Ιταλία-Ισπανία

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr το μεγάλο ματς ανάμεσα στην Ιταλία και την Ισπανία, για την φάση των «16» του Euro.

18:16
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Ιταλίας απέναντι στην Ισπανία.
18:17
Μεγάλο ματς για την φάση των "16" του Euro.
18:17
Ουσιαστικά πρόκειται για το πρώτο κλασικό ντέρμπι της φετινής διοργάνωσης.
18:17
Θα διεξαχθεί στο Stade de France
18:19
18:19
18:21
O νικητής της αναμέτρησης θα αντιμετωπίσει στους "8" την Γερμανία, που χθες πήρε άνετα την πρόκριση (3-0) κόντρα στους Σλοβάκους.
18:25
Για να συναντηθούν οι Ιταλοί τερμάτισαν στην 1η θέση του 5ου ομίλου, ενώ οι Ισπανοί 2οι στον 4ο όμιλο.
18:33
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
18:33
Ιταλία (Αντόνιο Κόντε): Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Φλορέντσι, Παρόλο, Ντε Ρόσι, Τζακερίνι, Ντε Σίλιο, Πελέ, Έντερ
18:33
Ισπανία (Βιθέντε Ντελ Μπόσκε): Ντε Χέα, Χουανφράν, Πικέ, Ράμος, Άλμπα, Μπουσκέτς, Σίλβα, Φάμπρεγκας, Ινιέστα, Νολίτο, Μοράτα.
18:35
18:38
Στα μεταξύ τους παιχνίδια, «σκουάντρα ατζούρα» και «φούρια ρόχας» μετρούν από 10 νίκες έκαστη, ενώ 14 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα. Πάντως στα 11 τελευταία παιχνίδια, οι Ιταλοί έχουν κερδίσει μόλις μία φορά και έχουν ηττηθεί σε έξι, ενώ τέσσερα παιχνίδια έχουν τελειώσει ισόπαλα.
18:47
Τελευταία συνάντησή τους σε επίσημο ματς ήταν στον τελικό του προηγούμενου Euro, όπου οι Ισπανοί επικράτησαν 4-0.
18:51
18:52
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Τσουνέιτ Τσακίρ από την Τουρκία.
18:55
Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.
19:01
1' Έναρξη της αναμέτρησης
19:03
2' Επικίνδυνη επίθεση για τους Ιταλούς. Ο Πελέ παίρνει την κεφαλιά, η οποία καταλήγει αδύναμα στα χέρια του Ντε Χέα.
19:03
3' Έντονη βροχόπτωση στο Παρίσι.
19:08
6' Αναστάτωση στην άμυνα των Ισπανών, η μπάλα φτάνει στα πόδια του Πελέ που πιάνει το σουτ το οποίο κοντράρει και ο Ντε Χέα μπλοκάρει εύκολα.
19:10
8' Μεγάλη ευκαιρία για την Ιταλία. Εκτέλεση φάουλ του Φλορέντσι, ο Πελέ νικάει στον αέρα τον Μπουσκέτς, αλλά ο Ντε Χέα πέφτει και διώχνει σε κόρνερ.
19:13
11' Δοκάρι για την Ιταλία, το οποίο δεν θα μέτραγε. Ψαλίδι του Τζακερίνι απ' το ύψος του πέναλτι, όμως στην προσπάθειά του βρήκε τον Μπουσκέτς στο κεφάλι.
19:16
14' Κομμένη στα δύο η Ισπανία, δεν μπορεί να κυκλοφορήσει με ηρεμία την μπάλα και οι Ιταλοί ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι.
19:17
19:22
20' Έχει πάρει την μπάλα στα πόδια της τα τελευταία λεπτά η Ισπανία και προσπαθεί να φέρει το ματς στα δικά της μέτρα.
19:25
24' Κίτρινη κάρτα στον Ντε Σίλιο.
19:26
25' Μεγάλη ευκαιρία για την Ιταλία. Σέντρα του Ντε Σίλιο από τα αριστερά, ο Παρόλο απογειώνεται αλλά η μπάλα φεύγει δίπλα απ' την εστία.
19:29
28' Αδύναμο σουτ του Ινιέστα, ο Μπουφόν μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
19:30
29' Επικίνδυνη σέντρα του Ντε Σίλιο από τα αριστερά, ο Ράμος κάνει στραβοκλωτσιά και η μπάλα έφυγε κόρνερ.
19:32
19:34
33' ΓΚΟΛ 1-0 η Ιταλία!
19:35
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Έντερ, ο Ντε Χέα πέφτει αλλά δεν διώχνει σωστά την μπάλα και στη συνέχεια της φάσης ο Κιελίνι την στέλνει στην κενή εστία.
19:38
37' Εκτέλεση φάουλ του Σίλβα, ο Ράμος δεν μπορεί να απειλήσει στο δεύτερο δοκάρι.
19:41
40' Κίτρινη κάρτα στον Νολίτο.
19:46
44' Αντεπίθεση για την Ιταλία, όμως ο Φλορέντσι δεν σεντράρει σωστά από τα δεξιά και ο Ντε Χέα μαζεύει.
19:47
45' Μεγάλη φάση για την Ιταλία. Ατομική ενέργεια του Τζακερίνι, που πιάνει σουτάρα με το δεξί αλλά ο Ντε Χέα διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
19:47
Ένα λεπτό καθυστερήσεων
19:47
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
19:48
Η Ιταλία προηγείται 1-0 κόντρα στην Ισπανία
19:48
Το γκολ που χωρίζει τις δύο ομάδες πέτυχε ο Κιελίνι στο 33ο λεπτό.
19:49
Δίκαιο το προβάδισμα για την ομάδα του Κόντε, που είχε κι άλλες ευκαιρίες, ενώ δεν έχει ενοχληθεί καθόλου στα μετόπισθεν.
20:03
46΄ Αλλαγή για την Ισπανία. Ο Αντούριθ στη θέση του Νολίτο.
20:03
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
20:04
46' Επικίνδυνο γύρισμα του Φλορέντσι, ο Πικέ παραχωρεί κόρνερ.
20:07
49' Ευκαιρία για την Ισπανία. Κεφαλιά του Μοράτα σχεδόν από την μικρή περιοχή, ο Μπουφόν μπλοκάρει.
20:09
51' Πιέζουν οι Ισπανοί
20:10
52' Μακρινό σουτ του Φάμπρεγκας, η μπάλα φεύγει άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Μπουφόν.
20:11
53' Αλλαγή για την Ιταλία. Ο Τιάγκο Μότα στη θέση του Ντε Ρόσι.
20:12
54' Κίτρινη κάρτα στον Πελέ.
20:13
55' Τεράστια ευκαιρία για την Ιταλία. Ο Έντερ αφήνει πίσω του τον Πικέ, όμως ο Ντε Χέα τον νικάει στο τετ-α-τετ
20:15
57' Κεφαλιά του Αντούριθ, ύστερα από σέντρα του Χουανφράν, η μπάλα φεύγει πάνω απ' την εστία.
20:23
62' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ιταλία. Γύρισμα του Ντε Σίλιο στην περιοχή, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Έντερ.
20:28
70' Ευκαιρία μετά από ώρα για την Ισπανία. Φαλτσαριστό σου στην κίνηση του Αντούριθ, η μπάλα λίγο άουτ.
20:28
70' Αλλαγή για την Ισπανία. Ο Λούκας Βάσκεθ στη θέση του Μοράτα.
20:29
71' Νέα τελική για την Ισπανία. Κόρνερ του Σίλβα, ο Ράμος νικάει στον αέρα τον Κιελίνι, αλλά η κεφαλιά του δεν βρίσκει στόχο.
20:34
76' Φάση για την Ισπανία. Σουτ στην κίνηση από τον Ινιέστα, ο Μπουφόν διώχνει σε κόρνερ.
20:35
77' Νέα επέμβαση του Μπουφόν, αυτή την φορά σε δυνατό σουτ του Πικέ έξω από την περιοχή.
20:36
20:39
81' Αλλαγή για την Ισπανία. Ο Αντούριθ χτύπησε και στην θέση του πέρασε ο Πέδρο.
20:39
82' Αλλαγή και για την Ιταλία. Ο Ινσίνιε στη θέση του Έντερ.
20:41
84' Αλλαγή για την Ιταλία. Ο Νταρμιάν αντί του Φλορέντσι
20:44
85' Δυνατό σουτ του Ινσίνιε από μακριά, αποκρούει ο Ντε Χέα.
20:46
88' Κίτρινη κάρτα στον Μότα, που χάνει το επόμενο παιχνίδι.
20:47
90' Τεράστια ευκαιρία για την Ισπανία, τεράστια απόκρουση από τον Μπουφόν! Προβολή του Πικέ από το ένα μέτρο, ο σπουδαίος Ιταλός αρχηγός λέει «όχι»!
20:49
90'+1' ΓΚΟΛ για την Ιταλία, 2-0! Οι Ιταλοί φεύγουν στην αντεπίθεση και με τον Πελέ «καθαρίζουν» τη νίκη-πρόκριση! Πανδαιμόνιο στο γήπεδο από τους Ιταλούς, έξαλλοι πανηγυρισμοί από τον Μπουφόν, κλαίει ο Πικέ!
20:52
90'+3' Κίτρινη κάρτα στον Σίλβα.
20:53
90'+4' Τέλος! Η Ιταλία επικρατεί 2-0 της Ισπανίας και παίρνει πανάξια πρόκριση στα προημιτελικά του EURO, εκεί όπου την περιμένει η Γερμανία...