Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Πορτογαλία και την Ουαλία για τα ημιτελικά του Euro της Γαλλίας.

21:40
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Πορτογαλία και την Ουαλία για τα ημιτελικά του Euro.
21:43
Η Πορτογαλία αναζητάει την πρώτη πρόκρισή της σε τελικό μετά το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2004, όταν και είχε ηττηθεί από την Εθνική Ελλάδος! Από την άλλη, η πρωτάρα Ουαλία θέλει να συνεχίσει την εκπληκτική της πορεία.
21:45
Οι δύο προπονητές αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα. Ο Φερνάντο Σάντος δεν θα έχει στη διάθεσή του τον Πέπε, ενώ ο Κρις Κόουλμαν δεν υπολογίζει τους Ράμσεϊ και Ντέιβις.
21:48
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
21:48
Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ, Μπρούνο Άλβες, Φοντέ, Γκερέιρο, Ντανίλο, Ζοάο Μάριο, Αντριέν Σίλβα, Ρενάτο Σάντσες, Νάνι, Ρονάλντο
21:48
Ουαλία (Κρις Κόουλμαν): Χένεσεϊ, Γκάντερ, Τσέστερ, Κόλινς, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Κινγκ, Λέντλεϊ, Άλεν, Μπέιλ, Ρόμπσον Κανού
21:50
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σουηδός, Γιόνας Έρικσον.
21:50
Το ματς διεξάγεται στο «Stade de Lyon».
21:52
Σε λιγότερα από δέκα λεπτά θα έχουμε σέντρα στο παιχνίδι.
21:54
Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο παρέα με τη διαιτητική πεντάδα.
21:54
Ακούγεται πρώτα ο ύμνος της Ουαλίας, ακολουθεί αυτός της Πορτογαλίας.
22:00
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
22:07
7' Κίτρινη κάρτα στον Άλεν.
22:10
Πρώτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι, τίποτα το ιδιαίτερο!
22:14
Προσπαθούν να βρουν ρυθμό οι δύο ομάδες. Πολλά τα λάθη προς το παρόν στο χώρο του κέντρου αλλά και πολλές οι βαθειές μπαλιές από τα στόπερ.
22:16
16' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για την Πορτογαλία. Ωραίο ένα δύο του Κριστιάνο με τον Ζοάο Μάριο, ο τελευταίος έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
22:19
19' Ευκαιρία για την Ουαλία. Κομπίνα των Ουαλών, με τον Λέντλεϊ να εκτελεί συρτά στο ύψος του πέναλτι το κόρνερ αλλά τον Μπέιλ να σουτάρει ψηλά άουτ.
22:19
22:20
Είχαμε και έναν μικρό... εισβολέα πριν την έναρξη του παιχνιδιού ώστε να φωτογραφηθεί με την Εθνική Πορτογαλίας.
22:20
20 λεπτά στην αναμέτρηση. Έχει καλό ρυθμό το ματς, ωστόσο δεν έχει καθαρές ευκαιρίες.
22:22
22' Ευκαιρία για την Ουαλία Ο Μπέιλ κάνει μια από τις γνωστές του κούρσες και περίπου 6-7 μέτρα έξω από την περιοχή κάνει το σουτ, αλλά ο Ρουί Πατρίσιο μπλοκάρει.
22:24
22:30
Μισή ώρα στο παιχνίδι. Έχει αρχίσει να παίρνει τα ηνία του αγώνα η Πορτογαλία, ωστόσο η Ουαλία δείχνει πως αν βρει χώρο είναι κίνδυνος-θάνατος.
22:33
22:34
3-3 οι τελικές για τις δύο ομάδες. Απόλυτη ισορροπία στο ματς.
22:40
Κυκλοφορούν τη μπάλα οι Πορτογάλοι αλλά αδυνατούν να απειλήσουν. Αμύνονται εξαιρετικά οι Ουαλοί.
22:44
44' Ευκαιρία για την Πορτογαλία. Ο Κριστιάνο πήδηξε μαζί με τον Τσέστερ, έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
22:46
Ημίχρονο στην αναμέτρηση. Πορτογαλία και Ουαλία οδηγούνται στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.
23:00
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
23:05
23:05
50' ΓΚΟΛ για την Πορτογαλία!
23:07
Ο Ζοάο Μάριο εκτέλεσε με πάσα το κόρνερ, ο Ράφαελ Γκερέιρο έκανε τη σέντρα και ο Κριστιάνο Ρονάλντο με τρομερό επιτόπιο άλμα και δυνατή κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
23:08
Πολύ ωραίο γκολ από τον Κριστιάνο, που δίνει στην ομάδα του προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό.
23:09
53' ΓΚΟΛ για την Πορτογαλία!
23:10
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή, ο Νάνι έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα! 2-0 η Πορτογαλία και πλέον τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα για την Ουαλία.
23:12
23:13
58' Αλλαγή για την Ουαλία. Βόουκς αντί Λέντλεϊ.
23:17
61' O Mπρούνο Άλβες κόβει με αυτοθυσία τον Ρόμπσον Κανού.
23:18
62' Κίτρινη κάρτα στον Τσέστερ.
23:18
63' Μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία.
23:18
Τρομερή εκτέλεση φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
23:19
63' Αλλαγή για την Ουαλία. Τσερτς αντί Ρόμπσον Κανού.
23:21
65' Τεράστια ευκαιρία για την Πορτογαλία!
23:21
Δυνατό μακρινό σουτ του Νάνι, ο Χένεσεϊ δεν κατάφερε να συγκρατήσει τη μπάλα αλλά ο Ζοάο Μάριο από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ.
23:23
66' Αλλαγή για την Ουαλία. Τζόναθαν Γούιλιαμς αντί Κόλινς.
23:26
70 λεπτά στην αναμέτρηση. Η Πορτογαλία προηγείται 2-0 της Ουαλίας.
23:26
Για να δούμε εάν η Ουαλία έχει αντίδραση. Δύσκολα τα πράγματα, πάντως, για τους Βρετανούς.
23:26
71' Κίτρινη κάρτα στον Μπρούνο Άλβες.
23:29
73' Ο Ρενάτο Σάντσες έφυγε στην αντεπίθεση και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
23:29
74' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Αντρέ Γκόμες αντί Ρενάτο Σάντσες.
23:32
76' Μακρινό βολέ του Μπέιλ, ο Ρουί Πατρίσιο μπλόκαρε τη μπάλα.
23:34
78' Μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία. Ο Ντανίλο έκλεψε τη μπάλα από τον Μπέιλ, μπήκε στην περιοχή και σούταρε αλλά ο Χένεσεϊ μπλόκαρε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.
23:34
79' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Μουτίνιο αντί Αντριέν Σίλβα.
23:36
80' Σουτ του Μπέιλ από τα σαράντα μέτρα, ο Ρουί Πατρίσιο έδιωξε δύσκολα. Πήγε να βάλει ένα τρομερό τέρμα ο άσος της Ρεάλ και της Ουαλίας.
23:40
Πέντε λεπτά ακόμα μέχρι τη συμπλήρωση των 90'. Η Ουαλία δείχνει να μην μπορεί να αντιδράσει.
23:41
86' Ο Κριστιάνο Ρονάλντο βγήκε απέναντι από τον Χένεσεϊ, τον πέρασε αλλά πλάσαρε άουτ. Τεράστια ευκαιρία για την Πορτογαλία.
23:42
87' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Κουαρέσμα αντί Νάνι.
23:44
88' Κίτρινη κάρτα στον Μπέιλ.
23:48
Παίζουμε το πρώτο από τα τρία λεπτά των καθυστερήσεων.
23:49
Τέλος στο ματς! Η Πορτογαλία κέρδισε 2-0 την Ουαλία και είναι στον τελικό του Euro!