Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στη Γερμανία και τη Σλοβακία για τους «16» του Euro.

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στη Γερμανία και τη Σλοβακία για τους «16» του Euro.
18:39
Το εισιτήριο για τα προημιτελικά έχουν πάρει ήδη Πολωνία, Ουαλία, Πορτογαλία και Γαλλία, ενώ ακόμη τέσσερα ψάχνουν τον κάτοχό τους.
18:40
Η Γερμανία ήταν στον τρίτο όμιλο. Επικράτησε 2-0 της Ουκρανίας, ήρθε ισόπαλη χωρίς σκορ με την Πολωνία και κέρδισε 1-0 τη Β. Ιρλανδία. Προκρίθηκε ως πρώτη με 7 βαθμούς και τέρματα 3-0.
18:40
Από την άλλη μεριά, η Σλοβακία πέρασε ως μια από τις καλύτερες τρίτες των ομίλων. Ηττήθηκε από την Ουαλία με 2-1, κέρδισε με το ίδιο σκορ την Ρωσία και ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Αγγλία.
18:41
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες.
18:41
Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ, 4-2-3-1): Νόιερ, Κίμιχ, Χούμελς, Μπόατενγκ, Έκτορ, Κεντίρα, Κρόος, Μίλερ, Εζίλ, Ντράξλερ, Γκόμεζ.
18:41
Σλοβακία (Γιαν Κόζακ, 4-3-3): Κόζατσικ, Πέκαρικ, Σκρτελ, Ντούριτσα, Γκιομπέρ, Σκρίνιαρ, Χροσόφσκι, Χάμσικ, Βάις, Κούτσκα, Ντούρις.
18:42
O Ρόμπερτ Μακ βρίσκεται στον πάγκο, ενώ αντιμετωπίζει και ένα μικροπρόβλημα τραυματισμού.
18:43
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Πολωνός, Σίμον Μαρτσίνιακ.
18:43
Το ματς διεξάγεται στο «Stade Pierre Mauroy» της Λιλ.
18:43
Αξίζει να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες είχαν τεθεί αντιμέτωπες λίγο πριν την έναρξη του Euro σε φιλική αναμέτρηση. Τότε, η Σλοβακία είχε κάνει τη μεγάλη έκπληξη, επικρατώντας 3-1 της Γερμανίας.
18:44
Σε περίπου 15 λεπτά θα έχουμε σέντρα στο παιχνίδι!
18:55
Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο παρέα με τη διαιτητική πεντάδα!
18:56
Πρώτα ακούγεται ο ύμνος της Σλοβακίας, ακολουθεί αυτός της Γερμανίας.
19:01
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
19:08
7' Eυκαιρία για τη Γερμανία.
19:08
Εκτέλεση φάουλ του Κρόος, κεφαλιά του Κεντίρα, ο Κόζατσικ έδιωξε σε κόρνερ.
19:08
8' ΓΚΟΛ για τη Γερμανία!
19:09
Εκτέλεση κόρνερ του Κρόος, οι αμυντικοί της Σλοβακίας δεν έδιωξαν καλά και ο Μπόατενγκ με ωραίο βολέ -η μπάλα κόντραρε λίγο και σε σε έναν αμυνόμενο- έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
19:10
Παίρνει πολύ νωρίς προβάδισμα η Γερμανία.
19:11
Στο σουτ του Μπόατενγκ, η μπάλα έχει βρει στον Σκρίνιαρ.
19:12
19:13
Παρακάτω μπορείτε να δείτε το γκολ του Μπόατενγκ!
19:13
13' Πέναλτι για τη Γερμανία!
19:14
Ο Σκρτελ τραβάει από τη φανέλα αλλά και σπρώχνει τον Γκόμεζ, ο διαιτητής δείχνει σωστά την άσπρη βούλα.
19:14
ΤΟ ΕΠΙΑΣΕ ο Κόζατσικ!
19:15
Ο Εζίλ εκτέλεσε το πέναλτι αλλά ο Κόζατσικ έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε. Κρατάει στο ματς τη Σλοβακία, ο πορτιέρε της ομάδας.
19:15
Στη φάση του πέναλτι, ο Σκρτελ παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
19:16
Πρώτο τέταρτο στην αναμέτρηση! Τρομερός ο ρυθμός στο ματς, τρομερά έχει μπει όμως και η Γερμανία!
19:17
16' Βολέ του Κρόος, η μπάλα άουτ.
19:20
Εδώ μπορείτε να δείτε το χαμένο πέναλτι του Εζίλ.
19:23
Τρομερές μάχες μεταξύ Σκρτελ και Μάριο Γκόμεζ.
19:25
24' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γερμανία!
19:26
Η μπάλα στρώνεται στον Εζίλ, ο οποίος κάνει το σουτ με το σκρομπ αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ! Τρομερή στιγμή για τα «πάντσερ».
19:27
Πολιορκία στα καρέ της Σλοβακίας! 7 Σλοβάκοι παίκτες στην προηγούμενη φάση, μέσα στην περιοχή τους!
19:28
28' Σέντρα του Εζίλ, κεφαλιά του Μίλερ η μπάλα ψηλά άουτ.
19:31
Μισή ώρα στο ματς. Συνεχίζει να πιέζει και να πολιορκεί τα καρέ της Σλοβακίας η Γερμανία.
19:32
19:33
32' Διαγώνιο σουτ του Μίλερ, η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.
19:36
Στο έδαφος Σκρτελ και Μίλερ που χτύπησαν κεφάλι κεφάλι.
19:37
Δεν έχουν κάτι το σοβαρό οι δύο παίκτες.
19:39
234-110 οι πάσες υπέρ της Γερμανίας.
19:40
39' Διαγώνιο σουτ του Ντράξλερ, η μπάλα άουτ.
19:41
Πέντε λεπτά ακόμα μέχρι την ανάπαυλα.
19:41
41' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σλοβακία!
19:42
Ωραία σέντρα του Πέκαρικ, ο Χάμσικ έκανε την κεφαλιά αλλά ο Νόιερ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
19:43
43' ΓΚΟΛ για τη Γερμανία!
19:44
Τρομερή ατομική προσπάθεια του Ντράξλερ, γυρίζει τη μπάλα την κατάλληλη στιγμή στον Γκόμεζ ο οποίος με πολύ ωραίο τσίμπημα σκοράρει. 2-0 η Γερμανία.
19:46
1 λεπτό ο έξτρα χρόνος.
19:47
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η Γερμανία προηγείται δικαίως 2-0 της Σλοβακίας, παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο.
20:02
46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
20:02
46' Αλλαγή για τη Σλοβακία. Γκρέγκους αντί Βάις.
20:06
49' Ευκαιρία για τη Σλοβακία. Γύρισμα του Χάμσικ στον Κούτσκα, ο οποίος κάνει μονοκόμματο δυνατό σουτ αλλά ο Νόιερ μπλοκάρει... εύκολα!
20:11
54' Εκτέλεση φάουλ του Χάμσικ, η μπάλα βρίσκει και στον Χούμελς και περνάει πάνω από τα δοκάρια. Άουτ έδωσε ο διαιτητής.
20:14
57' Δυνατό μακρινό σουτ του Κούτσκα, η μπάλα άουτ.
20:18
Συμπληρώθηκε μια ώρα στο παιχνίδι. Δεν έχει αλλάξει κάτι, η Γερμανία συνεχίζει να προηγείται με 2-0 της Σλοβακίας.
20:19
63' ΓΚΟΛ για τη Γερμανία!
20:20
Καθαρίζει το ματς και την προκριση η Γερμανία. Ο Χούμελς πήρε την κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Εζίλ και ο Ντράξλερ με μονοκόμματο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, έγραψε το 3-0.
20:21
64' Αλλαγή για τη Σλοβακία. Σέστακ αντί Ντούρις.
20:24
67' Κίτρινη κάρτα στον Χούμελς.
20:24
68' Δυνατό μακρινό σουτ του Ντούριτσα, η μπάλα λίγο άουτ.
20:28
72' Διπλή αλλαγή για τη Γερμανία. Χέβεντες αντί Μπόατενγκ και Ποντόλσκι αντί Ντράξλερ.
20:31
Ένα τέταρτο ακόμα στο ματς. Διαδικαστικό χαρακτήρα έχει από εδώ και πέρα.
20:33
76' Αλλαγή για τη Γερμανία. Σβαϊνστάιγκερ αντί Κεντίρα.
20:40
Οι Γερμανοί δεν συμβιβάζονται με το 3-0 και πιέζουν για να πετύχουν κι άλλο τέρμα.
20:40
84' Αλλαγή για την Κροατία. Σαλάτα αντί Γκιομπέρ.
20:48
91' Σουτ του Εζίλ, διώχνει ο Κόζατσικ.
20:49
Τέλος στο ματς. Γερμανία-Σλοβακία 3-0
20:50
Μπόατενγκ (8'), Γκόμεζ (43') και Ντράξλερ (63') πέτυχαν τα τέρματα της αναμέτρησης. Η Γερμανία θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Ιταλία-Ισπανία.