Σακίρι που βγάζει τον Ντερντιγιόκ απέναντι από τον Φαμπιάνσκι αλλά ο Πολωνός πορτιέρε διώχνει δύσκολα την κεφαλιά του Ελβετού.
18:26
117' Κίτρινη κάρτα στον Ντζουρού.
18:27
118' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελβετία.
18:28
Πολύ ωραίο γύρισμα του Σεφέροβιτς, ο Ντεντιγιόκ κάνει το πλασέ, η μπάλα κοντράρει στο τάκλιν του Παζντάν και στη συνέχεια χάνει την ισορροπία του και δεν μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
18:29
119' Παραλίγο μπέρδεμα στην άμυνα των Ελβετών, ο Λιχτστάινερ θα διώξει, όμως, τελευταία στιγμή.
18:30
Τέλος στην παράταση! Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα πέναλτι!
18:34
Πρώτη εκτελεί η Ελβετία με τον Λιχτστάινερ.
18:35
ΓΚΟΛ ο Λιχτστάινερ. 1-0
18:36
Σειρά του Λεβαντόφσκι.
18:36
ΓΚΟΛ 1-1. Τρομερό πέναλτι από τον φορ της Πολωνίας και της Μπάγερν.
18:36
ΑΟΥΤ ο Τσάκα! Παραμένει το 1-1
18:37
ΓΚΟΛ 1-2. Ο Μίλικ. Παραλίγο να το πιάσει ο Ζόμερ.
18:41
Εαν ευστοχήσει ο Κριχόβιακ η Πολωνία θα είναι στα προημιτελικά.
18:41
ΓΚΟΛ 4-5! Στα προημιτελικά του Euro η Πολωνία, απέκλεισαν την Ελβετία στα πέναλτι με 5-4!